Entoni Blinken, američki državni sekretar, izjavio je da, kako se izrazio, sve suprotstavljenije vidi aspekte odnosa sa Kinom.
Blinken: Nesporazum sa Nemačkom zbog Severnog toka 2
Entoni Blinken, američki državni sekretar, izjavio je tokom boravka u Briselu da Sjedinjene Države imaju, kako se izrazio, pravi nesporazum sa Nemačkom o izgradnji gasovoda Severni tok 2.
“To pitanje neće se naći na putu bliskih veza koje imamo sa Nemačkom”, rekao je Blinken – javlja agencija Rojters.
Upitan o mogućnostima za rešavanje spora u vezi sa izgradnjom gasovoda – Blinken je odgovorio da je, kako se izrazio, veoma jasno predočio nemačkom šefu diplomatije Hajku Masu da će se kompanije uključene u njegovu izgradnju suočiti sa sankcijama.
“Nastavićemo praćenje izgradnje i tada doneti odluku o sankcijama”, rekao je Blinken.
Zvaničnici SAD tvrde da će gasovod, kojim se godišnje prenosi 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa direktno iz Rusije u Nemačku preko Baltičkog mora, učiniti Evropu previše zavisnom od tog energenta ruskog snadbevača. Takođe, jedna od zamerki je to što gasovod zaobilazi Ukrajinu, koja se smatra saveznicom Zapada.
Pristalice gasovoda optužuju Sjedinjene Države za nesaglasje sa projektom kako bi povećale prodaju svog tečnog gasa u Evropi.
“Jasno je da u našim odnosima ima suprotstavljenih i konkurentskih aspekata. Postoje i područja za saradnju dve zemlje”, rekao je Blinken u razgovoru za Si-En-En, prenela je agencija Rojters.
Govoreći o gasovodu Severni tok 2, koji bi trebalo trebalo da poveže Rusiju i Nemačku – zaobilazeći Ukrajinu, Blinken je ukazao da je na onima koji ga grade pitanje da li će ga završiti, uprkos protivljenju Vašingtona.
"Želeli smo da budemo sigurni da je naš stav, protivljenje izgradnji gasovoda, dobro shvaćen", rekao je Blinken u intervjuu.
Američki državni sekretar je u sredu, tokom posete Briselu, rekao nemačkom ministru spoljnih poslova Hajku Masu da su američke sankcije tim povodom realna mogućnost i da kako se izrazio, nema dvosmislenosti u američkom protivljenju izgradnji.
Ne propustite: SAD i EU se u Briselu saglasile o saradnji u vezi sa Rusijom, Kinom, Kovidom i drugim pitanjimaKremlj tvrdi da je poslovni poduhvat vredan 11 milijardi dolara, koji realizuje ruska državna energetska kompanija Gazprom, komercijalni projekat. Međutim, nekoliko prethodnih američkih administracija mu se usprotivilo.
Pristalice gasovoda optužuju Sjedinjene Države za nesaglasje sa projektom kako bi povećale prodaju svog tečnog gasa u Evropi.
Ne propustite: Stejt department: Severni tok 2 sredstvo nastavka ruske agresije na UkrajinuZvaničnici SAD tvrde da će gasovod, kojim se godišnje prenosi 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa direktno iz Rusije u Nemačku preko Baltičkog mora, učiniti Evropu previše zavisnom od tog energenta ruskog snadbevača. Takođe, jedna od zamerki je to što gasovod zaobilazi Ukrajinu, koja se smatra saveznicom Zapada.