PODGORICA - Radio televizija Crne Gore saznaje da je predsjednik Milo Đukanović u subotu potpisao Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, i pored oštrog protivljenja SPC i Demokratskog fronta čiji su protesti podigli tenzije u zemlji.
Đukanovićevim potpisom počinje primjena Zakona koji predviđa sudsko dokazivanje vlasništva nad crkvenim objektima starijim od 1918. godine, što Srpska pravoslavna crkva smatra otimanjem njene imovine.
Ranije u subotu, Andrija Mandić, jedan od lidera DF koji su jutros pušteni iz pritvora nakon hapštenja zbog incidenta u parlamentu, pozvao je predsjednika Mila Đukanovića da vrati Zakon o vjeroispovijesti Skupštini kako bi se iz njega uklonili nedostaci i donio novi zakon, a ostatak opozicije na organizovanje protesta u svim gradovima.
"Ovo što je izglasano u Skupštini dok ga ne proglasi predsjednik Crne Gore ne može se primjenjivati.predsjednika da ukazom ne proglasi zakon, već da ga vrati u Skupštinu, kako bi ga doradili", saopštio je Mandić na konferenciji za štampu.
On je rekao da je naložio predsjednicima opštinskih odbora DF-a da pozovu kolege iz opozicije na dogovor o protestima u svim crnogorskim opštinama i najavio da će narednih dana ta koalicija "nastaviti sa snažnim pritiskom na režim".
Ne propustite: Novi protesti zbog usvajanja zakona o vjeroispovesti"Za organizaciju izlaska na ulice zadužena je SPC, kao i mi koji se zalažemo za promjenu Zakona", rekao je Mandić novinarima.
Mandić je ponovio ranije izrečene ocjene da je Zakon usmjeren protiv Srpske pravoslavne crkve, ali i protiv građana i "svake pravoslavne porodice u Crnoj Gori", te da će na osnovu njega biti moguće oduzimati imovinu SPC u Crnoj Gori.
Poslanik DF-a Milan Knežević je rekao da je njemu, Mandiću i Zogoviću, protivno Zakonu i Ustavu, bez skidanja poslaničkog imuniteta određeno zadržavanje u pritvoru.
Nazivajući predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića "izdajnikom", on je pozvao Mitropolita crnogorsko-primorskog da na njega baci kletvu "ako odbije da ne potpiše" Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji je preksinoć usvojila Skupština.
Mandić, Knežević i Milun Zogović pušteni su jutros na slobodu nakon što su njihovi advokati uložili žalbu na odluku tužilaštva da im odredi zadržavanje u pritvoru od 72 sata zbog incidenta u Skupštini.
Poslanici DF-a pušteni na slobodu
Trojica poslanika Demokratskog fronta koje je policija uhapsila zbog incidenta u Skupštini u noći glasanja o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti pušteni su na slobodu, objavio je DF na svojoj fejsbuk stranici ranije u subotu.
“Oni su nezakonitom i neustavnom odlukom sudije zadržani u pritvoru do 72 sata, bez obzira na činjenicu da im nije skinut poslanički imunitet, a za djelo za koje se terete nije zaprijećena kazna duža od pet godina”, saopštio je DF.
Ne propustite: Usvojen crnogorski Zakon o slobodi vjeroispovesti - privedeni poslanici Demokratskog frontaPoslanici Milun Zogović, Andrija Mandić i Milan Knežević uhapšeni su nakon što su počupali tehničku opremu i verbalno napali predsjednika parlamenta Ivana Brajovića, nakon što su poslanici usvojili Zakon u načelu i odbili tri njihova amandmana na tekst zakona.
Parlamentarnu raspravu i glasanje o Zakonu koji predviđa dokazivanje vlasništva nad vjerskim objektima izgrađenim prije 1918. godine obilježile su tenzije, a više demonstranata privedeno je zbog blokade puteva i mostova u nekoliko crnogorskih gradova.
Ne propustite: Incident u Skupštini Srbije zbog situacije u Crnoj GoriPartije vladajuće koalicije i opozicione SDP, koje su podržale Zakon, osudile su incident koji su izazvali poslanici Demokratskog fronta, a DPS je ocijenila da su se DF i SPC u Crnoj Gori pokazali kao “istorijski prevazidjeni restlovi retrogradnog, agresivnog velikosrpskog nacionalizma”.
Predsjednik opozicionog Demos-a, Miodrag Lekić, rekao je da ne bi bilo dobro da suština i način izglasavanja Zakona ostane “u sjenci incidenta koji je za osudu, iako planski izazivan od strane vlasti”.