Erdogan posle susreta sa Zelenskim: Turska spremna da organizuje mirovni samit Ukrajine i Rusije

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rukuje se sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom u Istanbulu (Foto: OZAN KOSE / AFP)

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je u petak da je Turska spremna da bude domaćin mirovnih razgovora Rusije i Ukrajine.

"Spremni smo da budemo domaćini mirovnog samita kojem će prisustvovati i Rusija. Nastavićemo da se solidarišemo sa Ukrajino, nastavićemo da radimo na okončanju rata sa pravednim mirom zasnovanim na pregovorima", rekao je Erdogan posle susreta sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Istanbulu.

Turski lider dodao je da je sa Zelenskim razgovarao o bezbednosti luka i plovidbe u Crnom moru, razmeni zarobljenika i bezbednosti u snabdevanju hranom i naglaso da on i ukrajinski predsednik dele iste stavove.

Zelenski je rekao da Rusija neće biti pozvana na prvi mirovni samit koji bi trebalo da bude održan u Švajcarskoj. Istakao je da bi ruski predstavnik mogao da bude pozvan na naredni sastanak nakon što se u Švajcarskoj sa ukrajinskim saveznicima utvrdi mapa puta za mir.

Dvojica lidera sastala su se u palati Dolmabahče u Istanbulu.

Turska, članica NATO, nastojala je da tokom dvogodišnjeg rata održi dobre odnose i sa Moskvom, i sa Kijevom, a Erdogan se predstavlja kao ključni posrednik i mogući mirotvorac.

"Vreme za dijalog"

Turska je takođe bila domaćin neuspešnih pregovora o prekidu vatre između Kijeva i Moskve u prvim nedeljama rata.

Nada se da će oživeti te razgovore u nekom trenutku u budućnosti.

"Obe strane su sada dostigle granicu onoga što mogu postići ratom", rekao je turski ministar inostranih poslova Hakan Fidan pre nekoliko dana. "Mislimo da je vreme da započnemo dijalog o prekidu vatre".

Strateški položaj Turske na Crnom moru i njena kontrola Bosforskog moreuza daje joj jedinstvenu vojnu, političku i ekonomsku ulogu u sukobu.

U julu 2022, Ankara je posredovala u postizanju Crnomorskog sporazuma o žitu, najznačajnijem diplomatskom sporazumu do sada postignutom između Kijeva i Moskve.

Moskva je godinu dana kasnije odbacila inicijativu - koja je omogućila bezbedan prolaz ukrajinskih žitarica preko miniranog Crnog mora - žaleći se da su uslovi nepravedni.

Kijev je od tada otvori alternativni izvozni put za brodove uz obalu, izbegavajući sporne međunarodne vode.

Ne propustite: Posle prekida pakta o žitu, Rusija napada Odesu, kontraofanziva Ukrajine sporo napreduje

Turska snažno lobira za sporazum kojim bi se osiguralo da teret ponovo može bezbedno da plovi tim vodama.

Posle posete Turskoj prošle godine, Zelenski se vratio u Kijev sa pet najviših komandanata iz puka Azov koji je trebalo da ostanu u Turskoj do kraja sukoba prema sporazumu o razmeni zarobljenika sa Moskvom.

Ukrajinski lider će u petak posetiti i brodogradilišta u kojima se grade korvete za njegovu mornaricu i sastati se sa turskim odbrambenim kompanijama, saopštio je kabinet Zelenskog.

Veze sa Rusijom

Zapadni saveznici Turske izrazili su zabrinutost zbog bliskosti njenih odnosa sa Moskvom.

Ankara se oslanja na rusku energiju i suočava se sa preispitivanjem svoje uloge u pomaganju Rusiji da zaobiđe zapadna trgovinska ograničenja.

Sjedinjene Države su sankcionisale nekoliko turskih kompanija jer su pomogle Moskvi da kupi robu koju bi mogle da koriste oružane snage Rusije.

Ne propustite: SAD kažnjavaju strane firme zbog ruskog rata u Ukrajini

Do sastanka između Zelenskog i Erdogana dolazi nedelju dana nakon što se ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao sa svojim turskim kolegom Fidanom na diplomatskom forumu u Antaliji.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je trebalo da poseti Tursku prošlog meseca, ali je to putovanje odložila Moskva, navode turski i ruski mediji koji se pozivaju na diplomatske izvore.

Kremlj je saopštio da radi na ponovnom zakazivanju posete, ali nije naveo datum.