Posmrtni ostaci senatora Džona Mekejna ceremonijalno su položeni u rotondi u Kapitolu od petka, dok Amerikanci nastavljaju da žale zbog gubitka zakonodavca sa najdužim stažem i ratnog heroja.
Telo Mekejna avionom je prebačeno u četvrtak u Vašington iz Arizone, jugozapadne savezne države koju je on predstavljao u Kongresu otkako je prvi put izabran 1982.
VIDEO: Hiljade ljudi odaju počast senatoru Džonu Mekejnu na Kapitol hilu
Your browser doesn’t support HTML5
Stotine pripadnika Kongresa trebalo bi da prisustvuju ceremnoji u rotondi, što je počast koja je bila odata sam 30-ici Amerikanaca u celoj istoriji zemlje. Mekejnov kovčeg položen je na drvenu platformu, odar koji je prvi put upotrebljen 1865. godine kada je na njemu stajao kovčeg ubijenog predsednika Abrahama Linkolna.
Predsednik Donald Tramp nije pozvan na ceremoniju u petak, niti na Mekejnovu sahranu u subotu, što je odluka koju mnogi vide kao prekor upućen Trampu. Gorko neprijateljstvo između Trampa i dvostrukog predsedničkog kandidata vuče koren od Trampove kampanje 2016, kada je je ismevao Mekejna zato što je bio zarobljen tokom rata u Vijetnamu i kada je govorio da Mekejn nije ratni heroj.
Potpredsednik Majk Pens će, umesto Trampa, govoriti na ceremoniji, a biće prisutni i drugi zvaničnici administracije, kao i Mekejnova udovica Sindi, njegovih sedmoro dece i njegova 106 godina stara majka, Roberta Mekejn.
Nakon ceremonije u petak, telo Mekjena će u rotondi biti položeno do kraja dana, gde će pored njegovog kovčega prekrivenog državnom zastavom stajati počasna garda.
Dvojica bivših predsednika, republikanac Džordž Buš i demokrata Barak Obama, govoriće tokom memorijalne službe u subotu u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu.
Mekejn je izgubio republikansku nominaciju od Buša 2000. i predsedničke izbore od Obame 2008.
Bivši vojni pilot, koji je bio ratni zarobljenik više od pet godina, biće sahranjen u nedelju u njegovom koledžu, Američkoj pomorskoj akademiji u blizini Anapolisa, Merilend.
Mekejn je preminuo kasno prošle subote u 81. godini nakon jednogodišnje borbe sa kancerom na mozgu.
Bivši potpredsednik SAD, Džo Bajden, u četvrtak je opisao svog starog prijatelja kao čoveka koji je živeo u skladu sa večitim kodom časti, hrabrošću i dužnošću prema svojoj zemlji.
Tri bivša NATO generalna sekretara NATO pozvali su da se novo sedište Alijanse u Briselu, prevdno 1,4 milijarde dolara, nazove imenom Džona Mekejna.
"Uprkos tome što me bio senator u SAD, mi širom Evrope osećali smo Džona Mekejna kao jednog od naših", rekli su oni u pismu objavljenom u britanskom Tajmsu.
U pismu, Anders Forg Rasmusen, koji je služio na čelnoj poziciji Alijanse od 2009. do 2014, Džordž Robertson koji je bio generalni sekretar od 1999. do 2003. i Havijer Solana, generalni sekretar NATO-a od 1995. do 1999, odali su počast radu republikanca iz Arizone na "promociji transatlantskog jedinstva".
Generalni sekrertar Jens Stoltenberg potvrdio je da je primio zahtev da se novo sedište NATO-a imenuje po senatoru Džonu Mekejnu.
"Taj predlog biće pažljivo proučen", rekla je portparolka NATO-a, Oana Lungeskvin u izjavi.