SAD uvele sankcije kineskoj kompaniji zbog kršenja ljudskih prava Ujgura

Na fotografiji snimljenoj 13. septembra 2019. vide se ljudi na ulicama malog sela naseljenog muslimanskim Ujgurima, na obodu Šajara, u regionu Ksinjang u Kini.

Sjedinjene Države intenzivirale su svoj ekonomski pritisak na kinesku pokrajinu Ksinjang u petak, uvodeći sankcije moćnoj kineskoj kompaniji i dvojici zvaničnika za ono za šta kažu da je kršenje ljudskih prava Ujgura i drugih etničkih manjina.

Taj potez, poslednji koji dodatno zaoštrava odnose SAD i Kine, dogodio se nedelju dana nakon što je predsednik SAD Donald Tramp zatvorio kineski konzulat u Hjustonu, što je izazvalo Peking da zatvori konzulat SAD u Čengduu.

Sekretarijat za finansije SAD saopštio je da je na crnu listu stavio Ksinjanšku korporaciju za proizvodnju i izgradnju (Production and Construction Corps - XPCC), zajedno sa Sunom Đinlongom, bivšim partijskim sekretarom u XPCC-u i Pengom Điaruijem, zamenikom partijskog sekretara i komandanta, pod optužbama da su povezani sa serijom kršenja ljudskih prava protiv etničke manjine u Ksinjangu.

"Kršenje ljudskih prava u Ksinjangu, Kina, protiv Ugra i drugim muslimnskih manjina od strane Kineske komunističke partije, rangira se kao mrlja veka", rekao je u sapštenju državni sekretar SAD Majk Pompeo.

Kina negira zlostavljanje manjinskih grupa i poručuje da kampovi u kojima se drže mnogi Ujguri obezbeđuju njihovo stručno osposobljavanje i da su potrebni za borbu protiv ekstreemizma.

Akcija Vašingtona znači zamrzavanje celokupne imovine kompanije i pojedinaca u SAD, generalno zabranjuje Amerikancima da sa njima rade i zabranjuje Sun Đinlongu i Pengu Điariju da putuju u Sjedinjene Države.

Viši zvaničnik administracije, govoreći pod uslovom anonimnosti, opisao je kompaniju kao "tajnovitu, paravojnu organizaciju koja vrši različite funkcije pod direktnom kontrolom" Kineske partije Kine (KPK).

"Oni su direktno umešani u sprovođenje KPK-ovog sveobuhvatnog nadzora, kažnjavanje i indoktrinaciju... za koje svi mi znamo da cilaju Ujgure i članove drugih etničkim manjina u Ksinjangu", rekao je zvaničnik.

Sekretarijat za finansije takođe je izdao licencu odobravajući određenu obustavu trasnakcija i aktivnosti koje su u vezi sa blokiranim XPCC-ovim podružnicama do 30. septembra.

Vašington je nedavno uveo sankcije sekretaru KPK autonomne oblasti Ksingjang, Čenu Kvangu, najvišem rangiranom kineskom zvaničniku koji je targetiran, stavio na crnu listu moćni kineski Politbiro i akteulnog prvog partijskog sekretara u XPCC-u, kao i druge zvaničnike i Ksingjanški biro za javnu bezbednost.

Piter Harel, bivši zvaničnik i ekspert za sankcije u Centru za novu američku bezbednost, izjavio je da je iz ekonomske perspektive akcija u petak bila "znatna eskalacija" američkog pritiska i da šalje upozorenje kompanijama koje su aktivne u Kini.

"Trampova administracija napokon je preduzela značajne sankcije... akcije protiv Kinjanga, za razliku od onih koje su bile prvenstveno simbolične", rekao je Harel.

XPCC je kvazi-vojna grupa formirana 1954. Inicijalno je formirana od demobilisanih vojnika koji su prošli vojnu obuku, dok su učestvovali u razvoju farmi na sušnoj zemlji u regionu.

Civilni pripadnici iz istočne Kine kasnije su se priključili korpusu, koji sada broji 3,11 miliona ljudi, što je više od 12 odsto stanovništva regiona. Gotovo je u potpunosti sačinjen od Kineza u reginu, koji je takođe dom muslimanskim Ugrurima.