Šta može da izazove geomagnetna solarna oluja na koju upozoravaju nadležni u SAD

  • Asošijeted pres

Suce viđeno kroz teleskop Solar dajnamik opservatorije 23. marta 2024.

Centar za predviđanje vremenskih prilika u svemiru (SWPC) američke Nacionalne uprave za okeane i atmosfetru (NOAA) najavio je pojavu geomagnetne oluje do ponedeljka, navodeći da bi izliv plazme iz sunčeve baklje (eksplozije u Sunčevoj atmosferi, prim. nov) mogao da izazove smetnje u radio prenosima na Zemlji. Takođe bi mogao da doprinese vidljivijoj pojavi polarne svetlosti.

Nema razloga da javnost bude zabrinuta, navodi se u upozorenju koje je u subotu izdao centar za predviđanje vremenskih prilika u Boulderu u Koloradu.

Oluja bi mogla da prekine visokofrekventne radio prenose, kao što je komunikacija aviona sa udaljenim tornjevima za kontrolu letenja. Većina komercijalnih aviona može da koristi satelitski prenos kao rezervnu opciju, rekao je Džonatan Laš, jedan od analitičara u centru.

Satelitski operateri bi mogli da imaju problema sa praćenjem svojih svemirskih letelica, a elektrodistributivne mreže bi takođe mogle da imaju neku "indukovanu struju" na svojim linijama, iako ništa što ne mogu da podnesu, rekao je on.

"Za širu javnost, ako imate vedro nebo noću i ako ste na višim geografskim širinama, ovo bi bila odlična prilika da vidite kako nebo sija", rekao je Laš.

Svakih 11 godina, magnetno polje Sunca se okreće, što znači da njegov severni i južni pol menjaju položaj. Solarna aktivnost se menja tokom tog ciklusa i sada je blizu svog najaktivnijeg, nazvanog solarni maksimum.

Tokom takvih vremena, geomagnetne oluje koje su stigle u nedelju, mogu pogoditi Zemlju nekoliko puta godišnje, rekao je Laš. Tokom solarnog minimuma, između oluja može proći nekoliko godina.

U decembru je najveća solarna baklja poslednjih godina poremetila radio komunikaciju.