U jako dugom obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića na televijiziji Pink, pored svega o čemu je pričao, posebno su bili zanimljivi njegovi stavovi o sankcijama koje su SAD uvele šefu BIA Aleksandu Vulinu.
Osim što je ponovio stav da je ubeđen da je Americi bio ključan Vulinov odnos prema Rusiji, Vučić je najavio i da će od Vašingtona tražiti informacije o druga dva navedena razloga zbog kojih su prvom bezbednjaku Srbije uveli sankcije – o trgovini drogom i trgovini oružjem.
Ne propustite: Aleksandar Vulin pod američkim sankcijamaKometarišući Vučićevo pojavljivanje na TV Pink, Srđan Hercigonja, viši istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), ističe da mu je najupečatljivije Vučićevo insistiranje na ruskom uticaju kao ključnom razlogu za sankcije Vulinu i zanemarivanje druge dve optužbe.
Kao da je time pokušao da izbegne određena teška pitanja koja bi usledila ukoliko bi se fokusirao i na trgovinu oružjem i narkoticima, kaže Hercigonja za Glas Amerike i istovremeno ukazuje na logičku nedoslednost Vučićevog obraćanja:
“On je istakao da on siguran da su te sankcije donesene isključivo i samo zbog Vulinovih veza sa Rusijom i zbog malignog uticaja Rusije, a sa druge strane je rekao da će Srbija svakako tražiti od SAD informaciju u vezi i sa drugim optužbama. Gde se postavlja pitanje zbog čega onda tražiti informacije u vezi sa drugim optužbama, ako već sa sigurnošću znamo da su sankcije uvedene isključivo zbog Rusije”.
Hercigonja ukazuje na to da su Amerikanci mogli, a nisu naveli čitav niz drugih mogućih optužbi protiv Vulina.
Your browser doesn’t support HTML5
“Zbog grubog kršenja ljudskih prava, zbog kršenja teritorijalnog integriteta Zapadnog Balkana, zbog kršenja veoma bitnih dokumenata od Dejtonskog sporazuma pa na dalje, koji su temelj bezbednosne arhitekture u regionu. Te optužbe nisu navedene u obrazloženju i ti razlozi nisu navedeni u obrazloženju sankcija koje su uvedene Vulinu. Tako da sam siguran da SAD nisu bez razloga navele upravo ove optužbe, pored ruskih veza, u obrazloženju ovih sankcija”, kaže Hercigonja.
Kometarišući deo Vučićevog izlaganja na Pinku u kojem umanjuje uticaj i moć Vulina na odluke Srbije, Hercigonja navodi da se u Srbiji odavno “jedan čovek pita u vezi sa svim i svačim”, ali na ovaj način Vučić zapravo prebacuje na sebe neku vrstu odgovornosti, što može da bude kontraproduktivno po njega.
Sagovornik Glasa Amerike dodaje da je Vulin već duži period u svojevrsnoj izolaciji i da ga gotovo nema u javnosti u poslednje vreme:
“Tako da mi se čini da tu predsednik upada u jednu zamku na neki način, svesno ili nesvesno, imajući u vidu da ako se povede istraga o tome zašto je Aleksandar Vulin optužen i za učestvovanje u međunarodnoj trgovini oružjem i narkoticima, da će tu isplivati i druga imena pored Aleksandra Vulina, i druga lica koja su na neki način verovatno povezana sa vladajućom strukturom i sa vladajućom strankom”.
Ne propustite: Ivan Vujačić: Vučić nema mnogo izbora, mora da žrtvuje VulinaKako kaže Hercigonja, zanimljiv je i termin kada su SAD uvele sankcije Vulinu, jer je odluka saopštena 11. jula, na godišnjicu genocida u Srebrenici, a “znamo da je Vulin neko ko negira taj genocid”. Sa druge strane, ističe on, i građani na protestima traže smenu ključnih ljudi u sektoru bezbednosti - upravo Vulina i ministra policije Bratislava Gašića:
“Naravno da je Aleksandru Vučiću teško da u ovom trenutku smeni Vulina, ako mogu tako da kažem, jer to može interpretirati kao izlaženje u susret zahtevima građana, što mi se čini da nije Vučiću milo da uradi u ovom trenutku. Ali teško je da nagađamo zaista da li postoji i koja je neka eventualno politička pozadina i da li SAD imaju određenu agendu da u ovom trenutku donesu jednu takvu odluku”.