Halcel: Savez manjina sa opozicijom nije verovatan

Majkl Halcel

Američki analitičari ocjenjuju za Glas Amerike da su crnogorski birači na parlamentarnim izborima glasali za prozapadni kurs zemlje koji je, prema njihovom mišljenju, u najboljem interesu Crne Gore. Komentarišući rezultat izbora, visoki saradnik Centra za transatlantske odnose na Univerzitetu Džons Hopkins, Majkl Halcel, kaže da bi bio iznenađen kada bi se manjinske stranke odlučile za savez sa opozicijom, a ne za koalicionu vladu sa Demokratskom partijom socijalista.

Majkl Halcel smatra da se premijer Milo Đukanović tokom svoje političke karijere dobro slagao sa manjinama, dok je Crna Gora po njegovom mišljenju jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja ih je uspješno integrisala.

„Ne vidim šta bi manjine mogle da dobiju od savezništva sa ljudima, od kojih su pojedini protiv crnogorske nezavisnosti, dok su mnogi protiv članstva u NATO-u. Ne smatram da je to vjerovatno.“

Halcel ocjenjuje da je nelogična ideja da opozicija ne priznaje rezultate glasanja, a da istovremeno nudi dogovor manjinskim strankama. SAD, EU i OEBS su saopštili da su izbori bili fer i slobodni i to je za mene dovoljno, kaže američki analitičar.

Milo Đukanović je na vlasti dugo vrijeme, ali se ne mijenjaju ni opozicioni lideri. Đukanović je kontroverzna ličnost, ali morate da priznate da ima viziju za Crnu Goru koju prema mom mišljenju u suštini dijeli većina Crnogoraca – a to je članstvo zemlje u evroatlantskim institucijama. To počinje sa NATO-om i nastavlja se sa Evropskom unijom.“

Crnogorski birači su na proteklim izborima odlučivali da li će biti dio tih transatlantskih institucija ili će nazadovati i biti dio nacionalističke, anti-zapadne orijentacije, naglašava izvršni direktor Mekejnovog instituta za međunarodno liderstvo i bivši ambasador pri NATO-u Kurt Volker.

Mislim da to nije bilo nadmetanje Rusije i NATO-a oko Crne Gore, već su se pitali crnogorski građani. Oni su pobijedili, jer su imali priliku da biraju vladu koju su željeli i da nagrade vladu koja im je pomogla da izgrade sigurnu budućnost za zemlju. Crnogorski narod je produbio svoju nezavisnost, suverenitet i demokratiju.“

Prozapadnom putu Crne Gore je, ističe Majkl Halcel, data snažna podrška na izborima.

Mislim da je pobijedila Crna Gora. Prozapadni, evroatlantski put je jedini razuman pravac za Crnu Goru, za njene građane. Savezništvo sa državom poput Rusije, korumpiranom i bez vladavine prava, bilo bi loše za sve, osim za nekoliko oligarha.“

Halcel podsjeća da je u nekoliko zemalja postojalo veliko protivljenje pridruživanju NATO-u što se, kako ističe dramatično promijenilo, nakon što su postale članice Alijanse.

„Nisam prorok, ali smatram da će za deset godina, kada Crna Gora bude članica NATO-a i Evropske unije, a mladi Crnogorci bez obzira na etničku pripadnost budu mogli da studiraju na univerzitetu u Berlinu ili Parizu, podjednako lako kao što mogu da studiraju u Podgorici, da će se ljudi osvrnuti na prošlost i pitati se: Ko su bili ti koji su se protivili tome, o čemu su zaboga razmišljali?“