Ko je bio Šinzo Abe?

ARHIVA - Šinzo Abe, bivši japanski premijer (Foto: AFP/Jiji Press/Vladimir Simicek)

Bivši japanski premijer Šinzo Abe, koji je ubijen tokom predizbornog mitinga, bio je predsednik Vlade Japana sa najdužim stažom.

Agencija Asošijeted pres ga je u svojoj analizi označila najpolarizovanijim i najkompleksnijim političarom u novijoj istoriji te zemlje.

AP navodi da je Abe na domaćoj sceni razljutio liberalne struje, kao i žrtve Drugog svetskog rata sa područja Azije svojim nastojanjem da reformiše vojsku. Ukazano je da je iznosio revizionističke stavove u vezi sa ulogom Japana u Drugom svetskom ratu – tvrdeći da je zemlja nepravedno osuđena zbog svoje ratne prošlosti tokom koje je u jednom momentu bila jedna od okosnica sila Osovine.

Istovremeno, navodi se da je doprineo oporavku japanske ekonomije, predvodio nastojanja da Japan snažnije nastupa u Aziji i bio, navodi AP, redak svetionik političke stabilnosti pre nego što se 2020. povukao sa funkcije iz zdravstvenih razloga - crevne bolesti ulcerativnog kolitisa.

Ne propustite: Bivši japanski premijer Šinzo Abe ubijen na predizbornom mitingu

On je najveća politička ličnost u Japanu u poslednjih nekoliko decenija. Želeo je da Japan bude poštovan na globalnoj sceni na zaslužen način. Takođe je želeo da Japan ne mora da se izvinjava za Drugi svetski rat”, izjavio je Dejv Leheni - politikolog sa Univerziteta Vaseda.

Verovao je da bi posleratni ekonomski uspesi Japana, mir i globalna saradnja, čiji je bio deo, nešto na šta bi druge zemlje trebalo da obrate više pažnje i na šta bi Japanci trebalo da budu ponosni“, rekao je Leheni.

Asošijeted pres navodi da je Abe bio miljenik konzervativaca, dok se istovremeno nalazio na meti uvreda brojnih liberala. Ukazuje i da je njegov ultranacionalizam izazivao bes Koreje i Kine, nekadašnjih ratnih žrtava Japana.

Veruje se da je deo stavova koje je iznosio preuzeo iz tradicije porodice kojoj je pripadao. Abeov deda, bivši japanski premijer Nobusuke Kiši, prezirao je Ustav u čijoj izradi su učestvovale Sjedinjene Države, usvojen tokom američke posleratne okupacije.

Povelju donetu 1947. smatrao je nepravednim nasleđem ratnog poraza Japana, nametanje svetskog poretka i vrednosti zapadnih pobednika u ratu.

Ne propustite: Šinzo Abe u Beogradu: Japanske firme zainteresovane za Srbiju

Asošijeted pres takođe navodi da je Abe imao znatan uticaj na politiku aktuelnog premijera Fumija Kišide, zalažući se za jačanje borbene gotovosti japanske vojske - uključujući mogućnosti preventivnog udara.

Tokom karijere, uz neupeh u pokušaju revizije japanskog Ustava, nije bio u mogućnosti da reši nekoliko otvorenih pitanja ratnog nasleđa, uključujući normalizaciju odnosa sa Severnom Korejom, ostrvske sporove sa susedima i potpisivanje mirovnog sporazuma sa Rusijom kojim bi se formalno okončala neprijateljstva u Drugom svetskom ratu.

Zvanični Vašington hvalio je njegova nastojanja da jača američko-japanske odnose koje je tumačio kao način za jačanje državnih odbrambenih kapaciteta. Inače, u Japanu je raspoređeno 50.000 američkih vojnika u okolnostima tenzija sa Kinom i Severnom Korejom.

Posebno je uživao simpatije konzervativaca zbog stavova koje je iznosio o potrebi razvijanja bezbednosne politike usled bojazni od terorizma, raketnih i nuklearnih ambicija Severne Koreje i vojnog osnaživanja Kine.

Abe je govorio da je ponosan što se zalagao za jačanje saveza Japana i SAD, kao i zbog toga što je predvodio prvu posetu jednog američkog predsednika gradu Hirošima, na koji je bačena atomska bomba.

Ne propustite: EU i Japan potpisali veliki trgovinski sporazum, dok SAD dižu zidove

Takođe, bio je aktivan u kampanji da japanska prestonica Tokio bude domaćin Olimpijskih igara 2020.

Abe je u obavljanju premijerske fukcije, od 2012. do 2020. nadmašio Eisakua Satoa, rođaka sa očeve strane, koji je na čelu japanske izvršne vlasti bio od 1964. do 1972. godine.