Širom Srbije danas je obeležena deseta godišnjica petooktobarskih promena. Predsednik Boris Tadić ocenio je da je tog dana Srbija uspostavila demokratiju.
Deseta godišnjica petooktobarskih događaja i rušenja režima Slobodana Miloševića centralna je tema danas u Srbiji. Kako je ocenio predsednik Boris Tadić, tog dana je uspostavljena demokratija u Srbiji, a danas je, prema njegovim rečima, Srbija na najvišoj tački demokratskih dostignuća u čitavoj njenoj istoriji.
Govoreći na konferenciji o evropskim perspektivama Srbije, Tadić je rekao da Evropska unija nema alternativu i da Srbija mora da postane članica da bi u političkom, vrednosnom, civilizacijskom smislu bila moderno i dobro organizovano društvo:
"Naš cilj je da promenimo naše društvo i da onda učlanjenje bude formalni iskaz tih suštinskih vrednosnih promena srpskog društva. Mi na tom putu ne tražimo nikakve olakšice – mi tražimo da ispunimo kriterijume, jer je to dobro za Srbiju i srpske građane. Ali istovremeno tražimo da nemamo nejednak tretman, da ne budemo uslovljavani na način koji nas sprečava da pređemo taj politički rubikon i da postanemo članica EU".
Tadić je rekao da razume i kad ljudi kažu da nisu zadovoljni rezultatima, jer i sam nije zadovoljan, a po njegovoj oceni ključni razlozi za nezadovoljstvo su loše nasleđe i ekonomska kriza. Kako je rekao, lustracija i "6. oktobar" se nisu dogodili, jer je u DOS-u postojala diskusija koja nije dala da se svom snagom krene u jednom smeru.
Predsednik Tadić ukazao je i na ključnu ulogu Zorana Đinđića u događajima 5. oktobra 2000:
"Jedan čovek nije tu. To je Zoran Đinđić, koji je ima fundamentalnu i ključnu ulogu u 5. oktobru. Tu nema apsolutno nikakve dileme – i u njegovoj organizaciji i osmišljavanju u danima i godinama koje su mu prethodile. I ovo ne kažem zbog formalnih razloga ili zbog prostog i pukog podsećanja, već zbog toga što sam i neposredni svedok mnogih decenija koje su prethodile 5. oktobru".
Večeras je, zatvarajući skupu u Beogradu govorio i predsednik Vlade Grčke Jorgos Papandreu, koji je izjavio da je budućnost Srbije u EU i dodao da je ponosan na doprinos srpskog naroda, koji je pre deset godina odlučio da uvede demokratiju i to učinio mirnim putem:
"Deset godina kasnije vi ste mnogo bliži snu. Snu da budete članovi jednog od najsprosperitetnijeg kluba nacija na svetu, koji je i demokratski i miroljubiv. Privlačno je žaliti se da je moglo i brže, ali ipak vaši lideri rade vredno da bi Evropa što skorije prišla Srbiji i Srbija Evropi".
Šef misije EU u Beogradu Vensan Dežer rekao je da će Evropska unija nastaviti politički i finansijski da pomaže Srbiju, jer je želi u svom članstvu, ali nije mogao da precizira kada će kandidatura Srbije biti razmatrana. Dežer je izneo i svoj pogled na 5. oktobar:
"Želeo bih da odam priznanje građanima ove zemlje koji su promenili kurs srpske istorije, ali dozvolite da ovde pomenem i evropsku istoriju. Kao što je jutros rekao gospodin Eisburg – Srbija je ranije percipirana kao glavni problem, a danas je glavni akter stabilnosti i napretka u regionu i to je velika promena".
Povodom desete godišnjice, konferenciju za novinare u Knez Mihailovoj ulici održalo je i udruženje građana "5. oktobar", čiji je predsednik - Ljubisav Đokić, popularni "Džo bagerista", rekao da nije zadovoljan promenama. Lider DSS-a Vojislav Koštunica, položio je danas venac na spomenik aktivistkinji DSS-a Jasmini Jovanović, koja je nastradala 5. oktobra 2000. i tom priliko ocenio da nisu ispunjeni svi ciljevi peto-oktobarskih promena, kao i da je najveći napredak u Srbiji ostvaren od 2004. do 2008. kada je on bio predsednik Vlade.
Na 10-godišnjicu demokratskih promena gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je u produžetku Ulice Baja Pivljanina na Dedinju otkrio tablu sa imenom ubijenog novinara Slavka Ćuruvije.