Rusija je uspešno testirala kapacitete da izvede masovni nuklearni udar iz odmazde, sa kopna, mora i iz vazduha, saopšteno je u srijedu iz Kremlja, istog dana kada je Moskva povukla ratifikaciju ugovora o zabrani nuklearnih testova.
Vježba, u okviru koje su ispaljeni projektili iz silosa na kopnu, sa nuklearne podmornice i iz bombardera dugog dometa, održana je u svijetlu sukoba Rusije sa Zapadom zbog Ukrajine i najvećih tenzija od kubanske raketne krize 1962. godine.
"Balističke i krstareće rakete lansirane su tokom obuke", navodi se u saopštenju Kremlja o nuklearnim vježbama.
Državna televizija prikazala je kako ministar odbrane Sergej Šojgu putem video linka informiše ruskog predsjednika Vladimira Putina o vježbi za "masovni nuklearni udar" kao odmazdu za nuklearni napad agresora.
Ne propustite: Putin upozorava Zapad o nuklearnim testovimaInterkontinentalna balistička raketa Jars ispaljena je ka meti na ruskom dalekom istoku, sa nuklearne podmornice u Barencovom moru je ispaljen balistički projektil, dok je bombarder Tu-95MS ispalio krstareće rakete, navodi se u saopštenju Kremlja.
"Tokom tih vježbi, testiran je nivo pripravnosti vojnih komandnih vlasti i vještine visokih i operativnih zvaničnika u organizovanju podređenih trupa. Planirani zadaci su u potpunosti ispunjeni", ističe se u saopštenju.
Rusija s vremena na vrijeme izvodi nuklearne vježbe, što redovno rade i Sjedinjene Države.
Rusija je jasno stavila do znanja da - iako je povukla ratifikaciju - ne planira da napusti moratorijum na nuklearne testove iz 1992. godine, u skladu sa potpisanim Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani testova (CTBT).
Rusija, kako je saopšteno, nastavila bi testove samo ako bi to Amerika uradila prva. Međutim, zapadni vojni eksperti vjeruju da bi Moskva mogla da dođe u iskušenje da to uradi da bi pokazala snagu i izazvala strah u sporu sa Zapadom.
Ruski zvaničnici saopštili su da su povukli ratifikaciju CTBT-a samo da bi se uskladili sa Vašingtonom koji je potpisao taj dokument, ali ga nikada nije ratifikovao.