Novi robot koristi znakovni jezik za komunikaciju sa gluvim i slepim osobama

Čovek se rukuje sa robotskom rukom u izložbenom prostoru kompanije Intel na Međunarodnom sajmu potrošačke elektronike (CES) u Las Vegasu, Nevada, 6. januar, 2015. (Foto: REUTERS/Rick Wilking)

Za gluvu i slepu osobu, kombinacija gubitka vida i sluha može da dovede do života u izolaciji, punog ograničenja. Jedna startap kompanija u Bostonu razvija robota koji može da tim osobama poboljša komunikacije i pristup informacijama.

Samanta Džonson zna taktilni znakovni jezik, verziju znakovnog jezika koju koriste neki u gluvo-slepoj zajednici.

“Slepi ljudi komuniciraju putem dodira – rukom preko ruke koja pokazuje znake u znakovnom govoru. Dakle gluvo-slepa osoba drži dlan na ruci osobe koja pokazuje, i prima znakove preko dlana", kaže Džonson.

Your browser doesn’t support HTML5

Robot pomaže slepim i gluvim osobama da prošire komunikaciju

Kada je pandemija počela, Džonson se upitala šta to znači za one koji se oslanjaju na način komunikacije baziran na dodiru.

“Pošto su usluge prevođenja na znakovni jezik prestale, i zavladalo je socijalno distanciranje, milioni gluvih i slepih Amerikanaca nisu imali pristup komunikaciji."

Džonson i njen tim inženjera u Tejtum Robotiksu su stvorili Tejtum T1, robotsku ruku koja može da piše slovima američkog znakovnog jezika.

“Naš cilj je da razvijemo prvi pomoćni komunikacioni alat za zajednicu gluvih I slepih, koji daje prioritet taktilnom znaku. Trenutno je napravljena sa svim fleksibilnim komponentama koje imaju dve svrhe - ne samo da stvarno imitira ljudsku ruku, tako da je veoma lako za gluvo-slepu osobu da se navikne na znakove, već je i veoma bezbedno" , objašnjava Samanta Džonson.

Ona dodaje će se T1 povezati sa kompjuterskim "oblakom" da bi preveo svaki sadržaj baziran na tekstu.

“To bi mogli da budu imejlovi, internet stranice, elektronske knjige, a robot će uzeti taj sadržaj, prevesti ga sa engleskog na znakovni jezik i onda ga učiniti dostupnim za gluvo-slepog korisnika."

Džejmi Lard je potpuno gluva a vid joj je izuzetno slab. Oslanja se na taktilne znakove i prevodioca da bi komunicirala. U odsustvu prevodioca, T1 može služiti kao zamena i prevesti reči ukucane u povezani laptop.

Još je u fazi razvoja, ali Džonson se nada da će uređaj na kraju obezbediti veću samostalnost i povezanost.

“Gluvo-slepe osobe su veoma izolovane kod kuće - nemaju pristup zabavi, ili društvenoj zajednici kakav mi imamo.”

U pitanju je tehnologija koja zaista može da bude "ruka pomoći" svojim korisnicima.