Predsednici SAD, članovi Kongresa, sudije Vrhovnog suda - direktni potomci robovlasnika

Ilustracija

VAŠINGTON - Petina od ukupnog broja članova američkog Kongresa, petorica živih predsednika SAD, sudije Vrhovnog suda, guverneri - direktni su potomci robovlasnika, pokazuje istraživanje Rojtersa.

Petorica predsednika SAD -Džo Bajden, Džimi Karter, Barak Obama, Bil Klinton i Džordž Buš mlađi - direktni su potomci robovlasnika. Izuzetak je Donald Tramp čiji su preci došli u Ameriku kada je ropstvo već bilo ukinuto.

U istraživanju porekla američke političke elite, Rojters je utvrdio da najmanje 100 članova Kongresa (536 ukupno u Predstavničkom domu i Senatu) za pretke ima robovlasnike. U to je uključeno i 28 senatora, što je više od četvrtine Senata.

Među poznatim imenima članova Kongresa, čiji su preci držali crnce kao robove, su republikanci Mič Mekonel, Lindzi Grejem, Tom Koton, Džejms Lenkford, kao i demokrate: Elizabet Voren, Džin Šahin, Megi Hasan, Tami Dakvort.

Ne propustite: Kako je Džuntint postao federalni praznik

Dvoje od devet sudija Vrhovnog suda - Ejmi Koni Beret i Nil Gorsač - takođe imaju direktne veze sa robovlasnicima.

Kako pokazuje Rojtersovo istraživanje, 2022. godine je 11 od 50 guvernera poticalo iz robovlasničkih porodica. Među njima je osmoro guvernera država koje su činile Konfederaciju - koja se borila da se ropstvo očuva, i zbog toga ušla u rat.

Te porodične veze se dobro vide u Južnoj Karolini, gde je Građanski rat i počeo. Sedmoro članova od devet, koji tu državu predstavljaju u Kongresu, potomci su robovlasnika. Dvoje su potomci robova - republikanski senator Tim Skot i demokratski član Predstavničkog doma Džejms Klajburn.

Rojters je otkrio da je najmanje 8 odsto demokrata i 28 odsto republikanaca u aktuelnom sazivu Kongresa poteklo od robovlasnika.

Profesor na Harvardu Henri Luis Gejts mlađi, Afroamerkanac koji se bavi istraživanjem robovlasništva, kaže da Rojtersovo istraživanje otkriva "koliko su intimne veze Amerike sa institucijom ropstva, čak i onih koji donose zakone". Ali, ističe da niko ne nasleđuje krivicu svojih predaka.

"Pokazuje koliko smo blisko povezani sa institucijom ropstva i kako je uticalo na živote ljudi koji nas danas predstavljaju u Kongresu. Ovo je prilika za svakog pojedinca da nešto nauči, kao i za njihove birače i američki narod uopšte".

Uz političke lidere, Rojters je utvrdio da postoje i milioni Amerikanaca koji su potekli od robovlasnika, ali i dalje nije definisan tačan broj.

Ne propustite: 19. jun - dan koji Afroamerikanci slave kao kraj ere ropstva

Političari uglavnom nisu želeli da komentarišu ove nalaze.

Bela kuća nije odgovorila na upit za komentar o vezama Džoa Bajdena sa robovlasnicima. Njegov čukundeda je 1850. imao kao roba 14-godišnjeg dečaka, pokazuju dostupna dokumenta.

Džordž Buš mlađi je odgovorio posredstvom saradnika, i ponovio komentar koji je izneo u Nacionalnom muzeju afroameričke istorije i kulture 2016. godine: "Velika nacija ne krije svoju istoriju, već se suočava sa manama i ispravlja ih".

Portparol Džimija Kartera odgovorio je na upit i istakao da se porodica Karter fokusira na zdravlje bivšeg predsednika, kao i da je on oduvek bio borac za rasnu jednakost i pravdu.

Od 100 članova Kongresa, 24-oro je odgovorilo na Rojtersov upit, a devetoro je reklo da nema komentar. Ostali nisu odgovorili.