Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić u Njujorku je uručio umetnici Marini Abramović zlatnu medalju koju je u februaru dobila od predsednika Srbije za izuzetne zasluge u oblasti kulture, posebno performansa.
U čast Marine Abramović, ali i 140 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i SAD, u njujorškom oblakoderu Hadson jards održan je prijem, a među zvanicama su bili Elizabet Milard, glavna zamenica pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju, Peni Abejvardina, komesarka za međunarodne odnose u kancelariji gradonačelnika Njujorka i zvaničnici države Njujork, kao i predstavnici srpske dijaspore.
Marina Abramović smatra se jednom od najznačajnijih performans umetnica sveta. 22. oktobra primila je na ceremoniji u Ovijedu najprestižniju kulturnu nagradu Španije - nagradu princeze od Asturije. U svom obrazloženju, žiri je naveo da hrabrost Marine Abramović, njena posvećenost apsolutnoj umetnosti i privrženost avangardi, pružaju dirljiva iskustva koja zahtevaju intenzivno učešće gledaoca, što je čini jednim od najinspirativnijih umetnika svog vremena. Izložbu Marine Abramović "Čistač" u Beogradu krajem 2019. godine posetilo je oko 62.000 ljudi.
Marina Abramović je za RTS rekla da nije očekivala da će dobiti medalju dok je živa.
"Pre svega, ja uopšte medalje, toliko sam ih gledala kod mog oca i majke, koji su oboje bili partizani, i to je uvek bila neka velika stvar, dobiti medalju za nešto. I onda sam mislila, možda jednog dana i ja ću dobiti medalju iz ove zemlje, ali se nisam nadala da će se to ikada desiti, zato što je performans toliko težak kao vrsta umetnosti, da je mnogi ljudi ne razumeju", kazala je.
A oni koji su sredu prolazili Tajms skverom između podneva i ponoći, mogli su da vide bilbord sa kratkim videom o Srbiji povodom 140 godina diplomatskih odnosa. Video od 16 sekundi re-emitovan je na svaka 3 minuta.
Zvanični diplomatski i trgovinski odnosi Srbije i Amerike počeli su potpisivanjem dva ugovora 14. oktobra 1881. godine. Tadašnja Kneževina Srbija i SAD potpisale su posle višegodišnjih pregovora Trovački ugovor i Konzularnu konvenciju.
Državni sekretar Entoni Blinken je 14. oktobra ove godine na Tviteru napisao da dve zemlje imaju zajedničku istoriju prijateljstva i dubokih kulturnih veza.
Ne propustite: Blinken: Radujemo se izgradnji snažnijeg partnerstva sa Srbijom u narednih 140 godinaU nedavnom razgovoru za Glas Amerike, Marko Đurić je izjavio da, kao ambasador Srbije u SAD, može da bude zadovoljan pošto je poverenje između Srbije i Amerike "u porastu" kao i da se odvija saradnja na brojnim poljima, te da u Vašingtonu postoji razumevanje za "multivektorsku" politiku Srbije.