Muzičar Siksto Rodrigez, zvezda dokumentarnog filma "Potraga za Šećernim čovekom" preminuo je u utorak u Detroitu u 81. godini.
Rodrigezova muzička karijera počela je u SAD, ali je uzela maha nakon što je pevač i tekstopisac postao tema dokumentarnog filma nagrađenog Oskarom.
Njegova supruga Koni Rodrigez kazala je da je umro posle kratke bolesti.
AP je Rodrigeza u priči 2013. godine nazvao "najvećim protestnim pevačem i tekstopiscem za kojeg većina ljudi nikada nije čula".
Njegovi albumi 70-ih godina nisu dobro prolazili u SAD, ali je postao zvezda u Južnoj Africi, a da za to nije ni znao.
Tamo su njegove pesme - protesti protiv rata u Vijetnamu, rasne nejednakosti, zlostavljanja žena i društvenih običaja, inspirisale bele liberale užasnute sistemom rasne segregacije.
Dokumentarac švedskog reditelja Malika Bendjelula u "Potraga za Šećernim čovekom" predstavio je Rodrigeza široj publici.
Rodrigez je bio "popularniji od Elvisa" u Južnoj Africi, a dok mu je popularnost tamo rasla, on je živeo u Detroitu. Njegovi fanovi u Južnoj Africi verovali su da je poznat i u SAD. U jednom trenutku kolale su priče da je izgubio život na dramatičan način.
Stiven Segerman, vlasnik prodavnice ploča u Kejptaunu i novinar Karl Bartolomej-Stridom krenuli su 1996. da istražuju šta se sa njim događa i završili su u Detroitu, gde su zatekli Rodrigeza kako radi na gradilištima.
Rodrigez je u međuvremenu dobio tri ćerke i zarađivao za život na fizičkim poslovima u Detroitu. Ali, nikada nije prestao da izvodi svoju muziku.
"Osećao sam da sam spreman za svet, ali svet nije bio spreman za mene“, Osećam da svi imamo misiju, imamo obaveze. Na tom putu dešavaju se zaokreti, obrti - život nije ravna linija", rekao je Rodrigez u fimu.
Njegova supruga Koni Rodrigez seća se da albumi koje je snimio 1969. i 1971. nisu dobro prošli. A onda je 1979. dobio poziv iz Australije od čoveka koji mu je rekao da je "jako popularan tamo".
U Australiji je saznao za svoju popularnost u Južnoj Africi. Nakon završetka aparthejda, Sikto Rodriguez je otputovao u Južnu Afriku i tamo nastupio pred svojim fanovima.
Neke od Rodrigezovih pesama su bile zabranjene od strane režima aparthejda.