Na Srbiji je da odluči kakvu vrstu telekomunikacija želi da ima i kako želi da organizuje svoju civilnu infrastrukturu, izjavio je u ekskluzivnom intervjuu za Glas Amerike generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, odgovarajući na pitanje o zabrinutostima u vezi sa kineskom ulogom u regionu, kada je reč o novoj 5G tehnologiji.
Stoltenberg je rekao da zemlje koje su članice NATO-a, ili teže da se priključe NATO-u, kao što je Severna Makedonija, moraju da zadovolje standarde, među kojima je i bezbedan i siguran način komunikacije.
Postoje zahtevi koji moraju da se ispune kada je reč o civilnoj infrastrukturi i telekomunikacijama, kao što je 5G tehnologija, dodao je Stoltenberg, ali i naglasio da se ti zahtevi ne odnose na zemlje koje nisu članice.
Ne propustite: Brnabić nudi kineskom Huaveiju deo data centra u Kragujevcu"Možemo da ih zamolimo, ili da ih posavetujemo, ali na Srbiji je da odluči kakvu vrstu telekomunikacija želi da ima i kako želi da organizuje svoju civilnu infrastrukturu. Mi pozdravljamo činjenicu da je Srbija bliski partner NATO-a. Mi sarađujemo sa Srbijom. Nedavno smo imali jednu od naših vežbi civilne pripravnosti u Srbiji. A i ja sam posetio Beograd, sastao se sa predsednikom Srbije. On i ja smo otvorili smo tu vežbu, koja pokazuje da radimo zajedno", dodao je Stoltenberg, a zatim zaključio:
"Srbija je (vojno, prim. aut) neutralna zemlja. Srbija nema cilj i ne stremi da uđe u NATO. Srbija sama donosi odluke“.
Opširniji intervju sa generalnim sekretarom NATO-a pročitajte ovde, a transkript razgovora u celosti ovde.