Trudnica i njena beba poginule su nakon što je Rusija bombardovala porodilište gde je trebalo da se porodi, saznaje Asošiejted pres. Slike žene koja je na nosilima prebačena u kola hitne pomoći obišle su svet, oličavajući užas napada na najneviniji deo čovečanstva.
Na video snimku i fotografijama koje su u sredu snimili novinari AP-a nakon napada na bolnicu, žena je viđena kako miluje svoj krvavi donji deo stomaka dok su je spasioci jurili kroz ruševine u opkoljenom gradu Mariupolju. Njeno bledo lice odražavalo je šok od onoga što se upravo dogodilo. . Bio je to među najbrutalnijim trenucima do sada u ratu Rusije protiv Ukrajine koji traje 19 dana.
Žena je hitno prebačena u drugu bolnicu, ali bliže liniji fronta, gde su lekari radili da je održe u životu. Shvativši da gubi bebu, rekli su lekari, ona im je povikala: "Ubijte me odmah!"
Hirurg Timur Marin ustanovio je da je karlica žene zgnječena i odvojio je kuk. Lekari su bebu izvadili carskim rezom, ali ona nije pokazivala znake života, rekao je hirurg.
Zatim su se fokusirali na majku.
"Više od 30 minuta reanimacije majke nije dalo rezultate", rekao je Marin u subotu.
"Oboje su umrli".
Ne propustite: Ukrajina optužila Rusiju za napad na dečju bolnicu u MarijupoljuU haosu nakon vazdušnog napada u sredu, lekari nisu imali vremena da saznaju ime žene pre nego što su njen muž i otac došli da odnesu njeno telo. Rekli su da je bar neko došao da je uzme - tako da nije završila u masovnim grobnicama koje su iskopane za mnoge od sve većeg broja mrtvih u Mariupolju.
Rusija: Porodilište držali ukrajnski ekstremisti
Optuženi za ratne zločine, ruski zvaničnici su ustvrdili da su porodilište zauzeli ukrajinski ekstremisti kako bi ga koristili kao bazu, te da u njemu nije bilo pacijenata ili lekara. Ruski ambasador u UN i ruska ambasada u Londonu nazvali su fotografije "lažnim vestima".
Novinari Asošijeted presa, koji su izveštavali iz blokade Mariupolja od početka rata, dokumentovali su napad i videli žrtve i štetu iz prve ruke. Snimili su video i fotografije nekoliko krvavih trudnica koje beže iz eksplodiranog porodilišta, dok lekari viču, deca plaču.
Tim AP-a je potom ušao u trag žrtvama u petak i subotu u bolnici u koju su prebačeni, na periferiji Mariupolja.
U gradu koji je više od nedelju dana bez zaliha hrane, vode, struje ili grejanja, struja iz agregata za hitne slučajeve rezervisana je samo za operacione sale.
Kako su preživeli opisali svoje muke, eksplozije napolju potresle su zidove. Granatiranje i pucnjava u tom području su sporadična, ali nemilosrdna. Emocije su na vrhuncu, čak i dok se doktori i medicinske sestre koncentrišu na svoj posao.
Blogerka Marijana Višegirskaja rodila je devojčicu dan nakon vazdušnog napada i obgrlila novorođenu Veroniku dok je pričala o bombaškom napadu u sredu. Nakon što se na fotografijama i video snimcima vidi kako se spušta niz stepenice posute krhotinama i drži ćebe oko svog trudnog tela, ruski zvaničnici su tvrdili da je ona bila glumica montiranog napada.
"To se dogodilo 9. marta u bolnici broj 3 u Mariupolju. Ležali smo u odeljenjima kada su se stakla, okviri, prozori i zidovi razleteli", rekla je za AP Višegirskaja, koja je i dalje nosila istu pidžamu na točkice kao kada je pobegla.
"Ne znamo kako se to dogodilo. Bili smo u našim odeljenjima i neki su imali vremena da se pokriju, neki nisu".
Njeno iskušenje je bilo jedno od mnogih u Mariupolju, koji je postao simbol otpora nastojanju ruskog predsednika Vladimira Putina da slomi demokratsku Ukrajinu i prekroji mapu sveta u svoju korist. Neuspeh u potčinjavanju Mariupolja naterao je ruske snage da prošire svoju ofanzivu negde drugde u Ukrajini.
U međuvremenu, lučki grad na Azovskom moru sa 430.000 stanovnika, ključan za stvaranje kopnenog koridora od Rusije do Krima koji je Rusija anektirala, polako gladuje.
U improvizovanom novom porodilištu svaki porođaj koji se približava donosi novu tenziju.
"Sve porodilje su preživele toliko toga", rekla je medicinska sestra Olga Vereshagina.
Jedna od izbezumljenih majki izgubila je nekoliko prstiju na nogama u bombardovanju. Lekari su joj u petak uradili carski rez, pažljivo izvlačeći ćerku i snažno trljajući novorođenče da bi stimulisali znake života.
Nakon nekoliko sekundi bez daha, beba plače.
Uzvici radosti odjekuju prostorijom. Novorođena Alana plače, njena majka plače, a medicinski radnici joj brišu suze sa lica.