Visoki katarski zvaničnik uključen u organizaciju Svetskog prvenstva u fudbalu u toj zemlji je prvi put izneo broj mrtvih radnika na turniru - "između 400 i 500" - što je drastično veći broj od bilo kog drugog koji je ranije ponudila Doha.
Činilo se da je komentar Hasana al-Tavadija, generalnog sekretara katarskog Vrhovnog komiteta za isporuku i nasleđe, neplanirano iznet tokom intervjua sa britanskim novinarom Pirsom Morganom.
Takođe je doveo u opasnost da cse ponovo podstaknu kritike grupa za ljudska prava zbog plaćanja radova na organizaciji prvog Svetskog prvenstva na Bliskom istoku za migrantsku radnu snagu koja je izgradila stadione, metro linije i novu infrastrukturu potrebnu za turnir u vrednosti od preko 200 milijardi dolara.
Ne propustite: Koji su najskuplji timovi na Svetskom prvenstvu u Kataru?Vrhovni komitet i katarska vlada nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar u utorak.
U intervjuu, čije je delove Morgan objavio na mreži, britanski novinar pita al-Tavadija: "Šta mislite, koji je pošten, realan ukupan ukupan radnika migranata koji su umrli kao rezultat posla koji rade za Svetsko prvenstvo u celini?"
"Procena je oko 400, između 400 i 500", odgovara al-Tavadi. "Nemam tačan broj. To je nešto o čemu se razgovaralo."
Ali katarski zvaničnici ranije nisu javno raspravljali o tom broju. Izveštaji Vrhovnog komiteta koji datiraju od 2014. do kraja 2021. uključuju samo broj smrtnih slučajeva radnika uključenih u izgradnju i renoviranje stadiona koji su sada domaćini Svetskog prvenstva.
Prema objavljenim podacima, ukupan broj smrtnih slučajeva iznosi 40. Oni uključuju 37 od, kako Katarci opisuju kao neradne incidente, kao što su srčani udari, i tri od incidenata na radnom mestu. U jednom izveštaju se takođe posebno navodi smrt radnika od koronavirusa usred pandemije.
Al-Tavadi je ukazao na te brojeve kada je razgovarao o radu samo na stadionima u intervjuu, neposredno pre nego što je izneo brojku "između 400 do 500" za svu infrastrukturu za turnir.
Ne propustite: Ne samo u Kataru: Radnici migranti se eksploatišu i u Americi, kažu aktivistiOtkako je FIFA dodelila turnir Kataru 2010. godine, zemlja je preduzela neke korake da preispita praksu zapošljavanja u zemlji. To uključuje i eliminaciju takozvanog sistema zapošljavanja kafala, koji je radnike vezivao za svoje poslodavce, koji su imali pravo glasa o tome da li mogu da napuste posao ili čak zemlju.
Katar je takođe usvojio minimalnu mesečnu platu od 1.000 katarskih rijala (275 dolara) za radnike i potrebne naknade za hranu i stanovanje za zaposlene koji te beneficije ne primaju direktno od svojih poslodavaca. Takođe je ažurirala svoja pravila o bezbednosti radnika kako bi sprečila smrt.
"Jedna smrt je smrt previše. Jasno i jednostavno", dodaje al-Tavadi u intervjuu.
Aktivisti su pozvali Dohu da učini više, posebno kada je u pitanju osiguranje da radnici primaju plate na vreme i da budu zaštićeni od poslodavaca koji zlostavljaju.
Al-Tavadijev komentar takođe obnavlja pitanja o istinitosti izvještavanja kako vlade tako i privatnih preduzeća o povredama i smrtima radnika u arapskim zalivskim državama, čije su nebodere izgradili radnici iz južnoazijskih zemalja poput Indije, Pakistana i Šri Lanke.
Mustafa Kadri, izvršni direktor Ekuidem riserča, konsultantske kuće za rad koja je objavila izveštaje o naplati gradnje radnicima migrantima, rekao je da je iznenađen Al-Tavadijevim komentarom.
"Šokantno je da sada dođe i kaže da ih ima na stotine", rekao je za Asošijeted pres. "Oni nemaju pojma šta se dešava".