"Lažovi, lopovi, uličari, tajkuni, neradnici, izdajnici" - reči su koje su najčešće odjekivale salom Skupštine Srbije tokom drugog dana konstitutivne sednice na čijem je dnevnom redu izbor predsednika i potpredsednika te institucije.
Iako je početak rasprave protekao mirno, vrlo brzo je ponovo došlo do tenzija u skupštinskoj sali koje su u pojedinim trenucima dovodile atmosferu na ivicu incidenta.
Na samom početku sednice izlaganja su imali poslanici i vlasti i opozicije, tokom kog su poslanici opozicione koalicije "Srbije protiv nasilja" ponovili stav da su izbori pokradeni.
Tu tvrdnju prvo je demantovala buduća predsednica parlamenta Ana Brnabić rekavši da joj je "stalo do demokratije u Srbiji", da bi onda vršilac dužnosti predsedavajućeg - najstariji poslanik Stojan Radenović dao reč Vladimiru Orliću iz SNS-a, a nakon toga i predlagaču Milenku Jovanovu čemu se opozicija usprotivila pozivajući se na povredu poslovnika.
Poslanici "Srbije protiv nasilja" potom su ustali su iz klupa i pokušali da priđu predsedavajućem. Reagovalo je obezbeđenje, usledila su dobacivanja, uvrede i psovke, ali su se tenzije relativno brzo stišale i stvoreni su uslovi za nastavak sednice.
Ne propustite: Kosovo, Oskari, optužbe i vređanja na konstitutivnoj sednici Skupštine SrbijeIako je bilo očekivano da će jedina predložena za tu funkciju - dosadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić iz Srpske napredne stranke biti izabrana u utorak, Stojan Radenović je obavestio prisutne da će se rasprava nastaviti i u sredu.
Koalicija "Nada" će glasati protiv izbora Ane Brnabić
Šef poslaničke grupe koalicije "Nada" Miloš Jovanović rekao je da poslanici te koalicije neće podržati izbor Ane Brnabić za predsednicu Skupštine Srbije zbog toga što, kako je rekao - "nedostojna vlast ne može imati dostojnog kandidata", a da su jedan od razloga "krađa i marifetluci na izborima".
On je rekao da je Brnabić ne tako davno vređala poslanike, "prilično grubo, u skoro psovačkom maniru" i da je "sramota da se vlast, posle 12 godina, poziva na događaje od pre 15-20 godina".
Jovanović je optužio vlast da 12 godina nije donela strategiju za nacionalnu politiku i da nisu rešili nijedno pitanje od nacionalnog značaja.
"Za vakta Ane Brnabić kao predsednice Vlade ova zemlja pretvorena je u partijsku prćiju SNS, sa otetim institucijama, medijima, sa marifetlucima, manipulacijama i krađama na izborima", istakao je.
Optužio je vlast i za primenu francusko-nemačkog sporazuma, a kao rezultat primene naveo je upotrebu RKS tablica koje su zamenile one sa oznakama opština sa severa Kosova.
Dačić: SPS će dati podršku Brnabić
Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić poručio je da će socijalisti, dugogodišnji koalicioni partner SNS-a, dati podršku za izbor Ane Brnabić na funkciju predsednika Skupštine, te da je ona zajednički kandidat.
"Sama činjenica da je Ana Brnabić sada bila više puta predsednica Vlade Srbije će svakako doprineti jačanju kredibiliteta i značaja funkcije predsednika parlamenta, ali i Narodne skupštine u celilni", rekao je Dačić.
On je rekao i da je neophodna politička stabilnost i jedinstvo, kako bi se zaštitili nacionalni interesi.
Kosovo je bila tema i tokom njegovog obraćanja - Dačić je rekao da za nezavisnost Kosova treba da odgovaraju oni koji su bili na vlasti 2008. godine.
"Tada je bila Demokratska stranka - Boris Tadić i Vojislav Koštunica. Tadić je tada otišao u Rumuniju, Koštunica je tu bio, ne znam šta ste (opozicija) radili. Palili ste kioske, upadali u ambasadu, ali to nije državotvorno ponašanje", rekao je Dačić.
On je odgovarao na tvrdnje opozicije da ne može u isto vreme da bude ministar u tehničkoj vladi i poslanik.
"Ja sam poslanik, tačno je, i ministar sam ali sam ministar u tehničkoj vladi. Ja sam ministar od 2008. godine. Nisam šampion, tek ću da budem. Tek se spremam, tek sam počeo. U najboljim sam godinama", naveo je Dačić.
Aleksić: Kada bi se u Srbiji poštovali zakoni, Brnabić bi bila u zatvoru
Predsednik Narodnog pokreta Srbije koji je deo koalicije Srbija protiv nasilja Miroslav Aleksić rekao je da poslanička grupa tog pokreta neće glasati za Anu Brnabić jer bi, kako je istakao - da se u Srbiji poštuju zakoni ona trebalo da bude u zatvoru.
"Što se tiče mene lično, i nas iz opozicije - kada bi se u Srbiji poštovali zakoni i kad bi svako radio svoj posao, Ana Brnabić bi odavno trebalo da služi zatvorsku kaznu, a ne da bude kandidat za predsednicu skupštine. To je dokaz da ništa ne funkcioniše u Srbiji, ali doći će vreme i za to kad će svako snositi svoju odgovornost", naveo je.
On je dodao i da će "u istoriji bešćašća i bezobziranosti ostati fotografija kojom se kandidatkinja sa predsednicu parlamenta Ana Brnabić podsmevala građanima koji su protestovali zbog dva masovna ubistva u Srbiji".
Aleksić je naglasio da je Milan Radoičić, koji je organizovao i učestvovao u sukobima u selu Banjska na Kosovu i nalazi se pod sankcijama Velike Britanije i SAD i koga traži Interpol - slika i prilika aktuelne vlasti.
