Prerasta li kriza u Venecueli u sukob SAD-a i Rusije?

Venecuelanski i ruski zvaničnici i vojna oprema uoči zajedničke vojne vežbe nadomak Karakasa decembra 2018; foto: Federico PARRA / AFP

Aministracija američkog predsednika je poslednjih nekoliko meseci bila sve uverenija da se urušava režim predsednika Nikolasa Madura. Međutim, uzimajući u obzir sve veće rusko vojno prisustvo na tom području, stručnjaci ukazuju da bi kriza mogla prerasti u sukob Vašingtona i Moskve.

Deo opreme koju Rusija isporučuje Venecueli su i helikopteri koje je proizveo Rostvertol – ruska državna kompanija.

Ako je narodu Venecuele potrebno više helikoptera dobiće ih od nas”, najavljuje Sergej Ostapenko, predstavnik ruske kompanije.

Sudeći prema informacijama jedne ruske novinaske agencije u Venecueli je, pod sponzorstvom Rusije, prošle nedelje otvoren centar za obuku helikopterskih pilota. Takođe, Moskva je poslala i oko stotinu vojnika čiji je zadatak, kako tvrdi, održavanje protivvazdušnih sistema prodatih Venecueli.

Ne propustite: SAD brinu zbog fokusiranja Rusije i Kine na Latinsku Ameriku

Rodžeru Norijegi, stručnjak sa Instituta “Amerikan enterprajz”, aktuelno stanje sve više liči na sukob velikih sila.

“Vidite da Rusi pristižu prkoseći Sjedinjenim Državama. I Kinezi su se aktivirali uprkos tome što je delovalo kao da će Maduru uskratiti podršku”, podvlači Norijega.

Prošle nedelje kineski avion dopremio je u Karakas 65 tona lekova i drugih zaliha venecualenaskim vlastima. To nije promaklo američkom predsedniku Donaldu Trampu.

“Pratimo stanje u Venecueli. Trenutno, tamo je rasulo…. Razgovaraću podosta o tome sa mnogo ljudi. Možda i sa ruskim predsednikom Putinom i kineskim Šijem”, kaže Tramp.

Inače, Tramp je od Rusije zatražio da napusti Venecuelu – upozorivši, kako je rekao, da su sve opcije na stolu. Sa druge strane, Rusija i Kina tvrde da je podrška koju pružaju vlastima Venecuele u skladu sa zakonima te zemlje i međunarodnim pravom.

Ne propustite: Tramp: Ruska vojska mora "da izađe" iz Venecuele

Američki zvaničnici, međutim, upozorili su Moskvu na mogućnost pooštravanja i uvođenja dodatnih sankcija. Eliot Ejbrams, specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Venecuelu, ističe da je mešanje Rusije greška.

“Rusi su u zabludi ako misle da mogu da rade šta žele – jer im to nije dozvoljeno”, upozorava Ejbrams.

Takođe, Rusija i Kina su Venecueli odobrile novčane pozajmice u iznosu od nekoliko milijardi dolara – i zabrinute su da li će im novac ikada biti vraćen.

Ne propustite: "Rusija neće izvoditi vojne operacije u Venecueli"

Za Moskvu je to pak više od finansijske kalkulacije – jer se, takođe, radi i o geopolitičkom potezu kojim Rusija širi svoju sferu uticaja.

U 2015. godini Kremlj se uključio u građanski rat u Siriji i preokrenuo situaciju u korist predsednika Bašara al Asada. Rodžer Norijega je zabrinuti da bi Rusija nešto slično mogla pokušati u Venecueli.

“Rusi nas iskušavaju. Vodili smo politiku koja nije uključivala kredibilnu upotrebu vojne sile – i oni su ocenili da blefiramo”, kaže Ejbrams.

Ne propustite: Šef Južne komande za VOA: Sa Rusijom je sve moguće

Aktuelna su i mišljenja pojedinih stručnjaka da bi se sukob u Venecueli mogao izbeći ukoliko bi Huan Guaido, koji se proglasio privremenim predsednikom države, ubedio Rusiju i Kinu da im, uskraćivanjem podrške Nikolasu Maduru, investicije neće propasti.

Zato su, smatra Džefri Gerc, sa Brukings instituta, obe države oprezne u pristupu Venecueli.

“Nastojaće da, koliko je to moguće, održe što bolje odnose sa obe strane u sukobu. U nadi da će na kraju, ko god bude na vlasti vratiti pozajmljena sredstva”, kaže Gerc.

Ne propustite: Haos u Venecueli zbog nestanka struje

Za to vreme, građanima Venecuele, manjka hrane, vode i struje – dok se kriza produbljuje.