EU: Srbija i Kosovo postigli dogovor o ličnim dokumentima

Džozef Borelj, visoki predstavnik za spoljnu politiku

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj saopštio je da je postignut dogovor o ličnim dokumentima u dijalogu Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU.

"Imamo dogovor", objavio je Borelj na Tviteru, navodeći da je Srbija pristala da ukine ulazno-izlazne papire za vlasnike kosovskih ličnih dokumenata, a da je Kosovo pristalo da ne uvodi takva dokumenta za vlasnike srpskih ličnih karti.


"Kosovski Srbi, kao i svi drugi građani, moći će da slobodno putuju između Kosova i Srbije koristeći svoje lične karte. EU je upravo dobila garancije premijera Kurtija o tome", dodao je Borelj. "Ovo je evropsko rešenje. Čestitamo obojici lidera na ovoj odluci i njihovom liderstvu".

Borelj je zatim, u video snimku koji je objavio na Tviteru, izrazio zadovoljstvo zbog postizanja dogovora, ponavljajući da je u pitanju evropsko rešenje, koje je u interesu svih građana Kosova i Srbije. Takođe se zahvalio predsednicima Srbije i Kosova na liderstvu, i podvukao, kako je rekao, "izvrsnu praktičnu saradnju između SAD i EU.

Srbija je proteklih deset godina izdavala ulazno-izlazni dokument za građane sa kosovskim ličnim kartama, na osnovu sporazuma o slobodi kretanja iz 2011. godine. Kosovska vlada je donela odluku da od 1. avgusta započne sa uvođenjem iste procedure za državljane Srbije, ali odluka nije stupila na snagu na severu Kosova jer su podignute barikade, i odložena je na mesec dana. Nastale tenzije dovele su do pojačanog angažovanja predstavnika EU i Sjedinjenih Država.

Američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak protekle nedelje su boravili u Prištini i Beogradu u pokušaju da ubede dve strane da postignu dogovor o registarskim tablicama i dokumentima, i takođe spuste tenzije u regionu.

U svojoj objavi na Tviteru, Lajčak je izrazio zahvalnost specijalnom američkom izaslaniku Gabrijelu Eskobaru i američkoj diplomatiji zbog snažnog angažovanja u podršci dijalogu pod pokroviteljstvom EU.

Ranije u subotu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija očekuje garancije EU za predlog kompromisnog rešenja a to je prihvatanje kosovskih dokumenata uz tazovani disklejmer, odnosno napomenu, da se time niti priznaje jednostrana nezavisnost Kosova, niti se prejudicira konačni status. On je takođe naglasio da odluka ne znači odustanje Srbije od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

Kosovski premijer Aljbin Kurti napisao je na društvenim mrežama:

“Građani Republike Kosovo, sa ličnim dokumentima, koje je izdala naša država, moći će da prelaze granicu sa Srbijom na svim graničnim prelazima bez prepreka, tereta ili odlaganja. Isto važi u suprotnom smeru za one koji ulaze u Kosovu sa ličnim dokumentima koje su objavile srpske vlasti”.

Kurti je podvukao da je “reciprocitet – duh principijelnih i ravnopravnih razgovora u Briselu”, i da rešenja za normalizaciju odnosa moraju da budu zasnovana na reciprocitetu, "kako to dobrosusedski odnosi podrazumevaju".

Srbija i Kosovo još nisu postigli dogovor o registarskim tablicama. Predsednik Srbije je ranije u subotu rekao da kada je reč o registarskim tablicama ne vidi šansu za skori dogovor sa Kosovom.