NATO snage u Evropi poslale su svoje borbene avione da presretnu ruske letelice skoro 800 puta prošle godine – skoro dvostruko više nego u 2014. Najnoviji izveštaj poziva na postizanje novog sporazuma i bolju komunikaciju između NATO-a i Rusije, kako bi se izbegli ovakvi, potencijalno opasni incidenti.
Tokom Hladnog rata to se dešavalo rutinski: ruski avioni proletali su kroz vazdušni prostor članica NATO-a iz Zapadne Evrope. U najnovijem izveštaju pro-demokratske analitičke grupe „Društvo Henri Džekson“ detaljno se govori o tome u kojoj meri je Moskva obnovila tu taktiku. Velika Britanija poslala je svoje avione da presretnu ruske 21 put između 2014. i 2016. godine. Druge NATO snage u Evropi, koje se vide kako vežbaju takozvanu brzu reakciju na uzbunu – slale su avione blizu 800 puta u 2016.
“Najveći broj tih presretanja poklapa se sa periodima povećane napetosti”, kaže Endrju Fokshol iz društva "Henri Džekson".
Takve slike dobro su primljene u Rusiji.
“Rusija uspeva da se predstavi kao nekog ko je snažan, a NATO članice, i NATO u celini, kao nekog ko je slab. To je veoma dobro na unutrašnjem planu za predsednika Putina”, kaže Fokshol.
Takvi letovi takođe omogućavaju Rusiji da prikupi obaveštajne podatke.
“O kanalima informacija između NATO članica. Može da dobije informacije o borbenoj gotovosti Kraljevske mornarice ili vazduhoplovstva. Ili na primer, informacije o našem sistemu ranog upozoravanja” ocenjuje Fokshol.
Igra mačke i miša ne odigrava se samo na evopskom nebu. Ruske aktivnosti na moru takođe su se intenzivirale – posebno oko škotske baze britanske flote nuklearno naoružanih podmornica.
“Ukoliko bi ruske podmornice bile u mogućnosti da u nekom smislu snime jedinstve zvučne signale tih podmornica, onda bi to imalo veoma, veoma štetan efekat na sposobnost Velike Biritanije da se brani”., kaže Fokshol.
S druge strane, Rusija optužuje NATO da ulazi u njen vazdušni prostor. Na snimku od prošlog meseca deluje kao da lovac NATO-a tipa „Tajfun“ prati avion u kojem se nalazio ministar odbrane Rusije.
Izveštaj „Društva Henri Džekson“ poziva na poboljšanje komunikacije i jasnija pravila o borbenim dejstvima između zapadnoevropskih sila i Moskve, kako bi se izbegli mogući opasni incidenti.