Sjedinjene Države su uvele nove sankcije Severnoj Koreji i Rusiji, usmerene na finansijsku i vojnu podršku Pjongjanga Moskvi, kao i na severnokorejski program balističkih raketa.
Sankcije, u kojima se navode severnokorejske banke, generali i drugi zvaničnici, kao i ruske kompanije za transport nafte, najnovija su američka mera koja ima za cilj da poremeti podršku Pjongjanga ruskom ratu u Ukrajini.
Među sankcionisanim severnokorejskim bankama su Golden Triangl, jedna od najvećih banaka u posebnoj ekonomskoj zoni Rason na severoistoku zemlje, i Koreja mandal kredit sa sedištem u Pjongjangu, koja ima podružnice širom Kine, navodi se u saopštenju Sekretarijata finansija.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da je stavilo na "crnu listu" 11 pojedinaca i 15 entiteta povezanih sa nelegalnom vojnom saradnjom između Severne Koreje i Rusije.
Odgovori su usledili pošto je 10 zemalja, među kojima su SAD, Južna Koreja, Australija, Velika Britanija, Francuska i Japan, kao i Evropska unija, objavilo zajedničko saopštenje u kojem su "najoštrije moguće" osudile vojne veze Pjongjanga i Moskve.
U saopštenju se navodi da je podrška Severne Koreje ratu Rusije protiv Ukrajine "opasno proširenje sukoba" i "flagrantno kršenje" sankcija Ujedinjenih nacija. Ta zemlja se poziva da povuče svoje trupe iz Rusije.
Pjongjang i Moskva su poslednjih godina pojačali diplomatske i ekonomske odnose, što je kulminiralo posetom ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji u junu kada su lideri zemalja dogovorili pakt o međusobnoj odbrani.
Ne propustite: Putin i Kim Džong Un potpisali pakt o zajedničkoj odbraniVojna saradnja između dve zemlje izazvala je međunarodnu uzbunu, a Vašington, Kijev i Seul su osudili Severnu Koreju zbog slanja vojne opreme i više od 10.000 vojnika kao podršku invaziji Rusije na Ukrajinu, koja je počela u februaru 2022.
Akcije Severne Koreje, uključujući njeno poslednje testiranje balističke rakete dugog dometa i sve obimniju vojnu podršku Rusiji, potkopavaju stabilnost regiona i održavaju Putinov rat u Ukrajini, rekao je Bredli Smit, vršilac dužnosti američkog podsekretara za finansije zaduženog za pitanja terorizma i finansijskih obaveštajnih podataka.
"Sjedinjene Države ostaju posvećene ometanju mreža nezakonitih nabavki i olakšica koje omogućavaju ove destabilizujuće aktivnosti", rekao je on.
Među zvaničnicima koje su sankcionisali i Vašingto i Seul, nalaze se severnokorejski generali koji predvode desetine hiljada vojnika u Rusiji, uključujući Kim Jong Boka, koji se ove godine pojavio na sedam događaja sa liderom te zemlje, Kimom Džongom Unom.
Južna Koreja je posebno stavila na crnu listu severne specijalne jedinice poznate kao Olujni korpus, takođe u Rusiji koja se bori protiv Ukrajine, i njenog šefa Ri Pong Čuna.
Ukrajina je saopštila da je najmanje 30 severnokorejskih vojnika poginulo ili povređeno u borbama u ruskoj oblasti Kursk tokom vikenda.
Ne propustite: Tramp najavio razgovore sa Putinom i Zelenskim, prve sjevernokorejske žrtve u KurskuNavodi se da je Moskva počela da ih raspoređuje u južnom regionu prošle nedelje u značajnom broju kako bi izvršili napade na ukrajinske snage.
Ukrajina je u avgustu započela prekogranični upad u Kursk.
Kijev procenjuje da je u Rusiji ukupno 11.000 Severnokorejaca, uz desetine hiljada ruskih vojnika.
Rusija nije ni potvrdila ni demantovala prisustvo Severnokorejaca na svojoj strani.
Nafta i gas za Sever
Sankcijama Sekretarijata za finansije zamrzava se imovina određenih subjekata u SAD, zabranjuje njihova trgovinu sa Amerikancima i blokiraju im se transakcije sa američkim finansijskim sistemom.
Sekretarija za finasnije stavio je na crnu listu ruske spoljnotrgovinske kompanije za koje se navodi da isporučuju naftu i gas u Severnu Koreju. Kompanije uključuju Vostok Trading, DV Ink i Novosibirskoblgaz. Sekretarijat je saopštio da isporučuju "hiljade tona nafte i gasa" u Severnu Koreju počevši od 2022. godine i nastavljeno najmanje do aprila 2024. godine.
Severna Koreja je verovatno primila više od milion barela nafte iz Rusije u periodu od osam meseci ove godine, kršeći sankcije UN, prema analizi satelitskih snimaka koju su u novembru objavili britanski Open sors centar i BBC.
Severnokorejski naftni tankeri su od marta više od 40 puta posetili rusku dalekoistočnu luku Vostočni, navodi se u izveštaju na sajtu istraživačke grupe Open sors centra.
Sankcije su takođe usmerene na Sibregiongaz AO, matičnu kompaniju sa sedištem u Rusiji i 100 odsto vlasnika Novosibirskoblgaza. Takođe pogađaju Okryu Trading Company, ili Okryu, spoljnotrgovinsku kompaniju sa sedištem u Severnoj Koreji za koju je Sekretarijat za finansije saopštio da je primilo hiljade tona pošiljki nafte iz Rusije.