Istraživanje: Većina Amerikanaca podržava nastavak pomoći Ukrajini, Rusiju smatra za neprijatelja

  • Karla Bab

Arhiva - Radnici istovaruju isporuku američke vojne pomoći pristiglu u sklopu podrške odbrani Ukrajine, na aerodromu Borispolj, nedaleko od Kieva, Ukrajina, 11. februara 2022, manje od dve nedelje pre početka ruske invazije na Ukrajinu,

Većina Amerikanaca - 57 odsto - veruje da bi Sjedinjene Države trebalo da nastave da šalju vojnu i finansijsku pomoć narodu Ukrajine u njihovoj borbi protiv ruske agresije, prema novoj anketi objavljenoj u četvrtak.

U godišnjem istraživanju Instituta Ronald Regan, samo trećina - 33 odsto - veruje da Sjedinjene Države ne mogu sebi da priušte da troše više na sukob, i da rizikuju da dodatno isprovociraju Rusiju.

Osamdeset dva odsto ispitanika Rusiju doživljava kao neprijatelja, što je znatno iznad rezultata istraživanja 2018. i značajno više u odnosu na prošlu godinu, kada je oko dve trećine (65 odsto) ispitanika Rusiju videlo kao neprijatelja.

S tim u vezi, 76 odsto Amerikanaca smatra Ukrajinu saveznikom, što je značajno povećanje u odnosu na 2021. kada se manje od polovine (49 odsto) ispitanika tako osećalo.

Ne propustite: Bajden i "nepokolebljivi partner" Makron o podršci Ukrajini i zakonu o klimi

Ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. februara. Rusija je pokrenula seriju raketnih napada i poslala do 200.000 ruskih vojnika u Ukrajinu u pokušaju da svrgne vladu i stavi pod kontrolu ukrajinsku teritoriju. Ruske snage su brzo zauzele teritoriju u početnim danima rata, ali nisu uspele da zauzmu Kijev. Od tada su ukrajinske snage naterale ruske snage na niz ponižavajućih povlačenja na severu i jugu.

U skladu sa prethodnim istraživanjima Instituta Ronalda Regana, većina (60 odsto) Amerikanaca ima pozitivan stav o NATO, pošto je Alijansa ojačala da kako bi podržala Ukrajinu i osnažila odbranu na svom istočnom krilu, ka Rusiji.

Rat Kine i Tajvana se doživljava kao potencijalna pretnja

Amerikanci su sve više zabrinuti zbog pretnje koju predstavlja Kina, pri čemu tri četvrtine (75 odsto) kaže da na Kinu gleda kao na neprijatelja, u odnosu na skoro dve trećine (65 odsto) u 2021. i nešto više od polovine (55 odsto) u 2018.

Veliki broj anketiranih smatra Kinu državom koja predstavlja najveću pretnju Sjedinjenim Državama, a 70 odsto deli zabrinutost zbog pretnji Kine da napadne Tajvan u narednih pet godina.

Kina gleda na Tajvan kao na sopstvenu teritoriju, a kineski predsednik Ši Đinping je u oktobru rekao da se Peking nikada neće odreći prava da koristi silu kako bi stavila pod kontrolu Tajvan, istovremeno težeći mirnom rešenju.

Tajvan je u oktobru odgovorio da neće odustati od svog suvereniteta ili kompromisa po pitanju slobode i demokratije.

Ne propustite: Bajden sa Šijem razgovarao o Tajvanu u pokušaju izbegavanja „sukoba“

Iako postoji dvostranačka podrška po pitanju odvraćanja kineske invazije na Tajvan sa povećanim američkim vojnim prisustvom u blizini Tajvana i većom prodajom oružja na ostrvu, većina ispitanika (54 odsto) kaže da SAD nema "jasnu strategiju" za upravljanje svojim odnosima sa Kinom.

A ako Kina izvrši invaziju na Tajvan, 43 odsto kaže da bi podržalo angažovanje američkih kopnenih trupa za odbranu demokratskog ostrva, dok oko trećine (36 odsto) kaže da bi se protivilo slanju trupa.

Poverenje javnosti u vojsku

Poverenje javnosti u američku vojsku je smanjeno u SAD - samo 48 odsto ispitanika u ovoj anketi ove ankete reklo je da ima "veliko" poverenja u vojsku, u poređenju sa 70 odsto ispitanika u 2018.

To je zbog niza faktora, prema istraživanju, uključujući uverenje većine ispitanika da je vojno rukovodstvo previše ispolitizovano, dok više od polovine (60 odsto) ispitanika krivi učinak i kompetentnost predsednika kao glavnokomandujućeg.