Pentagon šalje 1.500 vojnika na američko-meksičku granicu

  • Asošijeted pres
ARHIVA: Pripadnici američke vojske postavljaju žicu duž obale rijeke Rio Grande, na granici SAD i Meksika (Foto: AP Photo/Eric Gay)

ARHIVA: Pripadnici američke vojske postavljaju žicu duž obale rijeke Rio Grande, na granici SAD i Meksika (Foto: AP Photo/Eric Gay)

Pentagon će narednih dana početi da raspoređuje do 1.500 pripadnika vojske na aktivnoj službi da pomognu da se obezbijedi granica Amerike sa Meksikom, saopštili su američki zvaničnici u srijedu, čime je počela realizacija planova iz uredbi o imigraciji koje je predsjednik Donald Tramp potpisao ubrzo nakon preuzimanja položaja.

Tramp je u srijedu potpisao uredbu kojom je suspendovan ulazak migranata na američko-meksičkoj granici.

Vršilac dužnosti sekretara za odbranu Robert Sejlasis bi u srijedu trebalo da potpiše naređenja o raspoređivanju vojnika, mada još nije poznato koje jedinice idu na granicu. Takođe bi mogao da se promijeni i ukupan broj vojnika.

Zvaničnici su o planovima govorili pod uslovom da ostanu anonimni. Na granici se već nalazi oko 2.500 pripadnika Nacionalne garde i rezervnih snaga, ali nema trupa na aktivnoj službi.

Očekuje se da će dodatni vojnici pomagati graničarima kada je riječ o logistici, transportu i izgradnji barijera. Slične dužnosti su obavljali i u prošlosti, kada su ih na granicu slali i Tramp u prvom mandatu i bivši predsjednik Džo Bajden.

Your browser doesn’t support HTML5

Imigracija pod drugim Trampovim mandatom

Trupama je zakonom zabranjeno da se na granici bave dužnostima koje se odnose na sprovođenje zakona, što bi međutim moglo da se promijeni. Tramp je u uredbama naložio budućim sekretarima za odbranu i unutrašnju bezbjednost da u roku od 90 dana procijene da li bi se trebalo pozvati na Zakon o pobuni iz 1807. godine koji omogućava raspoređivanje trupa na američkom tlu, kako bi sprovodili civilne zakone.

Slanje vojnika da obezbjeđuju granicu rani je korak u Trampovom planu da proširi upotrebu vojske u te svrhe. U jednoj od prvih uredbi koje je potpisao u ponedeljak, Tramp je naložio sekretaru za odbranu da utvrdi plan za "zatvaranje granica" i suzbijanje "nezakonite masovne migracije".

Obalska straža, čijeg je komandanta Lindu Fejgan Tramp smijenio u utorak, najavila je istog dana da šalje više brodova, letjelica i pripadnika u "Američki zaliv" - čime je ispunjena i Trampova direktiva da se preimenuje Meksički zaliv.

Tramp je u inauguralnom govoru u ponedeljak najavio da će proglasiti nacionalno vanredno stanje na južnoj granici, da će "odmah biti zaustavljeni svi ilegalni ulasci" i da će početi "proces povratka miliona i miliona kriminalnih imigranata u zemlje iz kojih su došli".

Ne propustite: Tramp prvog dana novog mandata potpisao niz uredbi

Tramp je tokom prvog mandata naložio raspoređivanje vojnika na granici da bi pomogli Sekretarijatu za unutrašnju bezbjednost i graničarima, a u odgovoru na karavan migranata koji se iz Meksika kretao ka SAD 2018. godine.

U uredbi koju je potpisao u ponedeljak, Tramp je sugerisao da će vojska pomoći sekretarijatu kada je riječ o "prostoru za pritvor, transportu i drugoj logistici".

Vojnicima je federalnim zakonom iz 19-og vijeka zabranjeno je da obavljaju dužnosti vezane za sprovođenje zakona, što znači da ne mogu hapse ili pritvaraju ljude na granici, osim ako se predsjednik ne pozove na Zakon o pobuni.

Taj zakon predsjednicima omogućava da angažuju rezervne ili aktivne vojne snage da odgovore na nemire u državama i sudovi to ne mogu da osporavaju.

Tokom 2018. godine, više od 7.000 vojnika poslato je u Teksas, Arizonu i Kaliforniju, uključujući vojnu policiju, jurišni bataljon, medicinske, jedinice za komunikaciju, borbene inženjere... U to vrijeme, vojnici su uglavnom transportovali graničare duž granice, pomagali im da podignu dodatne barijere i ograde i obezbjeđivali neke kampove.