Pred Skupštinom Srbije održan je peti uzastopni protest na kome se okupilo nekoliko hiljada građana.
Incidenata i sukoba sa policijom nije bilo, sve do pred sam kraj protesta kada je manja grupa policajaca istrčaa iz zgrade Narodne skupštine kako bi rasterala mlađu grupu demonstranata koji su se raštrkani nalazili ispred ulaza u parlament.
Na snimcima koje je KRIK objavio na Tviteru, vidi se kako je u brzom naletu, udarce pendrecima pored mladića dobilo i nekoliko devojaka, a maskirani civili koji su ustrčali sa oklopljenim policajcima priveli su neke od nji, bacivši ih prethodno na zemlju.
Predhodno su pred parlamentom protestovale različite grupe ljudi, među kojima i oni, koji su nosili crkvene simbole i nacionalistička obeležja.
Okupljeni su periodično skandirali "Hoćemo suzavac", pevali pesme posvećene Kosovu i pogrdno skandirali predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Grupa desničarskih aktivista pozivala je na mirne proteste, javljaju reporteri Glasa Amerike. Mladen Obradović, generalni sekretar zabranjenog desničarskog pokreta "Obraz" pozvao je na nenasilje i uputio apel da se, kako je rekao, ne daju svetinje. Takođe su pozvali na litiju do Hrama Svetog Save - ali se u šetnju nije krenulo.
U Kosovskoj ulici iza skupštinskog zdanja nalazilo se nekoliko policijskih kombija, konjičkih policijskih jedinica, kao i policijskih pasa. Saobraćaj je bio blokiran u oba smera prema Bulevaru kralja Aleksandra i Trgu Nikole Pašića.
Kada su se demonstranti razišli - na skupštinskim stepenicama postali su uočljive upaljene sveće i dve omanje makete bagera. Taj simbolični čin mogao bi se dovesti u vezu sa tim da je u subotu preminuo Ljubisav Đokić, poznatiji kao Džo Bagerista i jedan od simbola petooktobarskih demonstracija 2000. godine koje su doprinele rušenju režima Slobodana Miloševića, Đokić je 5. oktobra 2000. bagerom došao pred zgradu Radioteleviziju Srbije.
Razlozi protesta i dosadašnji tok
Povod okupljanja je, prema tvrdnjama dela učesnika, nezadovoljstvo reakcijom nadležnih usled pandemije koronavirusa, dok je deo građana prethodnih dana isticao i rezignaciju, kako su ukazivali stanjem u društvi i državi.
Protesti su održani u Novom Sadu, Nišu i u Vranju.
Od dosadašnjih pet protesta - u subotu je održan drugi koji je protekao nereda.
Četvrte večeri protesta ispred Skupštine Srbije, kada su se ponovo sukobili policija i huligani, povređeno je najmanje 19 ljudi, među kojima i članovi novinarskih ekipa, a uhapšena je 71 osoba. Među njima je i muškarac koji je ispred skupštine drugog muškarca ubo nožem.
Ne propustite: Bilans četvrtog protesta u Beogradu: Povređeno najmanje 19, uhapšena 71 osobaNasilje, osim u četvrtak, obeležilo je proteste u prestonici Beogradu, ali i drugim gradovima Srbije, u utorak i sredu. Tada su gradske ulice preplavili sukobi dela demonstranata i policije koja je intervenisala upotrebom suzavca i topovskih udara.
Tokom dosadašnjih protesta privedene su i povređene stotine ljudi – među kojima su bili demonstranti, novinari, policajci, političari. Zbog nasilja nad novinarima prethodnih dana reagovala su međunarodna i domaća novinarska udruženja - tražeći da se prekinu i istraže svi napadi novinare i medijske radnike koji su se dogodili prethodnih dana.