U prepunoj sali beogradske opštine Stari grad, javne ličnosti, umetnici, novinari, aktivisti civilnog društva i opozicioni političari okupili su u četvrtak uveče kako bi pružili podršku karikaturistima Predragu Koraksiću Koraksu i Dušanu Petričiću, koji su poslednjih nedelja izloženi napadima vlasti, odnosno kako bi podržali medije u kojima rade i stali u odbranu slobode mišljenja i govora.
Your browser doesn’t support HTML5
Otvarajući izložbu i tribinu "Solidarnost za Petričića, Koraksa i Danas", Predrag Koraksić je rekao da se nikada nije plašio da crta karikature, ali da ga međutim plaši povremena apatija. No, nastaviće da crta i bori se dok je živ, obećao je. Naglasio je, takođe, da više ne bi crtao za list čiji bi mu urednik eventualno vratio neku karikaturu, "kao što je to mnogo puta u životu" učinio. Rekao je da svoje karikature radi sam, i da samo ponekad pozove nekoga za savet, ukoliko nešto ne razume najbolje.
Govoreći o kartikaturama koje su poslednjih nedelja uzburkale političku javnost i izazvale oštre reakcije predstavnika vlasti na dvojicu karikaturista, Dušan Petričić je rekao da ne misli da političari treba da se vređaju zbog karikatura, a da sve njihove izjave gleda sa opuštenim stavom. On je odao priznanje urednicima listova za koje crtaju, naglasivši da bi bez te hrabrosti mogli samo po internetu da objavljuju svoje karikature.
Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk naglasio je da "sloboda košta", što su osetili u tom nedeljniku, jer za razliku od tablidnih medija ne dobija novac na konkursima. Rekao je da su zaposleni u NIN-u prošle godine morali sami sebi da smanje plate, kako bi opstali na tržištu i podsetio da javna preduzeća imaju "desetine miliona evra za oglašavanje", ali da taj novac mogu da dobiju samo poslušni tabloidi.
Našalio se da će NIN početi da besplatno objavljuje oglase javnih preduzeća, sve dok ona ne plate da se sa objavljivanjem prestane. Ćulibrk je rekao i da tiraž njegovog nedeljnika svaki put skoči, kada dožive napad vlasti.
Dragoljub Petrović, glavni i odgovorni urednik Danasa, u šali je rekao da će list na čijem je čelu početi da se reklamira parolom "Kupite Danas - list koji Vučić ne čita", aludirajući na to što predsednik Srbije često puta ponavljao da ne čita taj dnevnik.
Reditelj Goran Marković kazao je da je prirodno da umetnici pruže podršku slobodi govora i mišljenja, jer su bez tih sloboda - "umetnici ništa". On je pružio podršku glumcu Sergeju Trifunoviću zbog otkazane predstave u Aleksinicu, što je publika u sali pozdravila.
Novinarka Danica Vučenić nadovezala se na Markovićeve reči ocenom da su i novinari bez slobode ništa. Ona se zapitala dokle će novinari dopuštati sebi da hodaju ulicama neslobodni, da šapuću između sebe kako im je loše uporno odbijajući da iskorače izvan svoje "crvene linije". Ocenila je da su te "crvene linije" individualna odluka i da prisutni u sali upravo predstavljaju "skup crvenih linija".
Novinarka Olja Bećković podsetila je da je razlog okupljanja i taj što je skinuta izložba Petričićevih i Koraksovih karikatura u biblioteci u Lazarevcu, odajući priznanje direktorki biblioteke koja je prvo dozvolila održavanje izložbe, ali je posle "nečijeg poziva", promenila mišljenje i odbila gostoprimstvo karikaturistima. Bećković je prigovorila građanima što joj nisu uputili solidarnost, već je direktorka biblioteke bila izložena poruzi i ismevanju.
Socijološkinja Vesna Pešić, rekla je da bi prava crvena linija bila da građani u slučaju gašenja Danasa izađu na ulice i kažu da se odatle neće pomeriti "večno" i da će se boriti "do smrti", ili da poruče "borićemo se do smrti, nećemo se maći dok Vučić ne prestane da maltretira Sergeja Trifunovića".