SAD ne povlače Bajdenov komentar o Šiju kao diktatoru, ratni brod SAD prošao kroz Tajvanski tesnac

Kineski predsednik Ši Đinping tokom sastanka sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, u Velikoj narodnoj dvorani, u Pekingu, 19. juna 2023.

Bela kuća ne povlači komentare predsednika Džoa Bajdena koji je okarakterisao kineskog predsednika Ši Đinpinga kao diktatora.

"Ne bi trebalo da bude iznenađenje što predsednik otvoreno govori o Kini i razlikama koje imamo — mi svakako nismo sami u tome", rekao je visoki zvaničnik administracije u izjavi poslanoj Glasu Amerike u sredu.

Na kalifornijskoj akciji prikupljanja sredstava za svoju predsedničku kampanju 2024. u utorak, Bajden je rekao da Ši nije znao i da mu je bilo neprijatno zbog navodnog kineskog špijunskog balona koji je leteo iznad američke teritorije, a koji je američka vojska oborila u februaru.

Ne propustite: Bajden nazvao Šija diktatorom, Kina to ocenila "apsurdnim i neodgovornim"

"To je velika sramota za diktatore, kada ne znaju šta se dogodilo", rekao je Bajden. "Kada je oboren, bio je veoma posramljen. Negirao je da je (to) uopšte bilo tamo".

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je uzvratilo, rekavši da su Bajdenove izjave "ozbiljno narušile političko dostojanstvo Kine i da predstavljaju javnu političku provokaciju".

"Relevantne primedbe američke strane su krajnje smešne i neodgovorne. One ozbiljno krše osnovne činjenice, diplomatski protokol i političko dostojanstvo Kine", rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning na brifingu u sredu. "Kina je snažno nezadovoljna i odlučno se protivi tome".

Your browser doesn’t support HTML5

US Not Backing Down on Biden Calling China's Leader a 'Dictator'

Štampi obično nije dozvoljeno da snima takve događaje prikupljanja sredstava, ali je Bela kuća dala transkript Bajdenovih komentara.

Komentari su bili posebno zapaženi jer su izrečeni dan nakon što je državni sekretar Entoni Blinken posetio Peking kako bi popravio bilateralne odnose koji su dostigli istorijski minimum. Blinkenovu posetu, prvobitno zakazanu za februar, Vašington je odložio nakon što je uništen špijunski balon iznad SAD.

Iako Blinkenova poseta nije donela nikakav veći napredak, on i Ši su se složili da stabilizuju rivalstvo između SAD i Kine kako ono ne bi prešlo u sukob.

Vašington odbacuje ideju da su Bajdenovi komentari kontraproduktivni za napore njegovog visokog diplomate.

"Nastavićemo da odgovorno upravljamo ovim odnosom, održavaćemo otvorene linije komunikacije sa NR Kinom, ali to, naravno, ne znači da nećemo biti direktni i otvoreni u pogledu naših razlika", rekao je portparol Stejt departmenta Vedant Patel na svom brifingu u sredu.

Ne propustite: Blinken i Ši se saglasili da stabilizuju sve lošije odnose SAD i Kine

"Bili smo veoma jasni u pogledu oblasti u kojima se ne slažemo, uključujući jasne razlike koje vidimo kada su u pitanju demokratije i autokratije", dodao je on.

Bajdenovi komentari ponovo su usredsredili pažnju na incident sa špijunskim balonom koji zvaničnici administracije pokušavaju da ostave iza sebe otkako je predsednik u maju signalizirao otopljenje odnosa, nakon sastanka između savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana i visokog diplomate Komunističke partije Vang Jia.

Domaći pritisak

Bajden se suočava sa domaćim pritiskom republikanaca u Kongresu koji su nastojali da njegovu administraciju prikažu kao slabu prema Kini i okarakterisali napore da se poprave veze sa Pekingom kao pomirenje.

"Bajdenova administracija koči akcije američke nacionalne bezbednosti kako bi jurila za beskorisnim razgovorima sa KPK", rekao je kongresmen Majkl Mekol, republikanski predsednik Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma, u saopštenju govoreći o Komunističkoj partiji Kine.

Ne propustite: Pentagon: Medijski izveštaji o kineskom špijunskom centru na Kubi "nisu tačni"

Prošle nedelje grupa republikanskih senatora poslala je pismo Bajdenu pozivajući na javnu procenu njegove administracije o špijunskom balonu i izražavajući frustraciju zbog njenog "neuspeha da se suoči sa drskim pretnjama Kine po bezbednost i suverenitet Amerike".