Brnabić je odgovarajući na Aleksićevo izlaganje rekla da "će joj biti čast da bude u zatvoru ako opozicija preuzme vlast, jer se borila za slobodnu i nezavisnu Srbiju".
"Kako izgleda njihova evropska Srbija - oni će odlučivati o tome ko će u zatvor. Tako izgleda vladavina prava u vašoj interpretaciji, i zato tako i prolazite na izborima", rekla je Brnabić na sednici parlamenta.
Jovanov: Niko spolja neće određivati kako će se država Srbija ponašati prema svojim državljanima
Šef Poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov rekao je danas da niko spolja neće određivati kako će se država Srbija ponašati prema svojim državljanima.
"Ako je kršio zakon, odgovaraće u ovoj zemlji, ako nije - neće", rekao je Jovanov povodom izlaganja lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića o Milanu Radoičiću.
Poslanik iste poslaničke grupe Vladimir Orlić izjavio je da je SNS sa svojim saradnicima predložila Anu Brnabić za predsednicu Skupštine Srbije, jer su ponosni na posao koji je uradila tokom tri premijerska mandata.
U skupštinskoj raspravi o izboru predsednika parlamenta, Orlić je rekao da je za tu listu "glas naroda - glas Boga".
"A, taj narod je na slobodnim i demokratskim izborima u decembru dao podršku politici koju oličava i zastupa Aleksandar Vučić. Više od 1,8 miliona ljudi je glasalo za tu politiku, a mi smo predložili Anu Brnabić za predsednicu parlamenta", dodao je Orlić.
On je rekao i da druga strana ne nudi ništa građanima, osim mržnje prema Vučiću, njegovom bratu i roditeljima.
Đilas: Vučić na čelu organizovane kriminalne grupe koja je "zarobila državu"
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas koji je i poslanik na listi "Srbija protiv nasilja" rekao je da se na čelu organizovane kriminalne grupe koja je zarobila državu nalazi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Državu je zarobila kriminalna grupa sastavljena iz četiri dela - političkog, militantnog, institucionalnog i medijskog. Političko krilo ste vi Srpska napredna stranka, militantno čine razni Belivuci, Šarićevi batinaši, institucionalno krilo čine tužilaštvo, policija, BIA, poreska uprava, dok je medijsko krilo sastavljeno od desetina tabloida i televizija sa nacionalnom frekvencijom koji lažu narod i veličaju predsednika", kazao je on.
Đilas je na početku izlaganja pročitao stihove iz pesme Vladislava Petkovića Disa "Naši dani", dodajući da te reči, na koje dobacuju i izgovaraju uvrede poslanici vladajuće stranke, najbolje opisuju "ovo strašno vreme".
"Ovo je strašno vreme propadanja Srbije, a jednog dana će se izučavati kao godine najveće sramote i beščašća, a čije posledice će osećati i genaracije koje tek dolaze", dodao je on.
Đilas je rekao da o Ani Brnabić namerno nije rekao reč, jer je "nebitna".
"Ovo je crno vreme propadanja Srbije, najcrnje, ali dobra vest za građane je da vam se bliži kraj da su promene počele, a sada ih ništa ne može zaustaviti", dodao je on.
Prema njegovim rečima - ima 135 presuda u kojima je 118 sudija reklo da su protiv njega izgovorene laži.
Đilas je upitao i kako visoki funkcioner SNS Andrej Vučić od državne plate nosi odeću od više stotina evra i plaća deci privatne škole u kojima je školarina 20.000 evra.
On je izrekao i tvrdnju da je Aleksandar Vučić "Oskar" iz prisluškivanih transkripata razgovora Darka Šarića.
Potom je reč dobila Ana Brnabić koja je rekla da joj je "ogromna satisfakcija" da u Skupštini Srbije vidi šefa Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, pošto se on, kako je rekla, "obično krije iza Marinike Tepić i Miroslava Aleksića".
Ona je rekla da Đilas ne sme da pozajmi svoje ime izbornoj listi opozicije, jer onda za tu listu niko ne bi hteo da glasa.
"Vi ste jedini lider opozicije koji ne sme da pozajmi svoje ime nekoj listi, jer će ona uvek izgubiti. Kada Aleksandar Vučić da svoje ime nekoj listi, ta lista pobeđuje", rekla je Brnabić u skupštinskoj raspravi posle Đilasovog izlaganja.
Ona je kazala i da je Đilasova firma prijavila dobit od 619 miliona evra što, kako je rekla - znači da je zarađivao 172.000 evra dnevno.
"On je kao gradonačelnik sa svojom firmom potpisao ugovor kojom se zemljište dečijeg odmarališta daje za produkciju "Velikog brata", dodala je Brnabić.
Poslanik SNS Vladimir Orlić je nakon toga pomenuo izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, o kojem je svojevremeno govorila Verica Barać, a prema kojem je Đilas zlupotrebljavao medije.
Dodao je da je lider Stranke slobode i pravde "priznao da ima 118 sudija u džepu".
Lider SSP je potom poručio Ani Brnabić da ima više od sto presuda da su funkcioneri SNS govorili laži o njemu i da mu nije odgovorila odakle Andreju Vučiću sa državnom platom novac da finansira svoj način života.
Konstitutivna sednica je počela 6. februara, a njen početak i polaganje zakletve protekli su uz negodovanje i duvanje u pištaljke poslanika opozicije koji tvrde da su izbori održani 17. decembra 2023, pokradeni i da sastav Skupštine Srbije, a naročito grada Beograda, ne odražava stvarnu volju građana.
U izveštaju su korišćeni materijali agencije Fonet i Radio-televizije Srbije