Razdor u redovima Talibana možda put ka miru

  • Henri Ridžvel

Pripadnici Talibana na nepoznatoj lokaciji (Arhiva)

Broj civilnih žrtava u Avganistanu porastao je na najviši nivo u 2016. tokom pobune Talibana, koja i dalje traje. Prema podacima Ujedinjenih nacija ubijeno je 3 i po hiljade civila, dok je blizu 8 hiljada ranjeno. Nove analize međutim pokazuju da u redovima Talibana postoje duboke podele, kao i visok nivo nezadovoljsva među pristalicama te terorističke organizacije, što predstavlja šansu za, kako se navodi u izveštaju - "postizanje mira sa pobunjenicima".

U talasu samoubilačkih napada u Kabulu i drugim avganistanskim gradovima i dalje gine brutalno veliki broj ljudi.

"Ubistva i sakaćenja hiljada avganistanskih civila su duboko uznemiravajuća i u većini slučajeva bi mogla da se spreče", kaže specijalni izaslanik UN-a za Avganistan, Tadamiči Jamamoto.

Međutim, i pored nasilja neki analitičari kažu da vide šansu za mir. U novoj studiji sprovedenoj na osnovu intervjua sa pripadnicima Talibana, predlaže se eksploatacija podela unutar te grupe. Profesor Teo Farel iz Instituta za ujedinjene kraljevske usluge je koautor pomenutog izveštaja.

“Viši komandanti su u na neki način koristili samoubilačke napade da izgrade svoju reputaciju. Postoji velika frakcija Talibana koja je u potpunosti predata borbi. Ali postoji i potencijal da se konflikt smiri", ističe Farel.

Taj potencijal prema mišljenju Farela, leži u slabosti komande Talibana.​

"Novi lider Ahundzada Haibatulah smatra se za slabog vođu koji seje razdor. Mnogi sa kojima smo razgovarali su ga opisali kao simboličnog lidera. Prava snaga Talibana je negde drugde. Dakle postoji mišljenje u redovima Talibana da je pokret ostao bez vođstva."

Avganistanska vlada je vodila neformalne mirovne razgovore sa Talibanom, ali viši komandant te organizacije je zahtevao da se 13 hiljada stranih trupa predvođenih NATO-om povuče iz zemlje pre početka formalnih pregovora.

Predsednik Avganistana Ašraf Gani je u decembru prošle godine za nastavak krvoprolića okrivio Pakistan, koji ne uspeva da se obračuna sa Talibanom na svojoj teritoriji – što Islamabad odbacuje.

“Neki i dalje pružaju utočište za podršku ili toleranciju tih mreža. Kao što je Kakazada, jedan od glavnih ljudi u pokretu Talibana nedavno rekao – ‘da nisu imali utočište u Pakistanu ne bi potrajali ni mesec dana’", ističe Gani.

Farel tvrdi da bi vođstvo Talibana trebalo nadmudriti tako što bi se omogućilo nezadovoljnim komandantima da se sastanu i naprave zajednički plan u cilju okočanja konflikta.