Svetski lideri i javnost odali su poštu princu Filipu, suprugu britanske kraljice Elizabete, koji je preminuo u petak. Imao je 99 godina.
Na kapiji Bakingemske palate, u petak ujutru objavljena je jednostavna poruka: "Sa dubokim žaljenjem, kraljica objavljuje da je preminuo njen voljeni suprug, princ Filip, vojvoda od Edinburga."
U roku od nekoliko sati posle vesti o Filipovoj smrti, građani su počeli da ostavljaju cveće ispred Bakingemske palate, domu kraljevske porodice u Londonu, i kod Vindzorskog zamka zapadno od prestonice, u kome je princ preminuo.
"Kroz celu vladavinu kraljice, on je bio tu uz nju, i mislim da je zato cela nacija tužna", izjavila je 31-godišnja Lisa Velš iz Londona, koja je u petak bila među posetiocima Bakingemske palate.
Premijer Boris Džonson obratio se naciji iz Dauning strita.
"Princ Filip je zadobio poštovanje generacija ovde u Britaniji, širom Komonvelta i sveta. Bio je kraljevski supružnik sa najdužim stažem u istoriji, i jedan od poslednjih preživelih ljudi u ovoj zemlji koji se borio u Drugom svetskom ratu. U mislima treba da budemo uz njeno visočanstvo kraljicu i njenu porodicu, jer su izgubili ne samo voljenu i visoko uvaženu javnu ličnost već i odanog supruga, ponosnog i nežnog oca, dedu, a poslednjih godina i pradedu", rekao je Džonson.
Ne propustite: Preminuo britanski princ FilipPrva reakcija kraljevske porodice stigla je od Filipovog unuka, princa Harija i njegove supruge Megan, koji su prošle godine napustili kraljevske dužnosti i preselili se u Kaliforniju. Kratka poruka na njihovom vebsajtu archewell.com glasila je: "Hvala na službi... mnogo ćeš nam nedostajati."
Američki predsednik Džo Bajden i prva dama Džil Bajden uputili su izraze saučešća u ime američkog naroda.
"Tokom svog 99-godišnjeg života, video je kako se naš svet dramatično i stalno menja. Od svoje službe u Drugom svetskom ratu, do 73 godine uz kraljicu i ceo život u centru pažnje javnosti, princ Filip je posvetio život građanima Britanije, Komonvelta i svojoj porodici. Uticaj decenija njegova javne službe vidi se u važnim humanitarnim ciljevima kojima je bio pokrovitelj, u ekološkim aktivnostima za koje se zalagao, u podršci pripadnicima britanske vojske, u inspiraciji koju je pružao za mlade ljude. Njegovo nasleđe će živeti ne samo kroz njegovu porodicu več i humanitarne inicijative koje je formirao", navodi se u saopštenju.
Bivši američki predsednik Barak Obama i njegova supruga Mišel, sastali su se sa kraljicom i Filipom 2009. U saopštenju koje su objavili u petak napisali su: "Princ Filip je posebno bio plemenit i srdačan, sa britkim umom i smislom za humor. Nedostajaće nam."
U Otavi u Kanadi - koja je članica Komonvelta - zvona na brdu Parlamenta zvonila su 99 puta - za svaku godinu života princa Filipa. U poruci javnosti preko televizije, premijer Džastin Trudo izjavio je da je Filip bio "čovek službe, motivisan osećanjem dužnosti prema drugima. Princ Filip će ostati upamćen kao zaštitnik mladih ljudi, odlikovani mornarički oficir, posvećeni filantrop i konstanta u životu kraljice Elizabete II".
Skot Morison, premijer Australije, napisao je na Tviteru: "Skoro 80 godina, princ Filip je služio svojoj kruni, svojoj zemlji i Komonveltu. Kako je sama kraljica rekla, bio je njen "oslonac i njena snaga". On je oličenje generacije kakvu nikada više nećemo videti".
Indijski premijer Narendra Modi je na Tviteru napisao: "Imao je istaknutu karijeru u vojsci i bio na čelu mnogih inicijativa za službu zajednici. Neka počiva u miru."
Kada se oženio Elizabetom 1947. godine, Filip se odrekao svoje uspešne karijere u mornarici. Njegova supruga postala je kraljica posle smrti svog oca, kralja Džordža VI, 1952.
Filip je postao poznat po svojim gafovima koji bi ponekada uvredili ljude, a koji su često dospevali u novine uz preuveličane naslove. Kraljevska biografkinja Peni Džunor kaže da je često bio pogrešno shvaćen.
"Mislim da će nedostajati zato što je bio tako upečatljiv, snažan karakter. A svi ti novinski naslovi su samo činili život zanimljivijim", rekla je.
U javnosti, Filip je retko viđan a da nije bio pored kraljice. Uprkos svojoj sporednoj ulozi, ostavljao je dubok utisak na sve koji bi ga upoznali.
Ranije ove godine je imao operaciju srca, ali je pušten iz bolnice i vratio se u Vindzorski zamak početkom marta. Preminuo je 2 meseca pre svog 100 rođendana.
Britanski princ Čarls, najstariji sin kraljice Elizabet i princa Filip i naslednik britanskog prestola, u obraćanju medijima, odao je poštu svom ocu, rekavši da "strahovito nedostaje" celoj kraljevskoj porodici.
"Moj dragi otac je bio veoma posebna osoba i mislim da bi, iznad svega, bio zapanjen reakcijama i dirljivim stvarima koje su izrečene o njemu, i sa tog stanovišta, mi smo, moja porodica je duboko zahvalna zbog toga. To će nam pomoći da prebrodimo ovaj posebno veliki gubitak, i posebno tužan trenutak."
Detalji o sahrani
Bakingemska palata objavila je da će se sahrana princa Filipa održati 17. aprila i da će joj prisustvovati i kraljičin unuk, princ Hari, koji se odvojio od porodice nakon što se preselio u Sjedinjene Države sa svojom suprugom Megan. Megan, koja čeka drugo dete, neće doći na sahranu, u skladu sa savetom lekara, saopšteno je iz palate.
Planovi sahrane morali su da se modifikuju i smanje zbog restrikcija zbog Kovida-19, ali u velikoj meri ostaju u skladu sa Filipovim željama. Vojvoda od Edinburga imaće ceremonijalnu kraljevsku sahranu, a ne državnu sahranu, kao što je planirano pre pandemije. Međutim, neće biti javnih procesija i sahrana će se održati isključivo na prostoru Vindzorskog zamka, a prisustvovaće joj samo 30 ožalošćenih.
Britanska televizija će uživo prenositi sahranu, u kapeli Svetog Džordža, a minut ćutanja biće održan širom Britanije.