Sjedinjene Države uložile su veto na predlog rezolucije Saveta bezbednosti ujedinjenih nacija, u kojoj se tražila zaštita palestinskih civila, dok predlog rezolucije koji su pripremile SAD i u kojima se optužuje palestinska militantna grupa Hamas za nedavni porast nasilja, takođe nije usvojen.
Sjedinjene Države ostale su izolovane u glasanju u petak za rezoluciju koju su podnele i jedine su glasale "za". Bolivija, Kuvajt i Rusija glasale su protiv, dok je 11 drugih članica Saveta bilo uzdržano.
Predlog rezolucije koju je pripremio Kuvajt imao je dovoljno podrške da bude usvojen, ali ga je blokirao veto SAD.
"Današnjim glasanjem, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija pokazao je da je voljan da optuži Izrael, ali bez želje da optuži Hamas za nasilje u Gazi", rekla je ambasadorka SAD, Niki Hejli, u pisanoj izjavi nakon dvostrukog glasanja. "Dalji dokazi nisu potrebni, već sada je u potpunosti jasno da su UN beznadežno pristrasne protiv Izraela. Sjedinjene Države neće dozvoliti takvu pristrasnosti, zbog čega nismo oklevali da uložimo veto".
Ovo je drugi put da Trampova administracija koristi veto da bi blokirala mere u Savetu koje ona vidi kao antiizraelske. Prvi put veto je uložen u decembru, kada su SAD ostale usamljene sa 14 prema jedan u pozivu da se povuče priznavanje Jerusalima za glavni grad Izraela od Trampove administracije.
Diplomatska drama
Pre dve nedelje, Kuvajt je pustio u opticaj predlog rezolucije u kom se osuđuje nedavni porast nasilja duž granične ograde koja razdvaja Pojas Gaze i Izrael, u kojima je ubijeno više od 120 Palestinaca od marta. U tekstu se izražava žaljenje zbog izraelskog korišćenja "prekomerne, nesrazmenre i neselektivne sile" protiv palestinskih civila. Takođe se "žali" zbog ispaljivanja raketa iz Gaze na Izrael, ali se ne imenuje Hamas niti njihovi saveznici militanti za izvođenje tih napada.
Kuvajtski predlog takođe poziva na "hitno, trajno i potpuno poštovanje prekida vatre" i traži od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da izvesti o "mehanizmima međunarodne zaštite" za Gazu.
"Žalimo što Savet nije uspeo da usvoji rezoluciju", rekao je kuvajtski ambasadon Mansur al Otaibi. Kazao je da je nedavno nasilje dokazalo da je Palestincima neophodna zaštita. Kasnije je rekao novinarima da će blok arapskih zemalja razmotriti ideju da se ide na Generalnu skupštinu i druga tela UN kako bi se pokušalo da se nađe način da se to i ostvari.
Sjedinjene Države nisu bile srećne zbog kuvajtskog predloga rezolucije i uložile su 31 amandman u četvrtak, koji bi značajno promenili suštinu predloga.
U petak, članovi Saveta zatražili su od SAD da preformuliše svoje amandmane u odgovarajući predlog rezolucije. To je bio tekst koji je podršku dobio samo od Sjedinjenih Država.
Palestinski izaslanik, Rijad Masur, izrazio je razočarenje zato što kuvajtski predlog nije usvojen, ali je rekao ono što su mnogi posmatrači rekli o američkom predlogu - da je prvi put, koliko se svako može setiti, da je članica Savita predložila rezoluciju koja je dobila samo jedan glas "za".
"Ako to nije epski totalni promašaj, hoću da mi kažete šta jeste promašaj u Savetu Bezbednosti", rekao je Mansur.
Izraelski ambasador upitao je zašto se u predlogu Kuvajta Izrael pominje imenom pet puta, ali nema pominjanja Hamasa ni jedanput.
"Zar ne znate kako da ga spelujete", upitao je Deni Danon članove Saveta.
Ujedinjene nacije su upozorile da je poslednje nasilje između Izraelaca i Palestinaca najozbiljnija eskalacija od koflikta 2014. između Hamasa i Izraela.