"Republikanci to neće pustiti jer im to obezbeđuje dodatnu municiju", rekao je Majkl Svejn, viši naučni saradnik na Kvinsi institutu za odgovornu državu. "U partiji se 'snajperiše', ljudi u Kongresu misle da znaju bolje kako da upravljaju odnosom, a ne znaju", rekao je on za Glas Amerike.

Rastuće tenzije

Gorka retorika pokazuje koliko je izazovno spustiti tenzije i ubrzati komunikaciju između dva rivala.

"Ako su angažmani koje vidimo zatim praćeni takvim direktnim kritikama od strane veoma visokih zvaničnika, mislim da će se kineska strana zapitati šta je uopšte smisao angažmana", rekao je Zak Kuper, viši saradnik u Amerikan enterprajz institutu.

"Mislim da će verovatno biti prilično teških razgovora između Pekinga i Vašingtona u narednih nekoliko dana i narednih nekoliko nedelja", rekao je Kuper za Glas Amerike.

Moskva je takođe osudila Bajdenove komentare. Kremlj je u sredu rekao da komentari odražavaju "nepredvidivu" spoljnu politiku američke administracije.

"Ovo je veoma kontradiktorna manifestacija spoljne politike SAD, koja ukazuje na značajan element nepredvidivosti", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Brod američke Obalske straže prošao kroz Tajvanski moreuz

Brod američke obalske straže plovio je u utorak kroz Tajvanski moreuz u tranzitu koji je Kina opisala kao "javni hajp", nakon što je američki državni sekretar Entoni Blinken završio posetu Pekingu u kojoj je bio dan ranije bio na visokom nivou.

Brod nacionalne bezbednosti "Straton" izvršio je u utorak "rutinski" tranzit kroz Tajvanski moreuz, "kroz vode gde se primenjuje sloboda plovidbe i preletanja na otvorenom moru u skladu sa međunarodnim pravom", saopštila je u četvrtak Sedma flota Mornarice SAD, prenosi Rojters.

Ne propustite: Ratni brod SAD prošao kroz Tajvanski moreuz nakon kineskih ratnih igara

Politički osetljiv moreuz, koji odvaja Kinu od demokratskog samoupravno ostrva Tajvan, čest je izvor napetosti dok Peking pojačava svoj politički i vojni pritisak u pokušaju da natera Tajpej da prihvati kineski suverenitet.

"Tranzit Stratona kroz Tajvanski moreuz pokazuje posvećenost Sjedinjenih Država slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. Vojska Sjedinjenih Država leti, plovi i deluje svuda gde to međunarodno pravo dozvoljava", dodaje se u saopštenju Sedme flote.

Misija se dogodila dan nakon što je Blinken završio posetu Pekingu, u kojoj su se dve zemlje složile da stabilizuju svoje intenzivno rivalstvo kako ne bi došlo do sukoba, ali nisu uspele da dovedu do bilo kakvog većeg pomaka.

Arhiva - Brod Obalske straže SAD "Midžet" pristaje u luku u Manili, tokom zajedničkih vežbi obalskih straža SAD i Filipina, 30. avgusta 2022.

Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je brod plovio u pravcu severa, a njegove snage su nadgledale situaciju koju je opisala kao "normalnu".

Kineska obalska straža opisala je tranzit broda kao "javni hajp".

Kineski brodovi su pratili američki brod "celim putem" , rekao je portparol kineske obalske straže u saopštenju, dodajući da će Kina "odlučno" čuvati svoj suverenitet i bezbednost i pomorska prava i interese.

Američki vojni brodovi, a povremeno i brodovi njihovih saveznika, rutinski plove kroz moreuz poslednjih godina, što izaziva gnev Kine, koja takve misije doživljava kao provokaciju.

Ovog meseca američka mornarica objavila je snimak "nebezbedne interakcije" u moreuzu, u kojoj je kineski ratni brod prešao ispred američkog razarača koji je operisao sa kanadskim ratnim brodom.

Ne propustite: SAD: Povećana agresivnost kineske vojske bi mogla da naudi nekome

Tajvanska vojska izveštava o skoro svakodnevnim kineskim upadima u moreuz, koji uglavnom izvode ratni avioni koji prelaze srednju liniju plovnog puta, koja je nekada služila kao nezvanična granica.

Tajvan je u sredu saopštio da su kineski ratni brodovi predvođeni nosačem aviona Šandong plovili kroz moreuz.