Poboljšanje uslova rada novinara, veća prava pri obavljanju posla i poštovanje etičkih principa u novinarstvu glavne su smernice Povelje Evropske federacije novinara (EFJ) o radnim uslovima medijskih profesionalaca u Jugoistočnoj Evropi i Turskoj, koja je predstavljena u Beogradu.
Povelja je neobavezujuće uputstvo za unapređenje radnih uslova novinara, a do danas potpisali su je predstavnici 14 novinarskih organizacija, sindikata i udruženja iz regiona pridruženih EFJ.
Planirano je da Povelja bude predata Evropskoj komisiji u Briselu i Savetu Evrope u Strazburu tokom ove godine, a namera je da ona postane glavni dokument o radnim uslovima za novinare i da se nadalje koristi za ocenjivanje stepena slobode medija u državama članicama EU, kao i državama kandidatima.
Predsednik Ekspertske grupe EFJ Rajner Rajšart rekao je da smernice koje sadrži Povelja već postoje u pravnom sistemu Turske i zemalja Zapadnog Balkana i da dokument predstavlja poslednje upozorenje za hitnu primenu mera za zaštitu radnih uslova novinara.
On je rekao je da veruje da je Srbiji mesto u EU ukoliko ispuni kriterijume, navodeći da govori o osnovnim vrednostima kao što su sloboda govora i sloboda štampe koje su danas sudeći po izveštaju EK veoma problematične u Srbiji.
Mehmet Koksal, vođa projekta EFJ je rekao bi nova Medijska strategija u Srbiji trebalo da zaživi, a ne da ostane mrtvo slovo na papiru. Primetio je da je proces privatizacije medija omogućio da u medijima budu ljudi koji su na vlasti, što je problematično, ali da rešenje ne može nametnuti niko iz Evrope, već da ono mora poteći iznutra.
Predstavnik Sindikata novinara Srbije Dejan Gligorijević nazvao je Povelju praktičnim podsetnikom na vrednosti i pravila koja već postoje u medijskim zakonima, i UNS-ovom i NUNS-ovom kodeksu ponašanja, ali koja se, kako kaže, u praksi ne primenjuju.
Your browser doesn’t support HTML5
Direktorka Sindikata medija Crne Gore Marijana Camović je istakla da je ideja da se poslodavci obavežu da će poštovati odredbe Povelje i da se na taj način smanje cenzura i autocenzura, kao i da se poboljšaju radni uslovi rada, a novinarstvo dovede na normalniji nivo u odnosu na onaj na kojem je sada.
Kazala je da povelja sadrži univerzalne vrednosti bliske zemljama Zapadne Evrope, koje tek treba da to postanu u zemljama regiona. "Bilo bi dobro da EK i Savet Evrope posmatraju ovo vrednim indikatorom i na osnovu toga merili koliko smo blizu odnosno daleko učlanjenju u Uniju", rekla je Marijana Camović.
Predsednica Sindikata novinara Makedonije Tamara Čausidis govorila je o problemu neformalnog zapošljavanja novinara u svojsvtu honorarnih saradnika, koji onda zbog toga nemaju slobodu da zastupaju pravo javnosti da zna, već moraju da poštuju ono što im glavni urednik nalaže.
"Stvar je jako ozbiljna. Bez slobodnih i kritičkih medija nijedna zemlja ne može da stane na demokratske noge. Nema demokratizacije zemlje bez poštovanja elementarnih pravila napisanih u povelji", kazala je ona.