Rusija spremna da preuzme vojnu dominaciju od SAD

  • Džef Seldin

ARHIVA - Komandant američkih snaga u Evropi, general Kurtis Skaparoti

Ruska kampanja modernizacije i jačanja svojih oružanih snaga predstavlja sve veći rizik za snage Sjedinjenih Država i Evrope, a neki odbrambeni zvaničnici su zabrinuti da bi vojska Moskve uskoro mogla da pokuša da od SAD i njenih saveznika preuzme dominaciju širom kontinenta.

U poslednjih nekoliko nedelja fokus je uglavnom na ruskom novostečenom samopouzdanju u svoj nuklearni arsenal, nakon što je predsednik Vladimir Putin hvalio četiri nova prenosna sistema napravljena tako da američki odbrambeni sistem učine “beskorisnim”.

Američki i evropski zvaničnici jednako su zabrinuti jer Rusija ponovo stvara konvencionalnu vojnu moć, koja je prikazana i testirana na mestima poput Ukrajine i Sirije.

Ruski vojni kamion sa laserskim oružjem postavljen na tajnoj lokaciji u Rusiji. Fotografija preuzeta sa snimka, koji je ruska televizija RU-RTR dostavila AP-u 1. marta 2018.

“Sve modernija ruska vojska operiše na nivoima na kojima to nije viđeno od Hladnog rata”, rekao je komandant američkih snaga u Evropi, general Kurtis Skaparoti u obraćanju zakonodavcima u Vašingtonu u četvrtak, upozoravajući da Amerika nema izbora osim da ide u korak sa Rusijom.

“Imajući u vidu njihovu modernizaciju i brzinu kojom se kreće, a što smo svesni da rade, moramo održati našu modernizaciju kako bismo ostali dominantni u oblastima u kojima danas dominiramo”, rekao je on.

Dominacija moguća do 2025. ili ranije

Skaparoti, koji je takođe Vrhovni komandant savezničkih snaga NATO-a, podvukao je da bi svaki neuspeh Vašingtona da nastavi modernizaciju svojih snaga mogao da omogući Rusiji da ospori Sjedinjene Države u “skoro svakom domenu, u vojnoj perspektivi do 2025”.

U nekim oblastima, poput Arktika, ruska dominacija bi mogla da stigne još ranije, ističe Skaparoti procenjujući da bi Moskva mogla da preuzme kontrolu nad severnom rutom za već dve do tri godine.

Rusija u svakom aspektu Evrope

Komandant američkih snaga u Evropi je takođe izrazio zabrinutost jer Vašington možda ne čini dovoljno da se suprotstavi Rusiji, pitajući se da li postoji “efektno ujedinjen stav među agencijama” uprkos jačanju vojnih sajber operacije širom Evrope.

“Oni su umešani u skoro svaki aspekt Evrope na ovaj ili onaj način”, rekao je Skaparoti aludirajući na Balkan i Srbiju kao posebno zabrinjavajuću oblast.

“Rusija operiše na Balkanu i mislim da smo malo skrenuli pažnju s tog regiona”, upozorio je Skaparoti dodajući da je u poslednjih godinu i po dana primetio povećanje aktivnosti.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, desno, i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, u centru, hodaju poed lovaca MiG-29 tokom ceremonije na Batajnici, vojnom aerodromu u blizini Beograda, 20. oktobra 2017.

Rusija, koja ima jake verske i istorijske veze sa Srbijom, već dugo se protivi približavanju ostalih balkanskih zemalja Zapadu, uključujući i ulasku Crne Gore u NATO prošlog juna.

Posle ruske invazije na Ukrajinu, Sjedinjene Države su počele da raspoređuju dodatne rotacione snage u Evropi kao deo evropske inicijative za odvraćanje.

Za fiskalnu 2019. godinu, Pentagon planira da poveća finansiranje tih snaga za dve milijarde dolara na 6 i po milijardi.