Severnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u subotu da su razgovori sa državnim sekretarom SAD Majkom Pomepom bili "za žaljenje" i optužilo Vašington da je pokušao da unilateralno prinudi Pjongjang da ukine program nuklearnog oružja.
U saopštenju portparola ministarstva, objavljenom nekoliko sati nakon što je Pompeo okončao dvodnevne razgovore sa visokim zvaničnikom severnokorejske vlade Kim Jong Čolom i drugim severnokorejskim zvaničnicima.
U saopštenju se navodi da je ishod razgovora "veoma zabrinjavajući" jer su inicirali "opasnu fazu koja bi mogla da uzdrma severnokorejsku spremnost na denuklearizaciju, koja je bila čvrsta."
Severnokorejska zvanična novinska agencija KCNA opisala je razgovore kao "izuzetno uznemiravajuće" i pozvala se na izjavu neimenovanog portparola ministarstva spoljnih poslova koji je kazao da je "najbrži način" da se ostvari korejsko poluostrvo bez nuklearnog oružja - kroz postepeni, bilateralni pristup.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izrazio je pozitivno gledište posle razgovora, navodeći da su dve strane imale "brojne sate produktivnih razgovora" i da je ostvaren "napredak kod skoro svih centralnih pitanja."
Pompeo je započeo dan u subotu telefonskim razagovorom preko bezbedne linije sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, pre drugog dana sastanaka sa višim zvaničnicima severnokorejske vladajuće partije i bivšim šefom obaveštajne službe, Kim Jong Čolom.
Kako su se dvojica ljudi sastali pre zvaničnih razgovora, Čol je pitao Pompea da li je dobro spavao tokom svoje prve noći koju je proveo u inostranstvu. Pompeo je potvrdio da jeste i njih dvojica imala su kratku razmenu pre nego što su reporteri zamoljeni da napuste sobu.
"Predsednik Tramp je posvećen svetlijoj budućnosti sa Severnom Korejom", rekao je Pompeo.
Pompeo je napustio Pjongjang i zaputio se u Japan u subotu rano popodne, ali nije bilo odmah jasno da li se sastao sa liderom Severa, Kim Džong Unom, kao što je bilo očekivano.
Ovo je treća Pompeova poseta Severnoj Koreji ove godine i prva tokom koje je tu noćio. Takođe je prva njegova poseta nakon što se Tramp sastao sa kimom prošlog meseca na Singapurskom samitu.
Šef američke diplomatije ovlašćen je od Trampa da nadzire ostvarivanje Kimovih obećanja datih na samitu, da će denuklearizovati Korejsko poluostrvo.
Tokom susreta u Singapuru, Kim je pristao na "poptunu denuklearizaciju" Korejskog poluostrva, ali nije bilo detalja kako i kada bi to moglo da se dogodi. Pompeo se nada da će pritisnuti Severnu Koreju da radi ka pravljenju agende za okončavanje svog nuklearnog programa i da će izneti detalje kako verifikacija urađenog može da bude sprovedena.
Portparolka Stejt dipartmenta, Heder Nauret, rekla je u subotu da su zvaničnici SAD i Severne Koreje oformili radne grupe kako bi se pozabavili osnovnim stvarima, uključujući i verifikaciju napora da se postigne denukelarizacija.
Ona je rekla da je Pompeo bio "vrlo odlučan" u diskusijama u traženju tri osnovna cilja: poptuna denuklearizacija Severne Koreje, bezbednosne garancije i vraćanje posmrtnih ostataka Amerikanaca koji su poginuli tokom Korejskog rata. Nauret je takođe rekla da je progres napraveljen tokom sastanaka koje je imao državni sekretar u petak.
VIDEO: Pompeo pod pritiskom da se vrati sa rezultatima iz Severne Koreje
Your browser doesn’t support HTML5
Očekivanja Pjongjanga
Pompeov poslednji put u Severnu Koreju došao je usred izveštaja američkih obaveštajnih službi da Kim nastavlja da razvija infrastrukturu za svoj nuklearni program. Mediji u SAD u poslednjim danima objavili su fotografije za koje kažu da pokazuju proširenje zgrada koje su u vezi sa nuklearnim programom Severne Koreje.
Govoreći u četvrtak u predsedničkom avionu Er fors 1, na putu ka Montani, Tramp je rekao da i dalje veruje da će Kim slediti svoja obećanja i da je izgradio ličnu vezu sa liderom Severa.
"Mislim da smo se razumeli. Zaista verujem da on traga za drugačijom budućnosti za Severnu Koreju", rekao je Tramp novinarima. "Verujem da je to istina. Ukoliko to nije istina, onda ćemo ići nazad drugim putevima, ali ne mislim da će to biti neophodno".
Trampov savetnik za nacionalnu bezbednosti, Džon Bolton, kaže da bi Severna Koreja mogla da razmontira svoj nuklearni arsenal u godinu dana, ali drugi zvaničnici SAD kažu da se nadaju da bi to moglo da bude postignuto do kraja prvog Trampovog mandata u Beloj kući, januara 2021.