KIJEV -Evropska unija ponudila je snažnu podršku Ukrajini na samitu u Kijevu, održanom uz zvuk sirena za upozorenje na vazdušne napade, ali nije postavila "konkretan vremenski rok" za njen prijem u evropski blok.
Predsednik Volodimir Zelenski se nadao da će Ukrajina dobiti ubrzani put ka članstvu u Uniju. Iskoristio je samit da ponovo pozove saveznike da isporuče oružje dugog dometa, kako bi se odbile ruske snage koje vrše opsadu grada Bahmut, i koje su okupirale veći deo industrije zone Donbas.
"Ako se isporuke oružja ubrzaju, posebno oružja dugog dometa, ne samo što nećemo napustiti Bahmut, već ćemo početi sa oslobađanjem Donbasa od okupacije", poručio je Zelenski na zajedničkoj konferenciji za novinare posle samita.
Ukrajinske snage mesecima pružaju otpor u Bahmutu, gde se vode žestoke borbe. Taj grad je postao jedno od najvećih bojnih polja u ratu od početka ruske invazije pre skoro godinu dana.
"Niko neće dati Bahmut. Borićemo se za njega koliko god možemo. Bahmut je naša tvrđava", rekao je Zelenski.
Sirene za vazdušne udare oglasile su se dva puta tokom dana za vreme samita EU-Ukrajina, prvog održanog na ukrajinskom tlu od početk ruske invazije. Glavne teme sastanka bile su olakšavanje pristupa ukrajinskih proizvoda evropskom tržištu, pomoć zemlji u energetskim potrebama posle nedelja vazdušnih napada, nove sankcije i optužnice protiv ruskih lidera zbog rata.
Uprkos sirenama, u petak nije bilo vazdušnih napada.
Lideri EU i 27 članica Unije otputovali su u Kijev da bi demonstrirali podršku Ukrajini, uoči prve godišnjice ruske invazije 24. februara.
Zelenski je posle samita izjavio da Ukrajina "razume da će biti moguće da započne pregovore o prijemu u EU ove godine."
Međutim, na samom samitu, nije dato obećanje o ubrzanom putu za prijem u članstvo u EU, a očekuje se da novi paket evropskih sankcija Rusiji, deseti do sada, neće zadovoljiti očekivanja Kijeva.
Ukrajina je podnela zahtev za članstvo u EU ubrzo posle početka invazije, i želela bi da što pre započne formalne razgovore o prijemu.
"Ne postoje nikakvi kruti vremenski rokovi, ali postoje ciljevi koje morate da ostvarite", izjavila je fon der Lajen na konferenciji za novinare.
Ona je pohvalila promene koje je sprovela vlada u Kijevu, zbog "preciznosti, kvaliteta i brzine kojom ostvaruje rezultate."
EU je naglasila da Ukrajina mora da pojača borbu protiv endemske korupcije, obavi reformu pravosuđa kako bi ga oslobodila političkih uticaja, i da ojača svoju ekonomiju. Zbog brojnih političkih, ekonomskih i pravnih zahteva, proces prijema u EU obično traje godinama.
Ukrajinske vlasti su proteklih nedelja smenile niz visokih zvaničnika i otvorile istrage o navodima o korupciji.
U svom večernjem obraćanju naciji, Zelenski je obećao još kaznenih mera i zahvalio agencijama za sprovođenje zakona što su reagovale "protiv onih koji nisu razumeli da na javnim pozicijama mora da se radi isključivo u interesu države."
Neke članice EU, kao što je Francuska, protive se njenom daljem širenju ka istoku, a Moskva predstavlja prijem bivših sovjetskih republika u zapadne institucije kao pretnju svojoj bezbednosti.
EU će od naredne nedelje zabraniti ruske rafinirane naftne derivate.Kremlj je saopštio da će zabrana dovesti do poremećaja ravnoteže na globalnim energetskim tržištima, ali je Moskva radila na tome da ublaži njen uticaj.