Ruska pretnja da će povećati vojsku u baltičkom regionu, uključujući nuklearnu, nije "ništa novo", izjavila je u četvrtak premijerka Litvanije Ingrida Simonite.
"To što Rusija preti, nije ništa novo", rekla je ona novinarima. "Kalinjingrad je veoma militarizovana zona, već dugi niz godina i nalazi se u baltičkom regionu".
Ruska eksklava Kalinjingrad, na obali Baltičkog mora, stisnuta je između Litvanije i Poljske, koje su članice NATO.
Jedan od najbližih saveznika ruskog predsednika Vladimira Putina upozorio je u četvrtak NATO da će Rusija, ako se Švedska i Finska pridruže vojnom savezu predvođenom SAD, morati da pojača svoju odbranu u regionu, uključujući razmeštanje nuklearnog oružja.
Ne propustite: Potonuo ruski ratni brod, Kijev tvrdi da je pogođen ukrajinskom raketomFinska, koja sa Rusijom deli granicu od 1.300 km, i Švedska razmišljaju da li da se pridruže NATO-u ili ne. Finska će doneti odluku u narednih nekoliko nedelja, rekla je u sredu premijerka Sana Marin.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev rekao je da će Rusija morati da ojača svoje kopnene, pomorske i vazdušne snage u Baltičkom moru da bi uspostavila vojnu ravnotežu, ukoliko Švedska i Finska uđu u NATO.
Medvedev je takođe eksplicitno istakao nuklearnu pretnju rekavši da više ne može biti govora o Baltiku "bez nuklearne energije" – gde Rusija ima svoju kalinjingradsku eksklavu u sendviču između Poljske i Litvanije.
"Ne može više biti govora o bilo kakvom beznuklearnom statusu za Baltik – ravnoteža se mora uspostaviti", rekao je Medvedev, koji je bio predsednik Rusije od 2008-2012.
"Rusija do danas nije preduzela takve mere i nije nameravala", rekao je Medvedev.
"Ako je naša odluka dobro iznuđena... imajte na umu da nismo mi to predložili", dodao je on.
Ne propustite: NATO: Holandija i Britanija preuzimaju kontrolu neba nad Rumunijom i BugarskomRusija već ima nuklearno oružje u baltičkom regionu, izjavio je u četvrtak litvanski ministar odbrane Arvidas Anusauskas.
Anusauskas je rekao litvanskoj mreži BNS da je nuklearno oružje raspoređeno u ruskoj eksklavi Kalinjingrad na Baltičkom moru od pre trenutne krize.
"Trenutne ruske pretnje izgledaju prilično čudno, kada znamo da, čak i bez sadašnje bezbednosne situacije, drže oružje 100 kilometara od granice Litvanije", citiran je ministar u četvrtak.
"U Kalinjingradu je oduvek držano nuklearno oružje... međunarodna zajednica, zemlje u regionu, savršeno su svesne toga... Oni ga koriste kao pretnju", rekao je on.