Vladajući pokret Taliban naredio je lokalnim televizijskim kanalima u Avganistanu da se pobrinu da voditeljke programa pokrivaju svoja lica dok su na ekranu, čime se dodatno ograničavaju prava žena u toj zemlji, uprkos globalnom negodovanju.
Avganistanski mediji potvrdili su da su primili ukaz od Ministarstva poroka i vrlina, zaduženog za tumačenje i sprovođenje talibanske verzije islamskog šerijatskog zakona.
Ne propustite: Talibani zatvorili ministarstvo za ženska pitanja u KabuluTelevizija "Tolo njuz" saopštila je da su zvaničnici ministarstva nazvali novu uredbu "konačnom presudom, koja nije za diskusiju". Medij je na Tviteru napisao da „nova naredba zahteva od svih voditeljki koje rade na svim TV kanalima da pokriju lice dok vode programe“.
Portparol ministarstva Akif Sadik potvrdio je Glasu Amerike da je svim domaćim medijima u glavnom gradu Avganistana Kabulu, naloženo da zabrane ženskom osoblju da se pojavljuju u programu, osim ako njihova lica nisu pokrivena.
Kritičari su osudili nastavak talibanskih napada na prava žena.
„Osim kršenja prava žena na slobodu i izražavanje, ovo će takođe blokirati pristup informacijama za osobe sa oštećenim sluhom, koje čitaju sa usana i … za ljude koji se oslanjaju na vizuelne govorne znakove da bi im pomogli da razumeju osobe na TV-u“, napisala je Heder Bar iz Hjuman rajts voča na Tviteru.
Otkako je ponovo preuzela vlast u avgustu 2021, privremena, isključivo muška talibanska vlada uvela je niz teških ograničenja za žene.
Avganistanskim ženama je naređeno da nose odeću od glave do pete koja pokriva lice kada su u javnosti. Muškarci staratelji onih koji se ne pridržavaju uredbe mogli bi da budu osuđeni na zatvorsku kaznu od tri dana ili više.
Većini žena je rečeno da se ne vraćaju na svoje radno mesto i da idu na duga putovanja, osim ako nisu u pratnji bliskog muškog rođaka. Srednjoškolkama starijim od 12 godina nije dozvoljeno da nastave nastavu.
Ne propustite: Talibani: Žene mogu da studiraju na univerzitetima, odvojene od muškaracaTalibansko obračunavanje sa ženskim pravima razbesnelo je avganistanske aktiviste i međunarodnu zajednicu. Međutim, talibani brane mere koje su uveli, tvrdeći da su u skladu sa avganistanskom kulturom i islamskom tradicijom. Taj stav odbacuju neki naučnici islamskog prava koji kažu da su rodno specifični kodeksi oblačenja inspirisani samo ruralnim avganistanskim normama.
Većina talibanskih vođa je navodno obrazovana u verskim bogoslovijama u ruralnim delovima Avganistana i Pakistana.
Edikt je objavljen u trenutku kada je u poseti specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Avganistanu Ričard Benet, koji se sastao sa ministrom spoljnih poslova Amirom Kanom Mutakijem i drugim talibanskim liderima.
Benet je u Kabulu razgovarao o pitanju ljudskih prava, posebno pravima žena.
Mutakijeva kancelarija je u saopštenju sastanka navela da je on zamolio Beneta da sagleda situaciju sa pravima u muslimanskoj naciji kroz prizmu lokalnih stavova i običaja.
“Ministar Mutaki zamolio je gospodina Beneta da napiše objektivan izveštaj, a ne na osnovu medijskih saopštenja, antagonističkih krugova ili opozicije koja je sama sebi nametnula egzil”, objavilo je talibansko ministarstvo spoljnih poslova na Tviteru.