Amerikanci u utoirak obilježavaju 17. godišnjicu terorističkih napada na Sjedinjene Države u kojima je, u Njujorku, Virdžiniji i Pensilvaniji, poginulo gotovo tri hiljade osoba. Američki predsjednik Donald Tramp, koji je prisustvovao ceremoniji u Šenksvilu u Pensilvaniji, proglasio je 11. septembar Danom patriota, uz poruku da “nedjela” nisu ugušila duh zemlje niti njenu posvećenost slobodi.
Odjek zvona označio je trenutak kada je 11. septembra, 2001 godine, u 8 sati i 46 minuta ujutro po lokalnom vremenu, prvi oteti putnički avion udario u sjevernu kulu Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku. U 9:03 pogođena je i južna kula.
Na takozvanoj Nultoj tački, gdje su srušene Kule bliznakinje, okupile su se stotine preživjelih i članova porodica žrtava da bi odali poštu poginulima u najgorem terorističkom napadu na američkom tlu.
Počast žrtvama je minutom ćutnje odata i u Bijeloj kući, dok su predsjednik Donald Tramp i prva dama SAD Melanija godišnjicu napada obilježili u Šenskvilu, u Pensilvaniji, gdje se srušio avion sa 40 putnika i članova posade koji su od terorista pokušali da preuzmu kontrolu nad letjelicom.
“11. septembra 2001. godine, grupa hrabrih patriota suprostavila se neprijateljima naše zemlje i pridružila se redovima besmrtnih američkih heroja. Kod ovog spomenika, na ovoj svetoj zemlji, u polju iza ovog zida, pod ovim nebom, sjećamo se trenutka kada je Amerika uzvratila. Ovo polje je spomenik američkom otporu. Ovaj spomenik je poruka svijetu da se Amerika nikada neće predati tiraniji”, kazao je predsednik Tramp.
U Pentagonu, ceremonija je počela razvijanjem američke zastave na zapadnoj strani u koju je udario jedan od aviona. Na istom mjestu su, dan posle napada, dok je zgrada još gorela, vatrogasci takođe razvili zastavu.
Ceremoniji, organizovanoj za porodice žrtava, prisustvovali su potpredsjednik SAD Majk Pens i sekretar za odbranu Džim Matis.
“Moramo da naučimo lekcije iz 11. septembra i da uvijek budemo na oprezu u odbrani naše nacije i naroda. Teroristi koji su izveli napade pokušavali su ne samo da oduzmu živote, već su se nadali i da će slomiti naš duh. Amerikanci su tog dana i svih dana posle posle pokazali da ne mogu da budu zastrašeni. Naš duh ne može biti slomljen”, izjavio je potpredsednik Pens.
Napade 2001. godine izvelo je 19 terorista povezanih sa Al Kaidom. Isplanirao ih je lider te terorističke organizacije Osama bin Laden, koji je ubijen gotovo deceniju kasnije, u operaciji američkih specijalnih snaga.
Međutim, 11. septembar je zauvijek promijenio percepiju Amerikanaca o bezbjednosti, i istovremeno ih uvukao u najduži rat – u Avganistanu.
U godišnjoj predsedničkoj proklamaciji koja označava 11. septembar kao Dan patriota, Tramp je rekao da "zlo delo" nije uništilo duh zemlje niti njenu predanost slobodi.
"Danas se okupljamo zajedno kako bismo se setili vanvremenske istine: Kada je Amerika ujedinjena, ni jedna sila na svetu nas ne može slomiti. Naše vrednosti opstaju; naši ljudi napreduju; naša nacija preovladava i sećanje na naše voljenje nikad ne bledi", kaže se u proklamaciji.
Najsmrtonosniji napad na američkom tlu još od Perl Harbura 1944, događaj od 11. septembra 2001, trajno je promenio američko poimanje bezbednosti i učinio da tadašnji predsednik Džordž Buš proglasi rat protiv terorizma i osvoji Avganistan.
Gotovo dve decenije kasnije, godišnjica izaziva bolno sećanje u porodicama onih koji su poginuli.
Sin Meri Fečet, Bred, radio je u južnoj kuli Svetskog trgovinskog centra kada je prvi avion udario u susednu zgradu.
"Moj sin je pozvao mog muža da mi javi da je u redu i samo da ga podseti da je u drugoj kuli", rekla je Fečet za Glas Amerike.
Nakon što ju je njen muž pozvao na posao da joj kaže da je Bred živ, Flečet je ušla u svoju zgradu. Kad je ušla u sobu, videla je preko televizije drugi avion kako udara u toranj.
"Naravno da sam se nadala, pokušavajući da izračunam gde se on nalazi u zgradi i da li je imao vremena između trenutka kad je zvao mog muža da se spusti ispod linije na kojoj je avion udario u zgradu" rekla je Fečet.
Fečet je tada otišla kući, nadajući se pozivu od sina koji nikad nije stigao. Krajem septembra, održala je pomen Bredu.
U svetlu napada, Flečet je organizovala grupe preživelih i porodice koje su izgubile svoje voljene.
"Gotovo odmah sam shvatila da porodice koje žive širom zemlje i u 90 zemalja širom sveta imaju probleme u dolaženju do informacija. A mnoge odluke su se donosile koje ih direktno pogađaju", rekla je Fečet.
Realizacija ju je dovela do osnivanja organizacije dobročinitelja, Glasovi 11. septembra, koja obezbeđuje usluge porodicama koje su pogođene tragedijom, poput sponzorisanja grupa podrške i pomaganja identifikaciji posmrtnih ostataka voljenih. Organizacija se takođe proširila i na obezbeđivanja usluga zajedicama pogođenim nasiljem širom sveta.
"Naučili smo tako mnogo tokom poslednjih 17 godina", rekla je Fečet. "Izgleda da nema kraja aktima terorizma i masovnog nasilja i u Sjedinjenim Državama, i u svetu".