Osumnjičeni napadač koji je u novogodišnjoj noći kamionetom pokosio grupu ljudi, kada je poginulo najmanje 14 osoba, zakleo se na vernost terorističkoj Islamskoj državi - ali je delovao samostalno, saopštili su predstavnici američkog Federalnog biroa za istraživanja (FBI).
„Ovo je bio teroristički čin. Zao čin počinjen s predumišljajem”, saopštio je Kristofer Raja - zamenik pomoćnika direktora FBI.
Osumnjičeni počinilac, čije je ime Šamsud-Din Džabar, ubijen pošto je otvorio vatru na policiju. Bio je veteran američke vojske koji službovao u Avganistanu.
U novogodišnjoj noći vozio je na relaciji od Hjustona do Nju Orleansa i između 1:29 i 3:02 posle ponoći objavio je pet video snimaka na društvenoj mreži Fejsbuk. Poručio je da podržava Islamsku državu, organizaciju koju je međunarodna zajednica označila terorističkom, objavio je FBI.
“U prvom video snimku, Džabar je govorio da je ranije planirao da nanese štetu svojoj porodici i prijateljima, ali je bio zabrinut da se medijsko izveštavanje neće fokusirati na “rat između vernika i nevernika“, izjavio je medijima zamenik pomoćnika direktora FBI Kristofer Raja.
Your browser doesn’t support HTML5
Džabar je u video snimku naveo da se Islamskoj državi pridružio prošlog leta.
Zvaničnici FBI ukazali su da deluje da ne postoje veze između napada u Nju Orleansu i eksplozije kamioneta Tesla pred hotelom novoizabranog američkog predsednika u Las Vegasu, koja se dogodila istog dana.
Zvaničnici Nju Orleansa objavili su da će se utakmica američkog fudbala koledža Šugar Boul, koja je bila zakazana za sredu po novogodišnjoj tradiciji, održati u četvrtak popodne. Grad će takođe biti domaćin Superboula Nacionalne fudbalske lige u februaru.
Pre nego što je šok od smrtonosnog novogodišnjeg terorističkog napada u Nju Orleansu mogao da splasne, rane naznake iz istrage ukazale su na scenario od kojeg su se pripadnici američkih službi za sprovođenje zakona i bezbednosni zvaničnici dugo plašili – zaveru koja je u najmanju ruku inspirisana terorističkom grupom Islamska država.
FBI je u sredu potvrdio izveštaje da je osumnjičeni stavio zastavu Islamske države u kamionet kojim je uleteo u gomilu ljudi u Ulici Burbon u sredu u ranim jutarnjim satima pre nego što je ubijen u pucnjavi sa policijom.
U sredu uveče, predsednik Džo Bajden rekao je da je FBI otkrio da je osumnjičeni preduzeo druge radnje "samo nekoliko sati pre napada" kako bi pokazao svoju lojalnost.
Šamsud-Din Džabar, 42-godišnji američki državljanin i bivši vojni rezervista, "postavio je na društvene mreže video snimke koji ukazuju da je inspirisan ISIS-om", rekao je Bajden, koristeći skraćenicu imena terorističke grupe Islamska država.
"Situacija je veoma fluidna", dodao je Bajden. "Zajednica za sprovođenje zakona i obaveštajna služba nastavljaju da traže bilo kakve veze, udruženja ili saučesnike", rekao je on.
Međutim, ta istraga uključuje izvršenje naloga za pretres na različitim lokacijama u Nju Orleansu i drugim državama, operaciju FBI-a i drugih službenika za sprovođenje zakona na saobraćajnoj raskrsnici u Hjustonu i pitanja da li postoji bilo kakva veza sa pokušajem da se raznese "Teslin" kamionet "Sajbertrak" ispred hotela Tramp u Las Vegasu.
Ne propustite: Eksplodirao Tesla kamionet ispred Trampovog hotela u Las Vegasu, jedna osoba poginulaBez obzira na to da li postoje drugi učesnici zavere, detalji samog napada u Nju Orleansu odgovaraju taktici koju su dugo zastupali propagandisti Islamske države.
"Ono što smo videli uklapa se u uobičajeni obrazac koji smo već neko vreme videli od Islamske države", rekao je Aron Zelin, saradnik Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku, specijalizovan za džihadizam. "Godinama su pozivali na napade automobilima".
"Svakog dana oni vrše pritisak na pristalice, potencijalne regrute, bilo koga da uradi nešto u njihovo ime", rekao je Zelin za Glas Amerike.
Jedan od prvih napada povezanih sa Islamskom državom u kom je korišćeno vozilo kao oružje dogodio se u Nici, u Francuskoj, 2016. godine. Tada je 31-godišnji Francuz, rođen u Tunisu, koji je bio razveden i patio od depresije, upao među ljude koji su slavili Dan pada Bastilje, ubivši više od 80 ljudi.
