Novinske agencije Rojters i AFP objavile su istragu o oktobarskom napadu u južnom Libanu u kojem je ubijen jedan, a ranjeno šest drugih novinara, navodeći da njihovi nalazi ukazuju na to da je grupa pogođena izraelskim tenkovskim granatama.
Svaka od medijskih organizacija radila je sa vanjskim stručnjacima na pregledu video snimaka, satelitskih snimaka, iskaza svjedoka i fragmenata municije, zaključivši da je riječ o municiji tenkova kalibra 120 mm koje koristi samo izraelska vojska.
Napad se dogodio 13. oktobra kada su se novinari okupili u blizini libanskog pograničnog sela Alma al-Chaab, kako bi snimili obližnja područja u kojima je došlo do prekograničnih sukoba između izraelske vojske i palestinskih boraca.
Rojters i AFP su naveli da su novinari bili jasno identifikovani kao pripadnici medija, te da su nosili pancire i šljemove.
Prva tenkovska granata pogodila je grupu, a ubrzo je uslijedio i drugi udar, prenijele su dvije novinske agencije. Rojtersov novinar Isam Abdalah je ubijen, dok su među povrijeđenima bili dvoje njegovih kolega iz Rojtersa i novinar AFP-a.
"Osuđujemo Isamovo ubistvo", saopštila je glavna urednica Rojtersa Alesandra Galoni. “Pozivamo Izrael da objasni kako se to moglo dogoditi i da pozove na odgovornost one koji su odgovorni za njegovu smrt i ranjavanje Kristine Assi iz AFP-a, te naših kolega Taier Al-Sudanija i Maher Nazeha, kao i još troje novinara. Isam je bio briljantan i strastven novinar, kojeg su mnogo voljeli u Rojtersu."
Ne propustite: Najmanje 12 novinara poginulo u prvoj nedelji sukoba Izraela i HamasaRojters je citirao potpukovnika Ričarda Hehta, međunarodnog portparola Izraelskih odbrambenih snaga, koji je rekao: "Mi ne ciljamo novinare."
Direktor Globalnih vijesti AFP-a Fil Četvind je pozvao Izrael da jasno objasne šta se dogodilo.
"Napadanje grupe novinara koji su jasno identifikovani kao mediji je i neobjašnjivo i neprihvatljivo", rekao je Četvind.
Organizacija koja se bavi zaštitom ljudskih prava, Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) je sprovela vlastitu istragu o napadu i saopštila u četvrtak da njeni nalazi „ukazuju da su novinari bili dosta udaljeni od aktivnih neprijateljstava, jasno identifikovani kao članovi medija i da su mirovali na jednom mjestu najmanje 75 minuta prije nego što su pretrpjeli dva uzastopna udara granatama.”
Iz ove organizacije su naveli da nema dokaza o vojnoj meti u blizini mjesta gdje su novinari radili, dodajući da su napadi "očigledno bili namjerni napadi na civile, što je ratni zločin".
Još jedna organizacija - Amnesti internešenel (Amnesty International) takođe je analizirala napad, zaključivši da je to “vjerovatno direktan napad na civile koji se mora istražiti kao ratni zločin”.
"Oni odgovorni za nezakonito ubistvo Isama Abdalaha i ranjavanje šest drugih novinara moraju biti pozvani na odgovornost", saopštila je zamjenica regionalnog direktora Amnesti internešenela za Bliski istok i Sjevernu Afriku Aja Majzub. “Nijedan novinar nikada ne smije biti meta ili ubijen samo zato što obavlja svoj posao. Izraelu se ne smije dozvoliti da nekažnjeno ubija i napada novinare. Mora postojati nezavisna i nepristrasna istraga ovog smrtonosnog napada.”