Nema apsolutno nikakve dileme da je pandemija globalna tema broj jedan 2020. u čitavom svetu, ali osim Kovida u Srbiji se tokom godine nametnulo jedno ozbiljno pitanje – da li je zvanični Beograd i dalje na putu ka EU.
Ne samo što se prvi put dogodilo da Srbija tokom 2020. nije otvorila ni jedano pregovaračko pogavlje, nego je i čitava atmosfera u Srbiji sve manje proevropska.
"Jasno je da reforme, pre svega kada je u pitanju borba protiv korupcije, borba protiv organizovanog kriminala, reforma pravosuđa u delu da sudije i tužilaštvo počnu da rade nezavisno od uticaja političara i volje onih koji na vlasti - nije se uradilo gotovo ništa. Parlament u poslednje tri godine delimično je bio bojkotovan, delimično nije radio ništa", kaže za Glas Amerike direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi.
Ne propustite: Dragan Šormaz: Ulaskom u EU Srbija dolazi i pod NATO kišobranNakon početnih uspeha sa lakšim poglavljima, Srbija je poslednjih godina sve dublje zaglavljena između četiri poglavlja, 23 i 24 o vladavini prava i razvoju demokratije, poglavlja o spoljnoj politici i o Kosovu.
Iako najviši zvaničnici ponavljaju iz godine u godinu da su evropske integracije prioritet Srbije, praksa je dosta drugačija, a Beograd je čini se sve dalje od Evrope i sve bliže Kini i Rusiji:
"Činjenica jesta da je Srbija svakim danom sve dalja od EU. Kako u tom vrednosnom smislu - dakle spoljna politika, vladavina prava u najširem smilu, tako i na konkretnim stvarima. I mislim da ova vlada je, zapravo joj savršeno odgovara ovaj limbo u kome smo se našli", ističe politički analitičar iz Brisela Đorđe Bojović.
Ne propustite: Medlin Olbrajt: Potrebno čvršće sarađivati sa EU na Zapadnom Balkanu"Vladajuća većina potpuno kontroliše ceo narativ u javnoj sferi, u medijima, drži apsolutno sve nivoe vlasti - izvršnu, sudsku i zakonodavnu vlast, pokrajinsku vlast, sve lokalne vlasti. I to EU vidi, i to u poslednjem izveštaju piše - da nema nikakvog političkog pluralizma, da nema opozicije u parlamentu, što je skandalozno za jednu pretendent demokratsku zemlju u Evropi, a i u svetu", dodaje Beširi.
Neslaganje Beograda i Brisela oko kosovskog pitanja je višedecenijska tema, ali to nije jedino neslaganje na planu spoljne politike. Čini se da izjava koju je svojevremeno dao bivši ministar spoljnih poslova, a sada predsednik parlamenta Ivica Dačić da će Srbija usaglasiti svoju spoljnu sa evropskom kada bude na korak od prijema u EU, danas više nije dovoljna.
Ne propustite: Vejvoda: Odnosi Srbije i Kosova na prvom mestu u američko-evropskom angažovanju u regionu"Primetno je u poslednje vreme prilično odudaranje od onoga što Unija želi. To smo imali čak i u septembru sa sporazumom u Beloj kući. kojim se Srbija obavezala da premestiti svoju ambasadu u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim, to sada vidimo skoro na glasanju u Generalnoj skupštini UN, gde je Srbija jedna od retkih evropskih zemalja, pored Belorusije i ne znam da li ima još neka zakavkaska zemlja koja je glasala u skladu sa ruskim interesom u vezi sa Krimom, gde je evropska pozicija jako jasna", podseća Bojović i slikovito objašnjava situaciju u kojoj se Srbija nalazi:
"Suština i jeste u tome da vi ako hoćete da uđete u Klub 27 trenutno, vi morate da budete najbolji đak u razredu. Vi morate da nosite smoking i crnu leptir mašnu, iako su svi pored bazena, piju tekilu i imaju košulje sa kratkim rukavima i bermude. Jer su isto oni morali da nose taj smoking pre nego što su ušli na zabavu pored bazena. To je suština".
Ne propustite: Podrška SAD evropskim integracijama SrbijePozicija u kojoj se Srbija trenutno nalazi ne obećava previše – pobeda Džoa Bajdena na izborima u Sjedinjenim Država približava Evropu i Ameriku, a Srbija po mišljenju sagovornika Glasa Amerike deluje sve bliže Aziji:
"Srbiju čeka turski scenario u kome će pregovarati 15 godina, a neće napredovati ka EU ukoliko prosto ne uzme Izveštaj EU i vlada jednu po jednu stavku krene da rešava. Može", smatra Naim Leo Beširi, dok Đorđe Bojović ima donekle različit stav:
"Srbija neće biti nova Turska ni u jednom drugom pogledu. Srbija je značajno manja, značajno je lakše da EU apsorbuje Srbiju u slučaju njenog budućeg članstva, i sve te neke druge stvari. Srbija je deo šireg paketa koji zovemo Zapadni Balkan. Ali svakako u smislu načina vladavine u Srbiji i Turskoj, u smislu onoga kako se i Srbija i Turska odnose prema Briselu, šta zvanični Beograd i Ankara šalju kao poruke u pogledu svojih evrointegracija - Srbija je na tragu onoga gde je Turska bila 2010-te, ja bih rekao."
Ne propustite: Ekspoze Ane Brnabić: Šest prioriteta proevropske vlade kontinuitetaSamo preterani optimisti mogu da veruju da će se stvari promeniti preko noći i da će se Srbija u 2021. ozbiljno vratiti na put ka Evropskoj uniji. To zavisi i od toga da li je do sada učinjeno evrointegracijski maksimum ove vlasti ili ona ima kapaciteta da umesto opstajanja na vrhu sprovede ozbiljne reforme i primenjuje zakone.