Trojica astronauta se vratila na Zemlju posle godine u svemiru

Arhiva - Spasioci stižu do kapsule Sojuz MS-19 u kojoj su članovi posade sa Međunarodne svemirske stanice, NASA-in Mark Vende Hej i Roskosmosovi Anton Škaplerov i Pjotr Dobrov, nakon sletanja na Zemlu, u stepi pokraj grada Žezkazgan, u Kazahstanu, 30. marta 2022.

Astronaut NASA i dvojica ruskih kosmonauta vratila su se na Zemlju u sredu pošto su bili zaglavljeni u svemiru nešto više od godinu dana. Amerikanac Frenk Rubio postavio je rekord za najduži svemirski let u SAD - rezultat produženog boravka.

Trojac je sleteo u zabačenu oblast Kazahstana, spuštajući se u kapsuli Sojuza koja je hitno dopremljena kao zamena nakon što je njihovu prvobitnu letelicu pogodilo svemirsko smeće i izgubilo je svu rashladnu tečnost dok je pristajao na Međunarodnu svemirsku stanicu.

Ono što je trebalo da bude misija od 180 dana pretvorilo se u boravak od 371 dan. Rubio je proveo više od dve nedelje duže u svemiru od Marka Vande Heja, koji je držao prethodni NASA rekord izdržljivosti za let u svemir.

Rubio, koji ima 47 godina i na svom je prvom svemirskom putovanju, putuje nazad na Zemlju sa ruskim kosmonautima Sergejem Prokopjevom (48) i Dmitrijem Petelinom (40).

Ruski inženjeri sumnjaju da je komad svemirskog smeća probio radijator njihove originalne kapsule krajem prošle godine, na pola puta kroz ono što je trebalo da bude šestomesečna misija.

Inženjeri su se brinuli da bi se bez hlađenja elektronike, kapsula i putnici mogli da se zagreju do opasnih nivoa, pa se letelica vratila prazna. Tek u septembru stekli su se uslovi za lansiranje drugog Sojuza koji bi prevezao posadu.

Njihove zamene su konačno stigle pre skoro dve nedelje. „Niko ne zaslužuje da se vrati kući svojim porodicama više od vas“, rekao je ranije ove nedelje novi komandant svemirske stanice, Danac Andreas Mogensen.

Prokopjev je rekao zemaljskim kontrolorima tokom spuštanja da se sva trojica osećaju dobro. Oni su iskusili četiri puta veću silu gravitacije dok je njihova kapsula prolazila kroz atmosferu pre nego što je sletela u kazahstansku stepu. Helikopteri sa spasiocima su došli do mesta sletanja.

„Dobro je biti kod kuće“, rekao je Rubio nakon što su ga izvukli iz kapsule.

Ovaj 47-godišnji vojni lekar i pilot helikoptera, rekao je na konferenciji za novinare prošle nedelje da nikada ne bi pristao na punu godinu dana u svemiru da su ga pitali na početku misije.

Na kraju je propustio važne porodične događaje, uključujući to što je najstarije od njegovo četvoro dece završila prvu godinu na Pomorskoj akademiji i polazak drugog deteta u vojnu akademiju Vest Point. Rubio je rekao da je psihološki aspekt dugog boravka u svemiru teži nego što je očekivao.

Možda će neko vreme zadržati ovaj rekord. NASA za sada nema planove za višegodišnje misije. Bio je to prvi svemirski let za Rubija i 40-godišnjeg inženjera Petelina, dok je Prokopjev već jednom bio na svemirskoj stanici.