Uz standarde međusobne optužbe opozicije i vlasti, u ponedeljak je u Narodnoj skupštini Srbije održana konstitutivna sednica na kojoj bi trebalo da bude izabran predsednik parlamenta, a jedina kandidatkinja za tu poziciju je dosadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić. Sednica će biti nastavljena u utorak.
Zasedanje je u ponedeljak počelo minutom ćutanja u znak poštovanja prema stradalima u martovskom pogromu na Kosovu i Metohiji od 17. do 19. marta 2004. godine, prilikom kog su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i albanski ekstremisti sa tog prostora proterali veliki broj srpskog i nealbanskog stanovništva.
Ne propustite: Brnabić kandidatkinja SNS za predsednicu Skupštine, Šapić opet za gradonačelnika, o mandataru za 10 danaNa početku rasprave opozicija je negodovala zbog toga što je konstitutivna sednica otkazivana na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića - jer je trebalo da bude nastavljena 11. marta.
"Vi ste nas obavestili 8. marta da će nastavak sednice biti 11. marta u 11 časova, a onda ste 10. marta poslali obaveštenje da ujutru neće biti nastavka sednice pošto je predsednik države direktno najavio da parlament neće raditi", rekao je jedan od nosilaca liste Srbija protiv nasilja Miroslav Aleksić.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas i poslanici iz te stranke, držali su u rukama figure Oskara, aludirajući da je predsednik Srbije tajanstveni visoki funkcioner nazvan Oskar koji se pominje u tekstu KRIK-a o vezama predstavnika države i organizovanog kriminala, što je on demantovao, dok su poslanici koalicije NADA u rukama držali kosovske tablice sa oznakama RKS.
Poslanici Demokratske stranke, koja je deo koalicije SNP, ne učestvuju na konstitutivnoj sednici, jer "ne žele da budu deo nelegitimnog parlamenta".
U prvih nešto više od sat vremena trajanja sednice poslanici nisu posvetili previše pažnje dnevnom redu. Umesto toga, poslanici vlasti i opozicije govorili su o Kosovu, o tome ko su "patriote i izdajnici", ali i o planu izgradnje stambeno-komercijalnog kompleksa na mestu srušene zgrade Generalštaba u centru Beograda.
SNS o opoziciji: Siledžije, izdajnici, nacisti
Poslanica SNS, premijerka u tehničkom mandatu i kandidatkinja za predsednicu parlamenta Ana Brnabić je tokom svog izlaganja rekla da su predstavnici opozicije samo "siledžije i nasilnici" i zapitala ih je da li imaju obraz da govore o Srbima sa Kosova, jer su, kako je istakla, potpisali deklaraciju kojom se podržava članstvo Kosova u Evropskoj uniji.
"Time je opozicija nezavisno Kosovo već priznala i za to ih pojedini poslanici Evropskog parlamenta podržavaju da dođu na vlast", rekla je ona.
Kazala je i da je najveći uspeh aktuelne vlasti to što je od 2012. godine 28 država povuklo priznanje Kosova.
Predsednik poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov optužio je opoziciju da su "nacisti i neonacisti", jer "obeležavaju" stanove i kuće pristalica i članova te partije koji sprovode kampanju "od vrata do vrata" dodajući da SNS neće dozvoliti "da se u Srbiji izazove građanski rat."
Predsednik poslaničke grupe Ekološki ustanak Aleksandar Jovanović je, odgovarajući na optužbe poslanika vladajuće partije da su opozicioni političari "izdajnici", izjavio je da je poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Goran Rakić položio zakletvu državi Kosovo, a pokazivao je i fotografije predsednika Srbije sa Bilom Klintonom i Gerhardom Šrederom.
Jovanović je upitao Rakića da li se "zakleo Kurtiju na nezavisnu državu Kosovo", čitajući tekst zakletve koju polažu poslanici u skupštini Kosova. Rakić mu je odgovorio da nikada nije bio poslanik u skupštini Kosova, već da je "polagao zakletvu pred srpskim narodom".
Ne propustite: Andrić Rakić: Srpska lista izgubila kredibilitet na KosovuZa izbor Ane Brnabić na mesto predsednice parlamenta, osim SNS, glasaće i koalicioni partneri - Jedinstvena Srbija, Savez vojvođanskih mađara, Socijaldemokratska partija Srbije.
Podrška neće stići od pokreta "Mi, glas iz naroda", koji sada ima dve struje - jednu na čelu sa Branimirom Nestorovićem, drugu sa Brankom Pavlovićem.
Konstitutivna sednica novog saziva parlamenta je počela 6. februara, a njen početak i polaganje zakletve protekli su uz negodovanje i duvanje u pištaljke poslanika opozicije koja tvrdi da su izbori održani 17. decembra pokradeni i da sastav Skupštine Srbije, a naročito grada Beograda, ne odražava stvarnu volju građana.
U izveštaju su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet i Radio-televizije Srbije