Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u srijedu je pokušao da umanji zabrinutost da bi ponovni izbor Donalda Trampa za američkog predsjednika mogao da oslabi zapadnu vojnu alijansu, dok ona pokušava da osigura nastavak podrške za Ukrajinu.
Stoltenberg je rekao da ne misli da će drugi Trampov mandat ugroziti članstvo Amerike u NATO-u.
"Vjerujem da će Sjedinjene Države i dalje biti čvrsti NATO saveznik, bez obzira na ishod američkih izbora, zato što je to u američkom interesu", rekao je Stoltenberg u intervjuu za CNN.
Tramp, koji je oštro kritikovao NATO dok je bio predsjednik, često je prijetio da će povući Ameriku iz alijanse. Smanjio je izdvajanja za NATO i često se žalio da Sjedinjene Države plaćaju više nego što je potrebno.
Ne propustite: Kada "svetionik" demokratije počne da trepće: Zašto su izbori u SAD važni za ostatak sveta?"Radio sam sa njim četiri godine i pažljivo sam slušao, zato što je glavna kritika bila da NATO članice troše premalo na NATO ", rekao je Stoltenberg.
Stoltenberg, koji vrši pritisak na članice da povećaju budžete za odbranu, rekao je da sve više saveznika povećava svoj doprinos.
"To znači da su evropski saveznici razumjeli američku poruku da moraju da izdvajaju više i zaista se kreću u pravom smjeru", rekao je generalni sekretar NATO-a.
Tramp je nastavio da kritikuje NATO, a tokom vikenda je na jednom mitingu rekao da ne vjeruje da bi članice podržale Ameriku da je napadnuta. Član 5 NATO ugovora garantuje da će članice braniti jedna drugu u slučaju napada.
Kada je riječ o Ukrajini, Tramp poziva na deeskalaciju i žali se što su za Kijev izdvojene milijarde dolara, ali ne iznosi konkretne prijedloge za okončanje rata.
Sve veći broj republikanaca koji su bliski Trampu protivi se razgovorima u Senatu o pograničnoj bezbjednosti, kojom republikanski članovi Kongresa uslovljavaju dodatnu pomoć Ukrajini.
Stoltenberg je o neophodnosti nastavka američke pomoći Ukrajini govorio u konzervativnom tink tenku u Vašingtonu, Heritidž fondaciji, čije je političko krilo zatražilo od Predstavničkog doma da odbaci novi paket pomoći Ukrajini.
Stoltenberg je podsjetio da Sjedinjene Države imaju vodeću ulogu u davanju podrške Ukrajini, ali je odbacio optužbe konzervativaca da ostale NATO članice ne ulažu dovoljno u pomoć Kijevu.
"Oni pružaju veću vojnu, finansijsku i humanitarnu pomoć od Amerike", rekao je Stoltenberg.
Od ruske pune invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Amerika je ukupno izdvojila oko 75 milijardi dolara za pomoć Ukrajini, rekao je Stoltenberg, dok su druge NATO članice i partnerske zemlje zajedno obezbijedile više od 100 milijardi.