Ne propustite: Napad kamionom u Nici, 84 žrtve, 50 se bori za životNekoliko meseci kasnije, 24-godišnji Tunižanin se kamionom zaleteo u gužvu na božićnom sajmu u Berlinu, ubivši 13 ljudi. I on je pre nego što je izvršio napad postavio video u kojem se zaklinje na vernost Islamskoj državi.
Islamska država je preuzela odgovornost za napad kamionom u Njujorku u novembru 2017. u kojem je poginulo najmanje osam osoba, u kojem su policijski zvaničnici rekli da je napadač sledio uputstva Islamske države o napadima vozila "skoro tačno sve do poslednjeg slova".
Čak i u vreme kada se teroristička grupa Islamska država povlačila pred pritiscima protivterorističkih snaga na mestima kao što su Sirija i Avganistan, njeni lideri nikada nisu odustali od pokušaja da inspirišu napade širom sveta.
"U Avganistanu... ISIS-Horasan nastavlja da gaji nameru da izvodi spoljne operacije i održava medijska saopštenja na engleskom jeziku koja imaju za cilj da globalizuju lokalna nezadovoljstva grupe među zapadnom publikom", upozorio je američki sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas u pisanom svedočenju u Kongresu u oktobru 2023.
Čak i u najnovijoj proceni pretnje po unutrašnju bezbednost, objavljenoj u septembru, upozorava se da Islamska država, sa drugim terorističkim grupama kao što je Al Kaida, "održava trajnu nameru da sprovede ili inspiriše napade u domovini (SAD)", ocenivši nivo pretnje kao "visok".
Ne propustite: SAD izdale novo upozorenje o unutrašnjoj pretnjiU septembarskoj proceni dalje se upozorava da onlajn medijske grupe Islamske države takođe pokušavaju da iskoriste sukob Izraela i Hamasa na Bliskom istoku "kako bi inspirisale nasilniju akciju".
Direktor FBI-ja Kristofer Rej je više puta rekao da je broj slučajeva kojima se bavi Biro, a koji se odnose na domaći terorizam, i dalje visok, sa oko 1.000 istraga u vezi sa Islamskom državom svake godine u svih 50 američkih država.
Prema podacima koje je prikupio Šejmus Hjuz, viši istraživač u Nacionalnom centru za inovacije, tehnologiju i obrazovanje za borbu protiv terorizma (NCITE), više od 250 osoba optuženo je za aktivnosti povezane sa Islamskom državom od 2014.
Većina tih slučajeva, prema Hjuzovom mišljenju, rezultirala je izjašnjavanjem o krivici ili osudama; Tužioci Sekretarijata za pravosuđe izgubili su samo jedan slučaj koji je otišao na suđenje.
U međuvremenu, FBI je imao uspeha u ometanju terorističkih zavera povezanih sa Islamskom državom ili inspirisanih terorističkim zaverama.
U oktobru su, na primer, agenti uhapsili 27-godišnjeg državljanina Avganistana u Oklahoma Sitiju, optužujući njega i maloletnog saučesnika da su pokušali da izvrše masovnu pucnjavu na dan izbora.
Islamska država još uvek nije preuzela odgovornost za teroristički napad u Nju Orleansu, ali Aron Zelin iz Vašingtonskog instituta rekao da napad već izaziva uzbuđenje među pristalicama Islamske države na društvenim mrežama.
Neki američki zvaničnici za borbu protiv terorizma zabrinuti su da bi uzbuđenje moglo da ide na ruku toj terorističkoj grupi.
"Po njihovom mišljenju, manje je važno da li je u napadu ubijen veliki broj ljudi, već je važno da jednostavno privuče veliku pažnju medija", rekao je Bret Holmgren, vršilac dužnosti direktora američkog Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, publici u Vašingtonu u novembru.
Neki zvaničnici i stručnjaci za borbu protiv terorizma, međutim, kažu da su zabrinuti da bi napadi mogli postati smrtonosniji.
NCTC je upozorio da Islamska država ima koristi od poboljšanih finansija i da je čak uspostavio spoljnu jedinicu za planiranje u Siriji, sa fokusom na izvođenje napada na SAD.
"Cele prošle godine došlo je do porasta tempa zavera i napada Islamske države", rekao je Zelin za Glas Amerike. "Prošle godine smo videli pet zavera za napad u Sjedinjenim Državama, dok 2023. nije bilo ni jedne".
Ta aktivnost možda nije ograničena na Ameriku, a neki analitičari ukazuju na smrtonosne napade Islamske države prošle godine u Kermanu u Iranu i u Moskvi.
"To je u skladu sa širim trendom koji smo videli u SAD, ali i u drugim delovima sveta gde smo, znate, videli više zavera i napada u Evropi, Rusiji, Turskoj, Iranu, Centralnoj Aziji", rekao je Zelin.