Predstavnici vlasti u Srbiji ocenjuju da je odluke političkog komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) na sednici održanoj u sredu, da preporuči pozivanje Kosova u članstvo Saveta Evrope (SE), „sunovrat međunarodnog prava“ i „sumrak razuma i vrednosti na kojima ta organizacija nominalno počiva“.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić naveo je da je odluka PSSE da Kosovu da zeleno svetlo „skandalozna i sramotna“ i da je u suprotnosti sa svim principima na kojima počiva Savet Evrope.
„To je prvi put da se preporučuje članstvo jedne teritorije koja nije međunarodno priznata i koja nije članica UN", rekao je on.
Istakao je da se tom odlukom direktno ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije, kao i da se nanosi šteta njenim nacionalnim i državnim interesima.
„To je neprincipijelna odluka i neprincipijelan stav i Srbija to nije zaslužila“, dodao je.
Dačić je rekao i da je naročito uvredljivo kada neko kaže da će, ukoliko Kosovo bude primljeno u Savet Evrope, ljudska prava i slobode biti bolje zaštićeni i upitao zašto onda neke druge teritorije u Evropi, poput Katalonije ili Republike Srpske ne postanu članice te međunarodne organizacije.
„Srbija nije eksperimentalno telo da se na nama stalno krši međunarodno pravo“, rekao je Dačić.
Ne propustite: Srbija i Kosovo: Bitka za Savet Evrope - ko ulazi, a ko (možda) izlazi?U danima uoči izjašnjavanja PSSE o preporuci za članstvo Kosova – predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da je istupanje Srbije iz Saveta Evrope jedna od mogućnosti u slučaju da Kosovo bude primljeno u tu međunarodnu organizaciju.
Deo stručne javnosti u Srbiji smatra da bi takvom odlukom Srbija naštetila sebi i sopstvenim građanima, jer je, između ostalog, potpisnica više od stotinu međunarodnih ugovora i bilataralnih dogovora, te da ne bi trebalo sebi da dozvoli da poništava te sporazume.
Još jedan argument koji ide protiv ideje da Srbija izađe iz SE jeste da bi tim činom građanima Srbije bila uskraćena prava koja uživa 800 miliona građana Evrope, uključujući i mogućnost obraćanja Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Govoreći o konačnoj odluci o članstvu Kosova u Savetu Evrope koja bi trebalo da bude donesena na sednici komiteta ministara u maju, Ivica Dačić je rekao da vlada u Prištini za takvu odluku ima dvotrećinsku podršku, a korake koje bi Srbija mogla da preduzme u tom slučaju nije želeo da komentariše, rekavši da će odluku o tome doneti državno rukovodstvo.
"Moji lični stavovi uopšte nisu bitni. Nije ovo moje privatno ministarstvo spoljnih poslova niti nastupam kao pojedinac. Ovde je bitno šta su državni interesi", zaključio je Dačić.
Istim povodom oglasio se i direktor kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković koji je rekao da je odluka o preporuci za prijem Kosova u SE „sumrak razuma i vrednosti na kojima ta organizacija nominalno počiva“.
„Kada jedna međunarodna organizacija koja se, između ostalog, stara o vladavini prava, napravi korak ka tome da u svoje redove uključi nešto što je kao provizorijum nastalo na nepravu i uz kršenje principa na kojima decenijama unazad počivaju međunarodni odnosi, to se ne može nazvati nikako drugačije nego apsurdom“, navedeno je u saopštenju na sajtu Kancelarije.
Dodaje se da će Srbija nastaviti da se „otvoreno, politički i proceduralno, protivi pokušaju da nešto što nije država, a pritom je i teritorija na kojoj se svakodnevno dešavaju najdrastičnija kršenja ljudskih prava, bude primljeno u Savet Evrope“.
U saopštenju se navodi i da Kancelarija za Kosovo i Metohiju apeluje na partnere Srbije u Savetu Evrope da u nastavku odlučivanja o uključivanju „samoproglašenog Kosova“ imaju na umu da bi takav ishod bio presedan kojim bi se srušili sami temeljni principi te organizacije, a svakako bi to bio i neprijateljski gest prema Srbiji, koja je do sada bila aktivan i posvećen član te međunarodne organizacije.
Your browser doesn’t support HTML5
Iako se de fakto glavni akter kako na unutrašnjem, tako i na spoljnopolitičkom planu Srbije, predsednik Aleksandar Vučić u četvrtak obratio medijima - on nije direktno komentarisao proces učlanjenja Kosova u Savet Evrope, ali je rekao da će na ta pitanja odgovarati za 48 sati.
„Vremena u političkom smislu za nas nisu jednostavna i biće još kompleksnija. Situacija u zemlji je stabilna i bezbedna, ali je veoma teška“, kratko je naveo Vučić.
Inače, Komitet za politička pitanja i demokratiju u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope je na glasanju u sredu 31 glasom „za“ dao pozitivno mišljenje da Kosovo postane član Saveta Evrope, četiri poslanika su bila protiv, a jedan uzdržan.
Dva glasa protiv bila su od poslanika Srbije, po jedan glas protiv stigao je iz BiH i Crne Gore, dok je uzdržan bio grčki poslanik Aleksis Cipras.
Sledeći korak je razmatranje te odluke na plenarnom zasedanju 18. aprila. Konačnu odluku o članstvu Kosova donosi Komitet ministara Saveta Evrope.