Beograd i Priština su želeli veću posvećenost SAD u rešavanju kosovskog pitanja, čak su i mene pitali da se angažujem na tome, kaže za Glas Amerike republikanski senator Ron Džonson, predsedavajući Pododbora za Evropu i regionalnu bezbednosnu saradnju pred kojim je u sredu održan pretres o Zapadnom Balkanu.
Džonson ističe i da specijalni izaslanik Bele kuće Ričard Grenel i specijalni predstavnik Stejt departmenta Metju Palmer imaju zajednički plan za rešavanje pitanja Kosova, čiji je primarni fokus – ekonomija.
Ne propustite: Palmer: Srbija i Kosovo u fokusu Bele kuće, treba to da iskoristeGlas Amerike: Šta mislite, kako će specijalni izaslanik Ričard Grenel ubuduće raditi sa specijalnim predstavnikom Metjuom Palmerom? Čuli smo da Grenel “gura” obe strane da što pre postignu dogovor.
Džonson: Kosovo mora da formira vladu i ne želim da postavljam veštačke rokove. I mene su i predstavnici Beograda i predstavnici Prištine pitali da li mogu više da sa angažujem, oni žele da SAD u potpunosti posveti.
Glas Amerike: Znači, oni su tražili Grenela?
Džonson: Tražili su od SAD da se više angažuju. I to bi trebalo da bude pozitivan znak što imamo specijalnog predstavnika Stejt departmenta - Palmera - i specijalnog izaslanika Bele kuće - Grenela. Čuli smo na ovom pretresu da se njih dvojica koordinišu. Ja sam razgovarao sa obojicom i znam da imaju neki plan, čiji je prvi fokus na ekonomskim šansama, mislim da tu mogu nešto da postignu i da onda pokušaju da vrate obe strane za sto da rade zajedno, a mi da ih podržavamo.
Ne propustite: Grenel u Beogradu: Ekonomija i trgovina ključni za trajni mir Srbije i KosovaGlas Amerike: Možete li da kažete nešto više o tim ekonomskim šansama, da li to znači da će američki investitori doći u Srbiju i na Kosovo ako bude dogovora i političke stabilnosti?
Džonson: Najpre, bilo bi lepo da Kosovo ukine takse i da Srbija prestane da radi na tome da druge zemlje povuku prizanje Kosova. To bi bio važan korak. Mislim da i Palmer i Grenel traže neku investiciju koja bi ohrabrila obe zemlje da sarađuju. Radimo sve što možemo kako bismo promovisali bolje ekonomske prilike i privlačenje investicija i građanima obe zemlje poslali signal da će to biti ishod uspešnog dogovora obe strane.
Ne propustite: Pregovori Beograda i Prištine kao NBA ligaSenator Ron Džonson kaže da kraj ove godine nije realan rok za rešavanje pitanja Kosova, da se čeka formiranje vlade u Prištini, a napominje da idu u izbori u Srbiji.
Ponavlja da neće da postavlja veštačke rokove i da je bolje ići “korak po korak”.