Preživeo je nacistički koncentracioni logor Buhenvald tokom Drugog svetskog rata. U istom ratu preživeo je koncentracioni logor Dora-Mitelbau. I logor Bergen-Belzen.
Prošle nedelje, Boris Romančenko, 96-godišnji preživeli iz holokausta, ubijen je kada je granatiranje pogodilo njegov jednostavan stan u ratom razorenom ukrajinskom gradu Harkovu.
"Sa užasom izveštavamo o nasilnoj smrti Borisa Romančenka u ratu u Ukrajini", navodi se u saopštenju Memorijala za preživele iz Buhenvalda u ponedeljak.
"Višespratnica u kojoj je Romančenko živeo je granatirana i zapaljena", navodi se u saopštenju.
Harkov, drugi po veličini grad u Ukrajini, bio je pod teškom vatrom ruske artiljerije tokom invazije, koju ruski predsednik Vladimir Putin naziva "specijalnom vojnom operacijom" neophodnom za razoružavanje i "denacifikovanje" svog suseda.
Ne propustite: Zelenski: Ne prihvatamo ruske ultimatume"Molim vas, razmislite o tome kroz koje stvari je prošao", rekao je predsednik Volodimir Zelenski u ponedeljak kasno.
"Ali njega je ubio ruski udar, koji je pogodio običnu višespratnicu u Harkovu. Svakim danom ovog rata postaje sve očiglednije šta za njih znači denacifikacija".
Romančenko je rođen 20. januara 1926. godine u Bondarima, u blizini grada Sumi, prema navodima sa spomenika u Buhenvaldu.
Deportovan je u Dortmund 1942, gde je morao da radi prinudne rudarske radove. Posle neuspešnog pokušaja bekstva, poslat je 1943. u koncentracioni logor Buhenvald, gde je tokom Drugog svetskog rata ubijeno više od 53.000 ljudi.
Potom je poslat u Peneminde na ostrvu Usedom u Baltičkom moru, gde je radio kao prinudni radnik na raketnom programu V2 u koncentracionom logoru Dora-Mitelbau i koncentracionom logoru Bergen-Belsen, navodi se u saopštenju.
"Stravična smrt Borisa Romančenka pokazuje koliko je rat u Ukrajini opasan za preživele iz koncentracionih logora", navodi se u saopštenju. "Žalimo zbog gubitka bliskog prijatelja".
Prema spomen obeležju, Romančenko je dugi niz godina bio potpredsednik Međunarodnog komiteta Buhenvald-Dora, posvećujući se dokumentovanju nacističkih zločina.
Ministarstvo spoljnih poslova i odbrane Ukrajine osudili su smrt.
"Putin je uspeo da ’ostvari‘ ono što čak ni Hitler nije mogao", objavilo je ukrajinsko Ministarstvo odbrane na svom Tviter nalogu.