Prosvetni radnici u petak ponovo na ulicama Beograda

Protest prosvetnih radnika četiri reprezentativna sindikata obrazovanja u Beogradu 2. oktobra 2024. (Glas Amerike / Stefan Miljuš)

Članovi četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika organizovaće u petak protest ispred Skupštine Srbije jer nisu zadovoljni poslednjom ponudom Vlade koja predviđa povećanje zarada za 11 odsto svim zaposlenima u prosveti od januara naredne godine.

Sindikati zahtevaju da vlast ispuni dogovor iz Protokola potpisanog u oktobru prošle godine, a koji podrazumeva izjednačavanje početne plate nastavnika u školama sa prosečnom zaradom na republičkom nivou.

Početna plata nastavnika u školama, koja sada iznosi 86.681 dinar (740 evra), manja je za oko 80 evra u odnosu na prosečnu platu u Srbiji, koja iznosi 818 evra.

Ne propustite: Veliki protest prosvetnih radnika u Beogradu: "Opet ste nas prevarili"

Ranija ponuda Vlade bila je da nastavnom osoblju zarade budu povećane za 12, a ostalima koji rade u prosveti za 8 odsto, što je za prosvetne sindikate bilo neprihvatljivo jer insistiraju i na tome da prilikom raspodele novca ne budu podeljeni na nastavno i nenastavno osoblje.

Premijer Miloš Vučević tada je izjavio da novca za veće povećanje u budžetu nema, dodajući da je ponuda Vlade korektna i konstruktivna.

Plate zaposlenih u obrazovanju u Srbiji, osim za republičkim prosekom, zaostaju i za onima u zdravstvu i u državnoj upravi, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Budžet Ministarstva prosvete u 2024. uvećan je u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 314,19 milijardi dinara (2,7 milijarde evra).

Ipak, Srbija sa trenutnih 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se izdvaja za obrazovanje ne prati prosek u Evropskoj uniji (EU), koji iznosi 4,7 odsto BDP-a.

Deo zaposlenih u prosveti dva puta je u 2024. protestovao od početka školske godine ne odustajući od zahteva za povećanjem zarada, ali i unapređenja bezbednosti u školama kroz izmenu Krivičnog zakonika i pooštravanje kazni nad prestupnicima za dela nasilja nad nastavnicima i učenicima.

Pritisci na nastavnike“

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović izjavio je na konferenciji za medije ispred Vlade Srbije da su u toku pritisci na zaposlene u školama kako se ne bi pojavili u petak na protestu u Beogradu.

"Otkazuju se autobusi, direktori prave spiskove", rekao je i dodao da će, ukoliko se sa tim nastavi – biti razmotrena opcija radikalizacije.

"Ako se nastavi sa pritiscima očekuje se i razmatra radikalizacija - potpuna obustava rada i svi oblici neposlušnosti", naveo je.

On je rekao da su sastanci sa Vladom „više ličili na pijacu, nego na ozbiljne razgovore“ i da je Vlada zapravo odustala od ranije potpisanog i obavezujućeg protokola.

Ne propustite: Protest nastavnika u Srbiji: Prosvetari nezadovoljni pregovorima sa vladom

Podsetio je i na to da bi trebalo regulisati platne razrede, jer bi prosvetnim radnicima plata tada bila veća i do 35 odsto, a ne ponuđenih 11 odsto.

Marjanović je dodao i da je stigla informacija o produžetku javne rasprave o izmenama Krivičnog zakonika do kraja godine.

Jasno su rekli da će ovaj zakon biti usvojen do kraja godine. Ponovo smo dobili poruku da se rokovi pomeraju“, naveo je.

Predstavnik Sindikata radnika u prosveti Srbije Danilo Gligorić rekao je da će od ponedeljka 4. novembra početi zakonski štrajk skraćenjem nastave na 30 minuta, a da će prve školske uprave biti Beograd i Požarevac.

Dalje će se štrajk na nedeljnom nivou odvijati u po dve školske uprave. U drugoj nedelji časovi će biti skraćeni u školskim upravama u Vojvodini i Valjevu, potom u centralnoj Srbiji i na kraju u južnoj. O svim koracima obaveštavaćemo javnost svake nedelje“, rekao je.

Predstavnici reprezentativnih sindikata su sa konferencije za novinare uputili i poziv svim roditeljima i svima kojima je stalo do prosvete da se u petak od 12 časova pojave na protestu koji će, posle okupljanja ispred Skupštine Srbije i protestne šetnje, biti završen ispred zgrade Vlade Srbije.

Ovo je odbrana sistema obrazovanja. Ne smemo da dozvolimo da zaposleni u prosveti imaju najmanje plate u regionu“, zaključila je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.

Protest organizuju Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.

U tekstu su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet