Glavna američka kompanija za transport naftnih derivata, Kolonijal Pajplajn, zatvorila je kompletnu mrežu posle sajber napada, saopšteno je iz kompanije u petak.
Napad verovatno neće poremetiti zalihe i cene benzina, osim ako ne dođe do dužeg zatvaranja naftovoda.
Mrežom naftovoda kompanije Kolonijal, nafti derivati iz američkih rafinerija u Meksičkom zalivu stiže do istočnih i južnih američkih država. Kompanija obavlja transport 2,5 miliona barela benzina, dizela, goriva za mlazne avione i druge derivate kroz 5.500 milja (8.850 kilometara) naftovoda.
Kolonijal Pajplajn transportuje 45% zaliha goriva na istočnoj američkoj obali. Kako je saopšteno, kompanija je zatvorila sisteme u petak, nakon što je saznala za napad.
Još se ne zna kako je tačno izgledao napad, ko ga je izvršio i šta je bio motiv. Portparolka Kolonijal Pajplajna nije odgovorila na pitanje da li je kompanija dobila zahtev da plati otkup hakerima, što je obično motiv sajber kriminalaca.
Međutim, dva izvora agencije Rojters iz industrije za sajber-bezbednost navela su da je prilikom napada korišćen zloćudni virus koji zaključava sisteme, a hakeri tada traže od kompanije otkup da bi povratila pristup svojim sistemima.
Ne propustite: Haker pokušao da otruje vodu u malom gradu u FloridiKolonijal je angažovao firmu za sajberbezbednost da istraži napad i kontaktirao federalne agencije. Kompanija nije objavila više detalja niti koliko će dugo naftovodi biti zatvoreni.
"Činjenica da je taj napad kompromitovao sisteme koji kontrolišu infrastrukturu naftovoda znači dve stvari - ili je napad bio izuzetno sofisticiran ili sistemi nisu bili dobro obezbeđeni", izjavio je Majk Čepel, profesor na Mendoza koledžu za biznis pri univerzitetu Notr Dam, koji je ranije radio za američku Nacionalnu bezbednosnu agenciju (NSA).
"Zatvaranje gasovoda šalje poruku da su ključni elementi naše nacionalne infrastrukture i dalje ranjivi i podložni sajbernapadima", dodao je.
Cene deonica benzina i dizela su u petak porasle više od cena sirove nafte. Dugoročni efekti će zavisiti od toga koliko će dugo naftovodi biti zatvoreni.
Kolnoijal je za vreme uragana Harvi, koji je pogodio obalu Meksičkog zaliva 2017, zatvorila svoje gasovode i naftovode, što je dovelo do smanjenih zaliha i rasta cene benzina u SAD, jer su mnoge rafinerije u zalivu morale da se zatvore. Cene benzina u regionu Meksičkog zaliva dostigle su najviši nivo u pet godina, a cene dizela bile najviše u četiri godine.