Tabloidi u Srbiji u prvih šest meseci objavili su 419 lažnih, neutemeljenih ili vesti čije navode nije moguće proveriti, a zajednički imenitelj analiziranih tabloida je kritički stav prema vođama opozicije i građanskim protestima koji "1 o d5 miliona" i pozitivan stav prema Aleksandru Vučiću, SNS i Vladimiru Putinu. Međutim, upravo ti mediji dobili su značajna sredstva na konkurisma za državno sufinansiranje medija, objavila je Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) rezultate analize "Raskrinkavanje".
Vesti iz šoubiznisa nisu bile obuhvaćene vesti iz šou-biznisa, precizirano je.
Tabloid Informer prema ovom istraživanju objavio najviše lažnih i neutemiljenih vesti na naslovnim stranama - 150, Alo je objavio 115, Srpski telegraf 94, dok je Kurir objavio 60 takvih vesti.
Ne propustite: Kvartalni Medijametar: U štampanim medijima nema cenzure, Vučić najzastupljenijiZajedničko svim analiziranim listovima je negativan stav prema vođama opozicije, protestima "Jedan od pet miliona" i susednim zemljama, naveo je Krik i dodao da je predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas najčešće pominjan u negativnom kontekstu.
Ti listovi naklonost poklanjaju najviše predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci.
Ne propustite: Istraživanje BIRN-a i RSF: Mediji u Srbiji pod snažnom političkom kontrolomU isključivo pozitivnom svetlu prikazan je i predsednik Rusije Vladimir Putin, "koji se gotovo uvek pojavljuje u ulozi spasitelja Srbije, spreman da pošalje i vojsku kako bi odbranio Kosovo", a njegove izjave su "ili prenete neprecizno ili potpuno izmišljene".
Prema analizi Raskrikavanja, izdavači tih listova tokom 2017. i 2018. godine na lokalnim konkursima su sufinansirane sa više od 51 milion dinara.